Původně románský kostel z poslední třetiny 12. století byl přestavován goticky (kaple sv. Barbory a věž) a barokně (1747, zejména hřbitovní brána a vnitřní zařízení). Unikátně dochovaný gotický krov. Rozsáhlá rekonstrukce 2001 - 2005.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých
© Luděk Pitter 05/2005
V obci Horšov, na rozhraní obce a Horšovské obory, stojí kostel Všech svatých, který je právě v rekonstrukci a nepřístupný. Hned vedle kostela je cesta procházející Horšovskou oborou. Obora je přístupná pouze po cestách, ale návštěvníky tam příliš rádi nevidí. V oboře je, dnes již zřícenina pavilonu (gloriet Annaburk). Obec Horšov dala jméno Horšovskému Týnu a její původní sláva je dnes již skutečně zašlá. V obci najdete ještě pozdně gotická sloupková boží muka, při cestě do Horšovského Týna kamenná boží muka, a na křižovatce cesty ze silnicí stojí čtvercová kaple z 19. stol.
21.7. 2003
turistické

Kostel lze navštívit po dohodě se správou Státního hradu a zámku v Horšovském Týně.

15.12. 2011

historie

Dominantou Horšova je románský kostel Všech svatých, jehož stavba je v mnoha směrech pozoruhodná. Z nároží čtvercové románské lodi, jejíž zdivo je sestaveno z kamenných kvádrů, vystupuje štíhlá gotická věž. O presbytář s klenbou doplněnou dvojitě vyžlabenými žebry byl kostel doplněn ve třetí čtvrtině 14. stol. V následující stavební fázi získala svatyně boční kapli sv. Barbory s gotickými nástěnnými malbami z konce 14. a konce 15. stol. Znak pánů z Ronšperka na svorníku prozrazuje, že kapli nechali vybudovat majitelé horšovsko-týnského panství. Na freskách, které jsou poničeny vlhkostí, je opakovaně zobra-zena lokalita se štíhlými věžemi, která snad může představovat dávné panorama Horšova nebo Horšovského Týna. Mezi strmými štíty lodi je dosud zachován gotický krov s ondřejskými kříži. Zařízení kostela pochází z 18. stol., hlavní oltář z r. 1747. Na kostelní věži dosud visí zapomenutý středověký zvon od mistra Petra,…  číst dále

Procházka Z., Kondrys A., Horšovskotýnsko historicko-turistický průvodce (č.9), 1998., 21.7. 2003

Půdorys místa

půdorys kostela, 1) románské zdivo, 2) gotické z 2. pol. 14. století, 3) mladší gotické, 4) barokní, 5) novodobé
© Z. Procházka, Z. Procházka st. (in Z. Procházka: Kostel Všech svatých v Horšově, Průzkumy památek 1998-II, Památkový ústav středních Čech, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšov

Místa v okolí

 Annaburg
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Šibeniční vrch
 Tasnovice
 Blížejov
 kostel sv. Vavřince
 Přívozec
 Puclice
 Bukovec
 Nahošice
 Chotiměř
 Poběžovice
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Ždánov
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Osvračín
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 kostel sv. Barbory
 Hostouň
 Lštění
 židovský hřbitov
 Březinka
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 Bernartice
 Květkovice
 Prostiboř
 Kanice
 Tuhošť
 Stará pošta
 Lacembok
 kostel sv. Martina
 akvadukt u Hadrovce
 Trhanov
 Netřeby
 Kubíčkova skála
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Vavřince
 Nedražice
 gloriet Klobouk
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 Výhledy
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Starý Herštejn
 Rýzmberk
 Příkopy
 Nový Herštejn
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Ruchomperk
Kontaktní informace
Státní hrad a zámek Horšovský Týn
náměstí Republiky 1
346 01 Horšovský Týn
Tel: horsovsky-tyn@plzen.npu.cz
http://www.horsovsky-tyn.cz/
379 423 111; 606 659 643
Základní informace místa
ID místa: 1567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama