Chátrající hřbitov se nachází nad obecním hřbitovem, nad kostelem sv. Martina. Byl založený nejpozději v 17. stolení a nejstarší náhrobek pochází snad již z roku 1619.
Hlavní obrázek místa
© Roman Řezáč 07/2006
Židovský hřbitov se nachází asi 150 m nad kostelem sv. Martina, na předpolí bývalé tvrze, která teď slouží jako obecní hřbitov. Plocha židovského hřbitova byla nedávno zbavena náletových dřevin, oplocení z devadesátých let minulého století je však porušené a branka, která se od počátku nezamykala, je tak dnes vlastně zbytečná. Na náhrobky byly jako materiál použity žula a vápenec. Na některých z nich je jako symbolika vyrytý reliéf znamení, které mělo symbolizovat osobu zemřelého, tedy jeho zaměstnání, vlastnosti či jméno. Lze zde proto nalézt například symboly koruny, stromu, věnce či lva a několika dalších.
Roman Řezáč, 13.2. 2008
historie

Stručná historie židovské obce

Historie židovského osídlení v Dambořicích sahá až na samý počátek 16. století. Vrcholu dosahuje židovské osídlení v polovině 19. století, kdy tvořilo téměř ¼ obyvatelstva obce. V roce 1930 však zde už žije jen 15 židovských rodin (celkem 46 osob). Během druhé světové války jsou osudy většiny židovských obyvatel obce neblaze spojeny s Osvětimí a po válce se nikdo z nich nevrátil. Židé se soustředili v podhradí tvrze a nad ní pak také vznikl židovský hřbitov. Od 17. století postupně vznikal organismus židovských domů ve středu obce, v konečné fázi kompaktní židovská čtvrť dosáhla plochy téměř 1,2 ha. Tu postihlo během staletí mnoho pohrom. Zničující byly především požáry v letech 1807 a 1823, kdy vyhořely téměř všechny domy. V roce 1833 zasáhla obec velká povodeň a o tři roky později zemřelo na choleru 40 osob židovského vyznání (ke stejnému roku se uvádí počet židovských obyvatel 431). V roce 2000 stálo…  číst dále

Roman Řezáč, 13.2. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Dambořice

Místa v okolí

 Dambořice
 Uhřice
 Žarošice
 Mezilesice
 kostel sv. Anny
 Kvášov
 Bošovice
 Konůvky
 Kobeřice
 Kepkov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Stavěšice
 Rašovice
 Strážovice
 Nedánov
 Věteřov
 sklepní ulička
 Šitbořice
 Kobylské jezero
 Vážany nad Litavou
 Těšany
 Diváky
 hrádek v poloze Valy
 Nechvalín
 Šardice
 Sobůlky
 Hrušky
 Boleradice
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 kostel sv. Jiljí
 Vícemilice
 Bučovice
 radnice
 Bukovanský mlýn
 Kraví hora
 Bučovice
 hrádek u Nevojic
 větrný mlýn
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Nevojice
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Bohuslavice
 Haluzice
 Hrádek u Snovídek
 Vrbice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kunhuty
 Mohyla míru
 Čejkovice
 boží muka
 Jarohněvice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 boží muka
 cihelna
 Hustopeče
 fara
 dům č. p. 329
 cukrovar
 Slunečná
 Kojátky
 boží muka
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 boží muka
 Sokolnice
 Blažovice
 Milonice
 Milonice
 vyhlídka U obrázku
 dům U Synků
 boží muka
 Nové Zámky
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
Základní informace místa
ID místa: 6026
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama