Barokně-klasicistní zámeček (kúria) vznikl zřejmě počátkem 19. století, snad přestavbou staršího sídla. V současnosti je nově zrekonstruovaná stavba využívána jako lovecká restaurace.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2018
Město (od r. 1989) Gbely (maďarsky Egbell) leží na severozápadním Slovensku v Trnavském kraji. Hlavní dominantou Gbelů je kostel sv. Michaela archanděla z let 1846-1852. Ve městě se nachází jediné naftářské muzeum na Slovensku zabývající se těžbou nafty v Záhoří. Muzeum zde nebylo umístěno náhodou. Právě nedaleko Gbelů se nacházel první ropný vrt v Československu otevřený 23.10.1913. Za návštěvu jistě stojí obnovená křížová cesta s kalvárií. V centru města, nedaleko městského úřadu, na rohu ulic Štefánikova a Hurbanova, stojí drobná kúria (skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku u nás označované jako zámek [popřípadě palác]).
lLuděk Vláčil - zdroj: https://gbely.sk a další, 30.10. 2018
popis

Drobná stavba vybudovaná na půdorysu písmene L nese prvky klasicismu a baroka. Vstupnímu portálu dominují dva sloupy nesoucí malou stříšku s tympanonem, v jehož středu je umístěna trofej. Budova je krytá sedlovou a valbovou střechou.

Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií 2 - Trnavský kraj, Nikoleta Jurčinová a Miloš Zverina, Nitrava 2018 a další., 30.10. 2018

historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z roku 1392. Gbely byly součástí holíčského panství a patřily jeho majitelům. Ve 14. století to byli Stiborové, Šlikové, od roku 1489 Czoborové a od roku 1736 Habsburkové. Již za Czoborů měla ve vsi sídla střední a nižší šlechta, která jim sloužila, za což od nich získala majetek. Patřili mezi ně například Bošányové (Bošányovci). Nejvíce se však do historie vesnice zapsali Körmendyové (Körmendyovci), kteří vybudovali kalvárii, jejíž součástí je i kaple postavená Štefanem Körmendym. Tento rod však odešel koncem 18. století. Dnes již není známo, kde stála původní sídla - kúrie (kúria, skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě palác]). Současná barokně-klasicistní zemanská kúria vznikla zřejmě začátkem 19. století, snad přestavbou staršího sídla. Bližší informace bohužel nejsou známy. Jelikož se Gbely nacházejí na okraji lesa, je dost možné, že kúria mohla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Atlas slovenských kaštieľov a kúrií 2 - Trnavský kraj, Nikoleta Jurčinová a Miloš Zverina, Nitrava 2019, https://gbely.sk a další, 29.10. 2018

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 Šaštín
 Brodské
 textilní manufaktura
 Mikulčice
 synagoga
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Tvrdonice
 Týnec
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Holíč
 loretánská kaple
 megalitické kameny
 manufaktura
 Lanžhot
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Lány
 kostel sv. Izidora
 Gvadányiho kúria
 karner sv. Anny
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Skalica
Základní informace místa
ID místa: 14038
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama