Malý barokní lovecký zámek byl postaven po r. 1744 Trauttmannsdorfy v podobě šestibokého altánu se čtyřhrannou věžičkou, dvojitou střechou a s jednou centrální místností. Altán zchátral do podoby zříceniny, v 90 l. 20. stol. se propadla střecha. Obnoven v letech 2007 - 2009.
Hlavní obrázek místa
© Jan Nováček 10/2013

Anaburg

Na počátku 17. století založil majitel horšovskotýnského panství Vilém starší Popel z Lobkovic u vsi Horšova kolem poplužního dvora velkou panskou oboru se soustavou devíti rybníků a obehnal ji pevnou kamennou zdí, která se zachovala dodnes. Na ostrůvku jednoho z rybníků, v těsné blízkosti Horšova, postavili někdy po r. 1744 tehdejší majitelé panství Trautmannsdorfové malý barokní lovecký zámek. Tento dodnes zachovaný šestiboký altán se čtyřhrannou věžičkou a dvojitou střechou o jedné centrální místnosti byl pojmenován Annaburg zřejmě na počest druhé manželky Františka Norberta Trautmannsdorfa Marie Anny, rozené hraběnky z Herberštejna. V 80. letech 19. století byla kolem zámku výrazná květinová výzdoba. Později přestal zámek plnit svoji funkci a byl opuštěn. Rybník kolem opuštěné budovy, stojící dnes na pozemcích školního statku střední zemědělské technické školy v Horšovském Týně, vyschl a z ostrůvku se stalo mírné návrší v rovinatém terénu. Altán postupně zchátral až do úplné ruiny - v 90. letech 20. století se propadla střecha, v altánu rostly stromy. Díky usilovné práci žáků oboru Pozemní stavitelství SOŠ a SOU Horšovský Týn a za finanční pomoci Plzeňského kraje (přispění na obnovu částkou 1 milión Kč) se altán podařilo zachránit. Byl obnoven v letech 2007 - 2009. Bude sloužit škole i městu jako místo vhodné k pořádání společenských akcí (např. Hubertova jízda).
Hrady zámky a tvrze v Čachch na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy (doplněno redakcí podle http://domazlicky.denik.cz), 5.2. 2003

Komentáře

27.6.2008 15:08 Edík
Plocha pahorku na kterém altán stojí je odlesněna, stavba má již téměř dokončenou novou střechu s věžičkou dle dobové fotografie.Z Horšova po hrázi někdejšího rybníka je krásná procházka a místo rozhodně stojí za návštěvu.Altán je stále volně přístupný.
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšov

Místa v okolí

 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Šibeniční vrch
 Tasnovice
 Blížejov
 kostel sv. Vavřince
 Přívozec
 Nahošice
 Puclice
 Bukovec
 Poběžovice
 Chotiměř
 Ždánov
 židovský hřbitov
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Osvračín
 Domažlická věž
 Osvračín
 Chodský hrad
 Hostouň
 Lštění
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Březinka
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Květkovice
 Tuhošť
 Bernartice
 akvadukt u Hadrovce
 židovský hřbitov
 Kanice
 Trhanov
 Prostiboř
 Lacembok
 Kubíčkova skála
 Netřeby
 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 kamenný most
 Výhledy
 Bělá nad Radbuzou
 Kout na Šumavě
 fara
 Starý Herštejn
 kostel sv. Jiří
 Nedražice
 venkovská usedlost
 Rýzmberk
 Příkopy
 Nový Herštejn
 Ruchomperk
 Hradec u Stoda
 Stráž
Kontaktní informace
SOŠ a SOU Horšovský Týn
Littrowa 122
346 01 Horšovský Týn
http://www.sos-souhtyn.cz
sos-souhtyn@sos-souhtyn.cz
Základní informace místa
ID místa: 1349
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama