Sklepní ulička slováckého městečka Čejč posetá vinnými sklípky lákajícími k příjemnému posezení u sklenice vína. Jedná se o soubor lidových staveb ožívajících zejména v době vinobraní.
Hlavní obrázek místa
Sklepní ulička Čejč
Sklípek s podkrovím
© Michal Kiesel, 06/2008
Búdy, jak se zde vinným sklepům říká (někdy také lisovňa či presúz), se nacházejí v lokalitě „Pod horů“ sevřené kopci Ždánských a Hrubých vinohradů. Sklepy jsou většinou přestavěny v první polovině 20. století, jelikož na přelomu tohoto století vinařství v Čejči utrpělo. Starší sklepy byly postaveny z nepálených cihel (kotovic). Střecha byla došková s prostorem na skladování sena. Současné sklepy jsou přízemní i jednopatrové drobnější stavby zejména se sedlovou střechou. Při vchodových dveřích jsou pestře malované žudry zdobené malérečkami. V horní části sklepu se nachází lisovna, místnost určená k posezení s přáteli a někdy i ubytovací zázemí. Z lisovny vede šikmo dolů chodba bez schodů do samotného sklepa zvaná „šije“. Šije je zakončená dveřmi, které ústí do samotného sklepa se sudy, někdy zdobenými řezbářsky. Sklepy jsou oválné, klenby vyložené cihlami. Zajímavostí jsou dřevěné zámky, které se dochovaly u některých sklepů zvané „ščeňata“. Na pravé straně vchodu do búdy se nachází otvor na dřevěný klíč. Otevření takového zámku je nesnadná věc i s originálním dvoj až čtyřzubým klíčem, kterou si osvojil většinou jen hospodář, někdy hospodářka. Do otvoru se strčila ruka až po loket a hospodář nadzvedl elipsovitou destičku, která kolmo zapadla do klíčnice. V současné době je rozloha čejčských vinic 41 ha, což zřejmě představuje největší množství za celou historii této obce, zejména díky jejímu zpustnutí po třicetileté válce. Čejč se tak nemůže pyšnit bohatou historií vinohradnictví jako okolní obce, což ovšem pilně dohání svojí současností.
Michal Kiesel, 27.6. 2008
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Šardice
 Stezka nad vinohrady
 Kobylské jezero
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Vrbice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stavěšice
 Jarohněvice
 Starý Poddvorov
 Strážovice
 Všetrapy
 Potvorovice
 Na Podluží
 Kraví hora
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Dambořice
 Věteřov
 židovský hřbitov
 Slovácká chalupa
 Uhřice
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Slunečná
 Nedánov
 Boleradice
 Milotice
 Velké Pavlovice
 Velké Bílovice
 kostel Všech Svatých
 mariánský sloup
 Kvášov
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Nechvalín
 kostel sv. Isidora
 ZOO Hodonín
 Diváky
 Bukovanský mlýn
 Mezilesice
 kaple sv. Rocha
 vyhlídka U obrázku
 Palánek
 boží muka
 Vlkoš
 Bošovice
 Újezd u Ždánic
 Šitbořice
 Bohuslavice
 Kostelec
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 Podivín
 Těšany
 Haluzice
 kostel sv. Markéty
 Obelisk
 minaret
 Nejdek
 Zámecký mlýn
Základní informace místa
ID místa: 6405
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama