Muzeum Jednoty bratrské a J. A. Komenského. V polovině 15. stol. v domku pobýval Sbor Českých bratří (společenství "bratří a sester zákona Kristova") pod vedením Jana Rokycany, vyznávající učení Petra Chelčického.
Hlavní obrázek místa
Domek Na sboru
© Hana Kubikova 05/2006
V Orlických horách, v obci Kunvald, se nachází počátek Jednoty bratrské, jejíž příslušníci se tu usadili v polovině 15. století. Domek "Na Sboru" se nachází asi jeden km od středu obce ve směru na Žamberk. Kousek od něj stojí pomník J. A. Komenského z roku 1910. Pobýval zde Sbor Českých bratří a nyní je zde malé muzeum J. A. Komenského a Jednoty bratrské.
Hana Kubíková, 3.5. 2006
historie

Jednota bratrská

Po porážce husitů a upálení Jana Husa, přibližně v polovině 15. stol. začali v církvi vznikat skupiny poukazující na zradu Husových ideálů. Jedna taková skupina pod vedením Jana Rokycany, vyznávající učení Petra Chelčického získala roku 1457 povolení a usadila se v obci Kunvald na panství Jiřího z Poděbrad. Dali zde vznik společenství "bratří a sester zákona Kristova", budoucí Jednota bratrská.

24.5. 2006

otvíračka

Květen až září - od 9 do 17 hodin. Bude-li zavřeno zkuste se zeptat v domě naproti.

24.5. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Suchá
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 kašna
 fara
 mariánský sloup
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kaple sv. Anny
 Zemská brána
 Niemojów
 hrad u Nekoře
 Helvíkovice
 socha Panny Marie
 Amálka
 kostel sv. Mikuláše
 pevnost Hanička
 Pěčín
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Kyšperk
 Žampach
 Chudoba
 Anenský vrch
 Žampach
 Rotnek
 Orlice
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Szczerba
 kostel sv. Jiří
 Międzylesie
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 České Libchavy
 Peklo
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Lanšperk
 Rychmberk
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Hrádek u Lanšperka
 Bystřec
 sousoší Piety
 Horní Libchavy
 kostel sv. Kateřiny
 Velešov
 Hájek
 Suchý vrch
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 Nový hrad
Kontaktní informace
Domek Na Sboru
Kunvald 238
561 81 Kunvald v Čechách
Základní informace místa
ID místa: 4218
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama