Ves založil rod Sirotků, po jejich vymření v r. 1306 přechází na Dobeše z Bechyně. V r. 1417 Boček z Kunštátu přepisuje ves s pustou tvrzí Liechtenštejnům. V r. 1500 sídlí v Bílovicích Leonard z Liechtenštejnu. V r. 1533 přecházejí na Žerotíny. Ve 3. čtvrtině 16. století bylo doplněno ren. křídlo.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Martin Kabeláč, 08/2007
Severní křídlo je snad už pozdně gotické stavení, západní renesanční část vznikla v třetí čtvrtině 16. století. Severní část budovy má klenuté přízemí s cihlovými zdmi 1,1–1,2 metr silnými, se třemi místnostmi. První patro tvoří tři místnosti s plochým stropem, ve druhém patře je pouze jedna místnost. Subtilnější západní křídlo je zhruba stejné velikosti a jeho prostředkem v přízemí prochází průjezd. Také tato část má v prvním patře tři místnosti a ve druhém jen jednu.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 13.4. 2011
historie

Velké Bílovice pravděpodobně založil rod Sirotků, jejich vymřením v roce 1306 přešly na Dobeše z Bechyně. V polovině 14. století je držel Herbord ze Zlína. Jan a Kuneš z Bílovic (pravděpodobně Herbordovi synové) prodávají Bílovice vdově po uherském bánovi Mikulášovi. Jako odúmrť je v roce 1400 uděluje markrabě Jošt lénem Erhartovi z Kunštátu. V roce 1417 nechává Boček z Kunštátu zapsat Bílovice s pustou tvrzí Liechtenštejnům. Je otázkou, jestli tvrz stála na místě tvrze pozdější, či jde o opevnění v poloze Hradisko. Za Liechtenštejnů byla tvrz několikrát zastavena. V roce 1481 byla například v držení Pertolda z Lipé. V roce 1500 sídlí v Bílovicích Leonard z Liechtenštejnu a je možné, že zde už nová tvrz stála, i když ve zprávách z roku 1524 a 1533 není zmíněna. V roce 1533 přecházejí Velké Bílovice na Žerotíny a jsou připojeny k Břeclavi. Ve třetí čtvrtině 16.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 4.4. 2011

Půdorys místa

půdorys tvrze v úrovni přízemí
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Velké Bílovice

Místa v okolí

 Všetrapy
 Na Podluží
 Potvorovice
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Izidora
 Janův hrad
 Vrbice
 Lovecký zámeček
 minaret
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Obelisk
 Čejkovice
 Stará Břeclav
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 Maurská vodárna
 Lednice
 Apollonův chrám
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Zámecký mlýn
 Slovácká chalupa
 Suchořádská Zmola
 Kraví hora
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Nejdek
 Rybniční zámeček
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Dalibor
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kaple sv. Huberta
 Týnec
 Bulhary
 Tvrdonice
 Hraniční zámek
 sklepní ulička
 Aloch
 Pohansko
 Randez-vous
 Pohansko
 Boleradice
 Lanžhot
 Belveder
 Mikulčice
 Mikulčice
 Lány
 větrný mlýn
 dům U Synků
 boží muka
 Hustopeče
 radnice
 židovský hřbitov
 Brána na náměstí
 boží muka
 Valtice
 Nedánov
 Šardice
 Hustopeče
 Jarohněvice
 Kolonáda - Reistna
 Svatobořice
Základní informace místa
ID místa: 9839
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama