Z původního osídlení se podařilo zachránit stavení (čp. 217) Františka Vymyslického, rolníka a lidového řezbáře, na kterém později hospodařil Julius Bohůn. Stavení je chráněno památkovou péčí.
Hlavní obrázek místa
Slovácká chalupa
exteriér - přední část
© Jan Šimek, 09/2008

Původ

Z původního osídlení se podařilo zachránit stavení (čp. 217) Františka Vymyslického, rolníka a lidového řezbáře, na kterém později hospodařil Julius Bohůn. Stavení je chráněno památkovou péčí. Chalupa je otevřena po rekonstrukci vždy v neděli v čase od 15.30 do 17.30 hod. Zájemcům bude zpřístupněna i po telefonické dohodě se správkyní chalupy, tel. 607 679 901.
Jan Šimek , 7.4. 2010
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Dolní Bojanovice

Místa v okolí

 Potvorovice
 Starý Poddvorov
 Na Podluží
 kostel sv. Isidora
 ZOO Hodonín
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Hodonín
 kostel sv. Kunhuty
 morový sloup
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 Mikulčice
 Všetrapy
 Mikulčice
 Vrbice
 Velké Bílovice
 Jarohněvice
 Týnec
 sklepní ulička
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Šardice
 Holíč
 manufaktura
 megalitické kameny
 Tvrdonice
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 Rohatec
 muzeum obce
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 Kobylské jezero
 Stará Břeclav
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Skalica
 Slunečná
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Gvadányiho kúria
 Kraví hora
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Stavěšice
 Mittákovská kúria
 Janův hrad
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Lanžhot
 Břeclav
 Lovecký zámeček
 Apollonův chrám
 Pohansko
 Vlkoš
 Pohansko
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Vracov
 Nedánov
Kontaktní informace
obec Dolní Bojanovice
Tel: 607 679 901
http://www.dolnibojanovice.cz/index.php?idh=2&idv=85&idc=422
Základní informace místa
ID místa: 6704
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama