Kostel dal postavit kolem r. 1500 Dobrohost z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelů a majitelů panství. V 2. pol. 17. stol. byl kostel, poté co vyhořel, barokně přestavěn. R. 1900 byla při rekonstrukci snesena jedna ze dvou kostelních věží. Mobiliář pochází ze 17. - 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005
Nedaleko zámku stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který nechal postavit počátkem 16. stol. Dobrohost z Ronšperka, tehdejší majitel panství a který je také v kostele pohřben. Náhrobní desku má v kostele i Petr ze Švamberka a členové rodiny von Coudenhove. V 17. stol. po požáru byl kostel upravován a v 19. stol. byla snesena jedna věž. Kostel měl původně dvě věže. Dnes je jednolodní, obdélníkový s trojboce uzavřeným kněžištěm. Na severní straně oratoř, při jižní straně sakristie, obě přibližně čtvercové. Při západní straně hranolová věž. Presbytář sklenut valeně. Zařízení kostela ze 17. až 19. stol.
L.P., 17.7. 2005
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích byl postaven kolem r. 1500 tehdejším majitelem panství Dobrohostem z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelům a majitelům Ronšperka. V presbyteriu jsou zachovány mimo náhrobních desek Dobrohosta z Ronšperka (+1506) a Petra ze Švamberka (+1575) dva náhrobníky rodiny von Coudenhove aj. V 2. pol. 17. stol. byl kostel poté, co vyhořel, přestavěn v barokním slohu. Původně měl v průčelí dvě věže. Kolem r. 1900 byla věž vpravo od vstupu snesena a celý objekt prošel rekonstrukcí. Vnitřní vybavení kostela pochází z období 17. - 19. stol. Ze zchátralého kostela v nedaleké Šitboři sem byl přenesen zajímavý obraz svatého Mikuláše.

čerpáno z www.pobezovice.cz, 23.10. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jiří Fajt: Gotika v západních Čechách (1230-1530) I., Národní galerie v Praze, Praha 1995
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Poběžovice

Místa v okolí

 Poběžovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Ždánov
 Starý Herštejn
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Annaburg
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Trhanov
 kostel sv. Apolináře
 kamenný most
 Výhledy
 Bělá nad Radbuzou
 Dianin Dvůr
 Šibeniční vrch
 akvadukt u Hadrovce
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Březinka
 Bernartice
 Blížejov
 Nahošice
 Kurzova věž
 Kubíčkova skála
 Walddorf
 Čerchovské hvozdy
 Přívozec
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Bukovec
 kostel sv. Apoleny
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 Diana
Základní informace místa
ID místa: 3271
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama