Kostel dal postavit kolem r. 1500 Dobrohost z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelů a majitelů panství. V 2. pol. 17. stol. byl kostel, poté co vyhořel, barokně přestavěn. R. 1900 byla při rekonstrukci snesena jedna ze dvou kostelních věží. Mobiliář pochází ze 17. - 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Nedaleko zámku stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který nechal postavit počátkem 16. stol. Dobrohost z Ronšperka, tehdejší majitel panství a který je také v kostele pohřben. Náhrobní desku má v kostele i Petr ze Švamberka a členové rodiny von Coudenhove. V 17. stol. po požáru byl kostel upravován a v 19. stol. byla snesena jedna věž. Kostel měl původně dvě věže. Dnes je jednolodní, obdélníkový s trojboce uzavřeným kněžištěm. Na severní straně oratoř, při jižní straně sakristie, obě přibližně čtvercové. Při západní straně hranolová věž. Presbytář sklenut valeně. Zařízení kostela ze 17. až 19. stol.
L.P., 17.7. 2005
historie

Historie kostela Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích byl postaven kolem r. 1500 tehdejším majitelem panství Dobrohostem z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelům a majitelům Ronšperka. V presbyteriu jsou zachovány mimo náhrobních desek Dobrohosta z Ronšperka (+1506) a Petra ze Švamberka (+1575) dva náhrobníky rodiny von Coudenhove aj. V 2. pol. 17. stol. byl kostel poté, co vyhořel, přestavěn v barokním slohu. Původně měl v průčelí dvě věže. Kolem r. 1900 byla věž vpravo od vstupu snesena a celý objekt prošel rekonstrukcí. Vnitřní vybavení kostela pochází z období 17. - 19. stol. Ze zchátralého kostela v nedaleké Šitboři sem byl přenesen zajímavý obraz svatého Mikuláše.

čerpáno z www.pobezovice.cz, 23.10. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jiří Fajt: Gotika v západních Čechách (1230-1530) I., Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Poběžovice

Místa v okolí

 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 Tasnovice
 Ždánov
 Starý Herštejn
 Annaburg
 Trhanov
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 Šibeniční vrch
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Březinka
 Bernartice
 Blížejov
 Nahošice
 Čerchov
 Walddorf
 Přívozec
 Bukovec
 kostel sv. Apoleny
 Lomeček
 gloriet Klobouk
 Diana
Základní informace místa
ID místa: 3271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama