Akvadukt u Hadrovce převádí vody historického kanálu přes železniční trať Domažlice-Furth i.W., resp. Poběžovice. Dřevěná stavba r. 2012 nahradila starý akvadukt z r. 1862 zbořený r. 1984. Je součástí cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-München. Jediné křížení vodního toku se železnicí v ČR.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt u Havlovic
© Jiří Kotan 04/2021
Osada a rybník Hadrovec se vsí Havlovice je místní částí města Domažlice. Poblíž ní se u železniční zastávky Havlovice nachází technická zajímavost. Je to jediné místo na českém území, kde se vodní tok po akvaduktu kříží se železniční tratí. Akvadukt, obnovený r. 2012, je zároveň součástí mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-München. Nejjednodušší přístup k němu je ze silnice I/26 (Horšovský Týn-Folmava st. hranice), z níž se u železniční zastávky Havlovice odbočí vlevo, kde je místo na zaparkování. Odtud je to asi 300 metrů cestou podél kolejí východním směrem. Zastávka Havlovice se nachází na trati Domažlice-Poběžovice-Bor u Tachova.
Jiří Špaček, 6.8. 2022
historie

Historický vodní kanál přivádí už od 16. století vodu z lesů pod Čerchovem do rybníků kolem Domažlic. Podle legendy byl r. 1571 pověřen vybudováním přibližně 16 kilometrů dlouhé trasy tohoto kanálu odsouzenec, který jej kopal jako vykoupení z trestu smrti. Dílo prý měl hotové za rok. Když byla v sousedství kanálu vybudována železniční trať, byly jeho vody přes ni převedeny akvaduktem z r. 1862. Ten však musel být r. 1984 pro zchátralost zbourán a voda byla tehdy svedena do říčky Zubřiny, která protéká Domažlicemi. Změnu přinesl rozvoj cyklistiky na přelomu 20. a 21. století. Vybudování nového akvaduktu bylo spojeno se stavbou cyklostezky, která je součástí mezinárodní cyklotrasy Praha–Plzeň–Regensburg-München. Stavba akvaduktu nebyla jednoduchou záležitostí, jelikož se například musela dodržet větší podjezdná výška kvůli průjezdu vlaků i po případné elektrifikaci stávající železniční tratě. Nový akvadukt je široká dřevěná lávka, jejíž přibližně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Havlovice

Místa v okolí

 Trhanov
 Kubíčkova skála
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Ždánov
 Výhledy
 Tuhošť
 Čerchovské hvozdy
 Kurzova věž
 gloriet Klobouk
 kostel sv. Jiří
 Kout na Šumavě
 kaple sv. Václava
 Nahošice
 Rýzmberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Poběžovice
 synagoga
 Blížejov
 kostel sv. Mikuláše
 Příkopy
 židovský hřbitov
 kostel sv. Apolináře
 Přívozec
 Šibeniční vrch
 Annaburg
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Nový Herštejn
 Starý Herštejn
 kostel Všech svatých
 Lštění
 Chotiměř
 Koráb
 Netřeby
 Kanice
 Osvračín
 Osvračín
 Květkovice
 židovský hřbitov
 Mutěnín
Základní informace místa
ID místa: 16589
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama