Kostel z 9. století. Je z 80% původní stavbou, v této podobě se řadí mezi nejstarší v ČR a na Slovensku. Vznikl s vybudováním velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jako farní kostel sloužil do 18. st., první zmínka o něm je z r. 1392. V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Markéty Antiochijské - Kopčany
Celkový pohled od jihozápadu
© Josef Schwarz 08/2005
Kostel (vzhledem k velikosti spíše kostelík; v některých pramenech označován pouze jako kaple) sv. Markéty Antiochijské (i v českých pramenech je však často - a podle mě nesprávně - uváděný jako sv. Margity) u západoslovenské obce Kopčany pochází podle posledních výzkumů z 9. století a je tak nejstarším, v této podobě dochovaným kostelem nejen na území Česka a Slovenska, ale údajně i celé střední Evropy. Je také jedinou stavbou z 24 známých zachovaných staveb z období Velkomoravské říše, která se dochovala ve větším rozsahu než jsou pouze základy – kostelík je z 80 % původní stavbou. Jak se tam dostat (popis cesty pro pěší a cyklisty): Kostelík leží těsně za česko-slovenskou hranicí v polích na levém břehu Moravy cca 2 km vzdušnou čarou od archeologického areálu Valy v Mikulčicích (viz též obrázek rekonstrukce mikulčického hradiště). Propojení areálu v Mikulčicích a prostoru kolem kostelíka pomocí mostu pro pěší se teprve plánuje (viz webový rozhovor s L. Poláčkem v NG č. 10/2005, http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=1070), zatím tedy jeďte (jděte) nejlépe takto: 1) od Hodonína: z Hodonína po silnici na hranici, za hranicí po hlavní silnici projeďte les a na jeho konci sjeďte na lesní asfaltku. Při sjíždění z hlavní silnice po několika desítkách metrů podjedete železniční viadukt. Po lesní asfaltce pokračujte po okraji lesa podél tvrdonicko-holíčskému kanálu (vlevo ve směru jízdy/chůze) až k malému mostíku, přes který kanál překročte. Na druhé straně pokračujte po polňačkách, udržujte jihozápadní směr (cesta už na jiném místě znovu kanál nepřekračuje) až dojedete ke kostelíku, který je kousek od zmiňovaného kanálu. 2) z Kopčan: vyhledejte kostel, za kostelem se silnice rozdvojuje, dejte se tou od kostela vpravo. U rohového domu, na kterém je červeně napsáno "Potraviny", zabočte vpravo do postranní ulice, která záhy…  číst dále
Josef Schwarz, 23.10. 2005
historie

Historie

Kostel vznikl nejpozději v 9. století v souvislosti s vybudováním velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jako farní kostel, o němž je první zmínka v roce 1392, sloužil až do 18. století. V roce 1995 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku. Vědecký průzkum: První archeologický výzkum lokality se uskutečnil v roce 1964, další v letech 1994-96. Až systematický průzkum započatý v roce 1998 však přinesl (v roce 2004) výsledky, které umožnily vznik kostela datovat do období Velké Moravy. Restaurátorský průzkum provedený v roce 1997 odhalil středověké nástěnné malby. V letech 1995-99 proběhl stavebně-historický průzkum stavby.

Josef Schwarz, volně podle: Kostol sv. Margity Antiochijskej (http://geo-cz.com/margita/), 23.10. 2005

otvíračka

V kostele se až do roku 1994 konaly příležitostné bohoslužby, v současnosti je uzavřený.

Kostol sv. Margity Amtiochijskej - aktuality (http://geo-cz.com/margita/aktuality.htm), 23.10. 2005

pověsti

Sv. Markéta Antiochijská

Svatá Markéta Antiochijská byla mučednice žijící na počátku 3. století v Antiochii (území dnešní Sýrie). Pro nás je významná tím, že ve 13. století věnoval její ramenní kost Břevnovskému klášteru král Přemysl Otakar II. (podle jiných pramenů král Béla II.). Legenda o sv. Markétě je podobná řadě jiných křesťanských legend. Dívka z vysoce postavené rodiny (otec "pohanský" kněz) se o křesťanství dozvěděla od své chůvy. Zakrátko se stala horlivou křesťankou, což ji zákonitě přivedlo ke konfliktu s otcem. Ten ji vyhnal a donutil pást ovce. Na pastvě ji potkal římský místodržitel Olybrius, který byl oslněn její krásou tak, že ji pozval do svého paláce. Podle jiné verze ji římskému místodržícímu přímo udal otec. Tak jako tak, v paláci se ji Olybrius pokusil odvést od křesťanské víry, nejprve domluvami, pak mučením. Trpící dívce se rány do druhého dne zacelovaly a Olybrius, nevěda si již rady, nechal dívku setnout. Tím její muka skončila, ale legenda…  číst dále

Most do říše Snů (http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Marketa.htm) - ale i jinde, 23.10. 2005

Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 Mikulčice
 Mikulčice
 Holíč
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 manufaktura
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Hodonín
 Týnec
 Gbely
 Tvrdonice
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Isidora
 Skalica
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Gvadányiho kúria
 kaple sv. Jiří
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 Rohatec
 Lanžhot
 Potvorovice
 Na Podluží
 Brodské
 Starý Poddvorov
 Plže
 Všetrapy
 Lány
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Meandry Moravy
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Strážnice
 Stezka nad vinohrady
Základní informace místa
ID místa: 3533
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama