Vodní nádrž Skalka na řece Ohři leží západně od Chebu. Byla vystavěna v letech 1962-1964 především pro zásobování vodou průmyslových objektů a k protipovodňovým účelům. Významně slouží také k rekreaci, především ke koupání a sportovnímu rybolovu. Má rozlohu 385 ha a dosahuje hloubky až 14 m.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Skalka
© Vladimír Hovorka 08/2018
Vodní nádrž Skalka je přehradní nádrž na řece Ohři, která leží západně od Chebu. Její jižní břeh lemuje silnice II/606 z Chebu do Pomezí nad Ohří, nad severním břehem vede silnice I/6 od hraničního přechodu se SRN v Pomezí nad Ohří k obchvatu Chebu, z níž vycházejí místní komunikace do osad Cetnov a Bříza na březích nádrže. Na východním konci pod hrází leží okraj města Cheb. Na březích nádrže leží vsi Skalka, Podhoří, Cetnov, Bříza a Pomezí nad Ohří s možností rekreace.
Jiří Špaček, 29.8. 2022
popis

Vodní nádrž Skalka na řece Ohři se sypanou hrází byla vystavěna především pro zásobování vodou průmyslových objektů a k protipovodňovým účelům. Na březích nádrže se nachází pláže vhodné ke koupání. Přehradní hráz byla vybudována jako přímá, sypaná, kamenitá s návodním betonovým těsnicím pláštěm, a to v letech 1962–1964. Vedlejším účelem je výroba elektrické energie. Přehradní hráz dlouhá 115 m a vysoká 17 m vytvořila vodní plochu o rozloze 385 ha a hloubce až 14 m. Nádrž kromě funkce protipovodňové ochrany slouží především k rekreaci, tedy koupání a sportovnímu rybaření. Pro vyšší obsah rtuti je však zakázána konzumace ryb. Velkým problémem je také prakticky každoroční přemnožování sinic během letní sezony.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.8. 2022

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Cetnov
 Liebeneck
 Bříza
 Bismarckova rozhledna
 Skalka
 kostel sv. Anny
 Pomezná
 Václavský hrad
 kostel sv. Wolfganga
 Cheb
 Ostroh
 Salingburg
 metorologický sloup
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Císařské lázně
 fara
 Chlumeček
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 Hohenberg
 Poustka
 železniční viadukt
 Libá (Liebenstein)
 Hazlov
 kostel sv. Vavřince
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Hrozňatov
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Soos
 Skalná
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Hartoušovské mofety
 Doubrava
 kostel sv. Mikuláše
 Okrouhlá
 Mostov
 Thierstein
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 
 vodní nádrž Horka
 Dyleň
Základní informace místa
ID místa: 16679
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama