Akvadukt u Hadrovce převádí vody historického kanálu přes železniční trať Domažlice-Furth i.W., resp. Poběžovice. Dřevěná stavba r. 2012 nahradila starý akvadukt z r. 1862 zbořený r. 1984. Je součástí cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-München. Jediné křížení vodního toku se železnicí v ČR.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt u Havlovic
© Jiří Kotan 04/2021
Osada a rybník Hadrovec se vsí Havlovice je místní částí města Domažlice. Poblíž ní se u železniční zastávky Havlovice nachází technická zajímavost. Je to jediné místo na českém území, kde se vodní tok po akvaduktu kříží se železniční tratí. Akvadukt, obnovený r. 2012, je zároveň součástí mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-München. Nejjednodušší přístup k němu je ze silnice I/26 (Horšovský Týn-Folmava st. hranice), z níž se u železniční zastávky Havlovice odbočí vlevo, kde je místo na zaparkování. Odtud je to asi 300 metrů cestou podél kolejí východním směrem. Zastávka Havlovice se nachází na trati Domažlice-Poběžovice-Bor u Tachova.
Jiří Špaček, 6.8. 2022
historie

Historický vodní kanál přivádí už od 16. století vodu z lesů pod Čerchovem do rybníků kolem Domažlic. Podle legendy byl r. 1571 pověřen vybudováním přibližně 16 kilometrů dlouhé trasy tohoto kanálu odsouzenec, který jej kopal jako vykoupení z trestu smrti. Dílo prý měl hotové za rok. Když byla v sousedství kanálu vybudována železniční trať, byly jeho vody přes ni převedeny akvaduktem z r. 1862. Ten však musel být r. 1984 pro zchátralost zbourán a voda byla tehdy svedena do říčky Zubřiny, která protéká Domažlicemi. Změnu přinesl rozvoj cyklistiky na přelomu 20. a 21. století. Vybudování nového akvaduktu bylo spojeno se stavbou cyklostezky, která je součástí mezinárodní cyklotrasy Praha–Plzeň–Regensburg-München. Stavba akvaduktu nebyla jednoduchou záležitostí, jelikož se například musela dodržet větší podjezdná výška kvůli průjezdu vlaků i po případné elektrifikaci stávající železniční tratě. Nový akvadukt je široká dřevěná lávka, jejíž přibližně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Havlovice

Místa v okolí

 Trhanov
 Kubíčkova skála
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Ždánov
 kostel sv. Vavřince
 Výhledy
 Tuhošť
 Čerchovské hvozdy
 Kurzova věž
 gloriet Klobouk
 fara
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 venkovská usedlost
 kaple sv. Václava
 Rýzmberk
 Nahošice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Poběžovice
 Blížejov
 kostel sv. Mikuláše
 Příkopy
 Kdyně
 židovský hřbitov
 Přívozec
 kostel sv. Apolináře
 Šibeniční vrch
 Annaburg
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Nový Herštejn
 Starý Herštejn
 kostel Všech svatých
 Lštění
 Chotiměř
 Koráb
 Netřeby
 Kanice
 Osvračín
 Květkovice
 Osvračín
 židovský hřbitov
 Mutěnín
Základní informace místa
ID místa: 16589
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama