Chátrající hřbitov se nachází nad obecním hřbitovem, nad kostelem sv. Martina. Byl založený nejpozději v 17. stolení a nejstarší náhrobek pochází snad již z roku 1619.
Hlavní obrázek místa
© Roman Řezáč 07/2006
Židovský hřbitov se nachází asi 150 m nad kostelem sv. Martina, na předpolí bývalé tvrze, která teď slouží jako obecní hřbitov. Plocha židovského hřbitova byla nedávno zbavena náletových dřevin, oplocení z devadesátých let minulého století je však porušené a branka, která se od počátku nezamykala, je tak dnes vlastně zbytečná. Na náhrobky byly jako materiál použity žula a vápenec. Na některých z nich je jako symbolika vyrytý reliéf znamení, které mělo symbolizovat osobu zemřelého, tedy jeho zaměstnání, vlastnosti či jméno. Lze zde proto nalézt například symboly koruny, stromu, věnce či lva a několika dalších.
Roman Řezáč, 13.2. 2008
historie

Stručná historie židovské obce

Historie židovského osídlení v Dambořicích sahá až na samý počátek 16. století. Vrcholu dosahuje židovské osídlení v polovině 19. století, kdy tvořilo téměř ¼ obyvatelstva obce. V roce 1930 však zde už žije jen 15 židovských rodin (celkem 46 osob). Během druhé světové války jsou osudy většiny židovských obyvatel obce neblaze spojeny s Osvětimí a po válce se nikdo z nich nevrátil. Židé se soustředili v podhradí tvrze a nad ní pak také vznikl židovský hřbitov. Od 17. století postupně vznikal organismus židovských domů ve středu obce, v konečné fázi kompaktní židovská čtvrť dosáhla plochy téměř 1,2 ha. Tu postihlo během staletí mnoho pohrom. Zničující byly především požáry v letech 1807 a 1823, kdy vyhořely téměř všechny domy. V roce 1833 zasáhla obec velká povodeň a o tři roky později zemřelo na choleru 40 osob židovského vyznání (ke stejnému roku se uvádí počet židovských obyvatel 431). V roce 2000 stálo…  číst dále

Roman Řezáč, 13.2. 2008

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Dambořice

Místa v okolí

 Dambořice
 Uhřice
 Žarošice
 Mezilesice
 kostel sv. Anny
 Kvášov
 Bošovice
 Konůvky
 Kobeřice
 Kepkov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Rašovice
 Strážovice
 Nedánov
 Věteřov
 sklepní ulička
 Šitbořice
 Vážany nad Litavou
 Těšany
 Diváky
 hrádek v poloze Valy
 Nechvalín
 Šardice
 Sobůlky
 Hrušky
 Boleradice
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 kostel sv. Jiljí
 Vícemilice
 Bučovice
 radnice
 Bukovanský mlýn
 Kraví hora
 Bučovice
 hrádek u Nevojic
 větrný mlýn
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Nevojice
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Bohuslavice
 Haluzice
 Hrádek u Snovídek
 Vrbice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kunhuty
 Mohyla míru
 Čejkovice
 boží muka
 Jarohněvice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 boží muka
 cihelna
 Hustopeče
 fara
 dům č. p. 329
 cukrovar
 Slunečná
 Kojátky
 boží muka
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 boží muka
 Sokolnice
 Blažovice
 Milonice
 Milonice
 vyhlídka U obrázku
 dům U Synků
 boží muka
 Nové Zámky
 Nemotice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
Základní informace místa
ID místa: 6026
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama