klášter kapucínů s kostelem sv. Martina

kláštor kapucínov s kostolom sv. Martina, Holíč
Kapucínský komplex byl postaven v l. 1752-1755 podle projektu architekta Jeana Nicholase Jadota de Ville-Issey. V r. 1786 byl klášter zrušen, začal sloužit jako fara a kostel se stal farním. V současnosti je spravován řeholí premonstrátů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Město Holíč se nachází na severozápadním Slovensku v Trnavském kraji, v Záhorské nížině nedaleko hraniční řeky Moravy asi 5 km jihovýchodně od Hodonína. K významným památkám města patří například kostel sv. Martina s klášterem kapucínů stojící v centru u hlavní silnice, dále kostel Božského Srdce a evangelický kostel. Nejvýznamnější památkou města je však nedaleký barokně-klasicistní zámek (kaštiel), vzniklý přestavbou původního hradu. Mezi další pamětihodnosti Holíče patří budovy manufaktury, stojící v centru u hlavní silnice v Bemolákově ulici. Za objektem jsou megalitické kameny nalezené při budování sídliště jihovýchodně od města. Na vrchu Hrebeň stojí bývalý větrný mlýn.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 3.5. 2016
popis

Chrám je jednoduchá jednolodní barokně-klasicistní stavba s rovně uzavřeným kněžištěm, zaklenutá pruskými klenbami. Vnitřní zařízení se dodnes zachovalo převážně původní z 2. poloviny 18. století. Klášter byl ke kostelu přistavěn z východní strany a má čtvercový půdorys s dvorem uprostřed. Objekt kláštera má dvě podlaží a jeho stropy jsou zaklenuté pruskými a zrcadlovými klenbami.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.terezianskydvor.sk a další, 4.5. 2016

historie

První známá písemná zmínka o Holíči pochází z roku 1205, kdy je uváděn jako Wywar. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 18. století, kdy se stalo majetkem Františka Štěpána Lotrinského, manžela Marie Terezie. V letech 1752-1755 byl v centru města postaven klášter řehole kapucínů s kostelem. Projektantem komplexu byl Jean Nicholas Jadot de Ville-Issey, architekt lotrinského původu, který tvořil v císařských službách. V období josefínských reforem byl klášter roku 1786 zrušen a 13. března téhož roku se na základě rozhodnutí ostřihomského arcibiskupa Jozefa Batthyányiho kapucínský kostel stal farním a klášter začal sloužit jako fara. V roce 1990 se sem opět nakrátko vrátili kapucíni, ale již v roce 1996 odešli do banskobystrické diecéze. V současnosti je komplex spravován řeholí premonstrátů.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.faraholic.sk, http://www.terezianskydvor.sk a další, 19.4. 2016

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 megalitické kameny
 manufaktura
 loretánská kaple
 Holíč
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Mikulčice
 Mikulčice
 mariánský sloup
 radnice
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 Mittákovská kúria
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Slovácká chalupa
 Týnec
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Potvorovice
 Travičná
 Jarohněvice
 Na Podluží
 Rohov
 Starý Poddvorov
 Váté písky
 Lanžhot
 Brodské
 Vnorovy
 Včelíny
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 12776
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama