Sklepní ulička slováckého městečka Čejč posetá vinnými sklípky lákajícími k příjemnému posezení u sklenice vína. Jedná se o soubor lidových staveb ožívajících zejména v době vinobraní.
Hlavní obrázek místa
Sklepní ulička Čejč
Sklípek s podkrovím
© Michal Kiesel, 06/2008
Búdy, jak se zde vinným sklepům říká (někdy také lisovňa či presúz), se nacházejí v lokalitě „Pod horů“ sevřené kopci Ždánských a Hrubých vinohradů. Sklepy jsou většinou přestavěny v první polovině 20. století, jelikož na přelomu tohoto století vinařství v Čejči utrpělo. Starší sklepy byly postaveny z nepálených cihel (kotovic). Střecha byla došková s prostorem na skladování sena. Současné sklepy jsou přízemní i jednopatrové drobnější stavby zejména se sedlovou střechou. Při vchodových dveřích jsou pestře malované žudry zdobené malérečkami. V horní části sklepu se nachází lisovna, místnost určená k posezení s přáteli a někdy i ubytovací zázemí. Z lisovny vede šikmo dolů chodba bez schodů do samotného sklepa zvaná „šije“. Šije je zakončená dveřmi, které ústí do samotného sklepa se sudy, někdy zdobenými řezbářsky. Sklepy jsou oválné, klenby vyložené cihlami. Zajímavostí jsou dřevěné zámky, které se dochovaly u některých sklepů zvané „ščeňata“. Na pravé straně vchodu do búdy se nachází otvor na dřevěný klíč. Otevření takového zámku je nesnadná věc i s originálním dvoj až čtyřzubým klíčem, kterou si osvojil většinou jen hospodář, někdy hospodářka. Do otvoru se strčila ruka až po loket a hospodář nadzvedl elipsovitou destičku, která kolmo zapadla do klíčnice. V současné době je rozloha čejčských vinic 41 ha, což zřejmě představuje největší množství za celou historii této obce, zejména díky jejímu zpustnutí po třicetileté válce. Čejč se tak nemůže pyšnit bohatou historií vinohradnictví jako okolní obce, což ovšem pilně dohání svojí současností.
Michal Kiesel, 27.6. 2008
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Šardice
 Stezka nad vinohrady
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 kostel sv. Jiří
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Vrbice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Jarohněvice
 Starý Poddvorov
 Strážovice
 Všetrapy
 Potvorovice
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Na Podluží
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Věteřov
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Slovácká chalupa
 Uhřice
 hrádek v poloze Valy
 Slunečná
 Sobůlky
 Nedánov
 Boleradice
 Milotice
 Velké Pavlovice
 Velké Bílovice
 kostel Všech Svatých
 mariánský sloup
 Kvášov
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Nechvalín
 kostel sv. Izidora
 ZOO Hodonín
 Diváky
 Bukovanský mlýn
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Rocha
 Mezilesice
 Palánek
 boží muka
 Vlkoš
 Bošovice
 Újezd u Ždánic
 Šitbořice
 Bohuslavice
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 Těšany
 Haluzice
 kostel sv. Markéty
 Obelisk
 minaret
 Nejdek
 Zámecký mlýn
Základní informace místa
ID místa: 6405
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama