Původně románský kostel z poslední třetiny 12. století byl přestavován goticky (kaple sv. Barbory a věž) a barokně (1747, zejména hřbitovní brána a vnitřní zařízení). Unikátně dochovaný gotický krov. Rozsáhlá rekonstrukce 2001 - 2005.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých
© Luděk Pitter 05/2005
V obci Horšov, na rozhraní obce a Horšovské obory, stojí kostel Všech svatých, který je právě v rekonstrukci a nepřístupný. Hned vedle kostela je cesta procházející Horšovskou oborou. Obora je přístupná pouze po cestách, ale návštěvníky tam příliš rádi nevidí. V oboře je, dnes již zřícenina pavilonu (gloriet Annaburk). Obec Horšov dala jméno Horšovskému Týnu a její původní sláva je dnes již skutečně zašlá. V obci najdete ještě pozdně gotická sloupková boží muka, při cestě do Horšovského Týna kamenná boží muka, a na křižovatce cesty ze silnicí stojí čtvercová kaple z 19. stol.
21.7. 2003
turistické

Kostel lze navštívit po dohodě se správou Státního hradu a zámku v Horšovském Týně.

15.12. 2011

historie

Dominantou Horšova je románský kostel Všech svatých, jehož stavba je v mnoha směrech pozoruhodná. Z nároží čtvercové románské lodi, jejíž zdivo je sestaveno z kamenných kvádrů, vystupuje štíhlá gotická věž. O presbytář s klenbou doplněnou dvojitě vyžlabenými žebry byl kostel doplněn ve třetí čtvrtině 14. stol. V následující stavební fázi získala svatyně boční kapli sv. Barbory s gotickými nástěnnými malbami z konce 14. a konce 15. stol. Znak pánů z Ronšperka na svorníku prozrazuje, že kapli nechali vybudovat majitelé horšovsko-týnského panství. Na freskách, které jsou poničeny vlhkostí, je opakovaně zobra-zena lokalita se štíhlými věžemi, která snad může představovat dávné panorama Horšova nebo Horšovského Týna. Mezi strmými štíty lodi je dosud zachován gotický krov s ondřejskými kříži. Zařízení kostela pochází z 18. stol., hlavní oltář z r. 1747. Na kostelní věži dosud visí zapomenutý středověký zvon od mistra Petra,…  číst dále

Procházka Z., Kondrys A., Horšovskotýnsko historicko-turistický průvodce (č.9), 1998., 21.7. 2003

Půdorys místa

půdorys kostela, 1) románské zdivo, 2) gotické z 2. pol. 14. století, 3) mladší gotické, 4) barokní, 5) novodobé
© Z. Procházka, Z. Procházka st. (in Z. Procházka: Kostel Všech svatých v Horšově, Průzkumy památek 1998-II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšov

Místa v okolí

 Annaburg
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Šibeniční vrch
 Tasnovice
 Blížejov
 Přívozec
 Bukovec
 Puclice
 Nahošice
 Chotiměř
 Poběžovice
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Ždánov
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Osvračín
 Domažlická věž
 kostel sv. Barbory
 Hostouň
 Chodský hrad
 Lštění
 židovský hřbitov
 Březinka
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Květkovice
 Prostiboř
 Kanice
 Lacembok
 Trhanov
 Netřeby
 vyhlídková plošina
 gloriet Klobouk
 Nedražice
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Starý Herštejn
 Rýzmberk
 Příkopy
 Nový Herštejn
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Ruchomperk
Kontaktní informace
Státní hrad a zámek Horšovský Týn
náměstí Republiky 1
346 01 Horšovský Týn
Tel: horsovsky-tyn@plzen.npu.cz
http://www.horsovsky-tyn.cz/
379 423 111; 606 659 643
Základní informace místa
ID místa: 1567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama