Kostel z 9. století. Je z 80% původní stavbou, v této podobě se řadí mezi nejstarší v ČR a na Slovensku. Vznikl s vybudováním velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jako farní kostel sloužil do 18. st., první zmínka o něm je z r. 1392. V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Markéty Antiochijské - Kopčany
Celkový pohled od jihozápadu
© Josef Schwarz 08/2005
Kostel (vzhledem k velikosti spíše kostelík; v některých pramenech označován pouze jako kaple) sv. Markéty Antiochijské (i v českých pramenech je však často - a podle mě nesprávně - uváděný jako sv. Margity) u západoslovenské obce Kopčany pochází podle posledních výzkumů z 9. století a je tak nejstarším, v této podobě dochovaným kostelem nejen na území Česka a Slovenska, ale údajně i celé střední Evropy. Je také jedinou stavbou z 24 známých zachovaných staveb z období Velkomoravské říše, která se dochovala ve větším rozsahu než jsou pouze základy – kostelík je z 80 % původní stavbou. Jak se tam dostat (popis cesty pro pěší a cyklisty): Kostelík leží těsně za česko-slovenskou hranicí v polích na levém břehu Moravy cca 2 km vzdušnou čarou od archeologického areálu Valy v Mikulčicích (viz též obrázek rekonstrukce mikulčického hradiště). Propojení areálu v Mikulčicích a prostoru kolem kostelíka pomocí mostu pro pěší se teprve plánuje (viz webový rozhovor s L. Poláčkem v NG č. 10/2005, http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=1070), zatím tedy jeďte (jděte) nejlépe takto: 1) od Hodonína: z Hodonína po silnici na hranici, za hranicí po hlavní silnici projeďte les a na jeho konci sjeďte na lesní asfaltku. Při sjíždění z hlavní silnice po několika desítkách metrů podjedete železniční viadukt. Po lesní asfaltce pokračujte po okraji lesa podél tvrdonicko-holíčskému kanálu (vlevo ve směru jízdy/chůze) až k malému mostíku, přes který kanál překročte. Na druhé straně pokračujte po polňačkách, udržujte jihozápadní směr (cesta už na jiném místě znovu kanál nepřekračuje) až dojedete ke kostelíku, který je kousek od zmiňovaného kanálu. 2) z Kopčan: vyhledejte kostel, za kostelem se silnice rozdvojuje, dejte se tou od kostela vpravo. U rohového domu, na kterém je červeně napsáno "Potraviny", zabočte vpravo do postranní ulice, která záhy…  číst dále
Josef Schwarz, 23.10. 2005
historie

Historie

Kostel vznikl nejpozději v 9. století v souvislosti s vybudováním velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jako farní kostel, o němž je první zmínka v roce 1392, sloužil až do 18. století. V roce 1995 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku. Vědecký průzkum: První archeologický výzkum lokality se uskutečnil v roce 1964, další v letech 1994-96. Až systematický průzkum započatý v roce 1998 však přinesl (v roce 2004) výsledky, které umožnily vznik kostela datovat do období Velké Moravy. Restaurátorský průzkum provedený v roce 1997 odhalil středověké nástěnné malby. V letech 1995-99 proběhl stavebně-historický průzkum stavby.

Josef Schwarz, volně podle: Kostol sv. Margity Antiochijskej (http://geo-cz.com/margita/), 23.10. 2005

otvíračka

V kostele se až do roku 1994 konaly příležitostné bohoslužby, v současnosti je uzavřený.

Kostol sv. Margity Amtiochijskej - aktuality (http://geo-cz.com/margita/aktuality.htm), 23.10. 2005

pověsti

Sv. Markéta Antiochijská

Svatá Markéta Antiochijská byla mučednice žijící na počátku 3. století v Antiochii (území dnešní Sýrie). Pro nás je významná tím, že ve 13. století věnoval její ramenní kost Břevnovskému klášteru král Přemysl Otakar II. (podle jiných pramenů král Béla II.). Legenda o sv. Markétě je podobná řadě jiných křesťanských legend. Dívka z vysoce postavené rodiny (otec "pohanský" kněz) se o křesťanství dozvěděla od své chůvy. Zakrátko se stala horlivou křesťankou, což ji zákonitě přivedlo ke konfliktu s otcem. Ten ji vyhnal a donutil pást ovce. Na pastvě ji potkal římský místodržitel Olybrius, který byl oslněn její krásou tak, že ji pozval do svého paláce. Podle jiné verze ji římskému místodržícímu přímo udal otec. Tak jako tak, v paláci se ji Olybrius pokusil odvést od křesťanské víry, nejprve domluvami, pak mučením. Trpící dívce se rány do druhého dne zacelovaly a Olybrius, nevěda si již rady, nechal dívku setnout. Tím její muka skončila, ale legenda…  číst dále

Most do říše Snů (http://druidova.mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Marketa.htm) - ale i jinde, 23.10. 2005

Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 Mikulčice
 Mikulčice
 Holíč
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 manufaktura
 loretánská kaple
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 ZOO Hodonín
 Týnec
 Gbely
 Tvrdonice
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Izidora
 Skalica
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Gvadányiho kúria
 kaple sv. Jiří
 karner sv. Anny
 Mittákovská kúria
 Rohatec
 Lanžhot
 Potvorovice
 Na Podluží
 Brodské
 Starý Poddvorov
 Plže
 Všetrapy
 Lány
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Meandry Moravy
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Strážnice
 Stezka nad vinohrady
Základní informace místa
ID místa: 3533
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama