Pomník k 500. výročí husitské bitvy u Domažlic měl být zbudován na Baldovském návrší r. 1931. Byla však postavena jen hranolová základna s pamětními kameny z husitských bojišť. Po poškození r. 2007 byl dokončen r. 2015 instalací mohutného žulového kalicha od klatovského sochaře Václava Fialy.
Hlavní obrázek místa
Pomník na Baldovském návrší
© Alexej Kokorev 11/2020
Pomník husitské bitvy u Domažlic na Baldovském návrší se nachází na katastrálním území obce Luženičky, odkud k němu vede žlutá turistická značka i příjezdová komunikace (1,5 km). Z domažlického náměstí tam vede zelená značka po tzv. Sochařské stezce (2,5 km). Z Baldovského návrší od pomníku a kapličky Nejsvětější Trojice se otevírá krásný půlkruhový výhled. Na jihu v údolí leží Domažlice, za nimi Veselá hora a Dmout a v dáli bavorský hřeben Hoher Bogen. Východně od Domažlic lze vidět Chudenickou vrchovinu s vrchy Korábem, Novým Herštejnem a Rýzmberkem a za dobré viditelnosti v pozadí pásmo Šumavy s Ostrým a Velkým Javorem. Od Domažlic k západu se táhne hřeben Čerchova a Haltravy. Popis výhledu je navíc uveden na tabuli zřízené r. 2003 Klubem českých turistů u kapličky. Přejdeme-li kolem telekomunikační věže na severní hranu návrší, objeví se rozhled i opačným směrem, avšak silně omezený lomem. Výhledu na sever dominuje skupina tzv. Sedmihoří.
Jiří Špaček, 9.8. 2022
historie

Uplynulo více než deset let od doby, kdy císař Zikmund přivedl vojska první křížové výpravy pod horu Vítkov u Prahy a kacířské učení husitů se stále nepodařilo porazit. Ani další tři křížové výpravy nepřinesly žádný úspěch. Naopak, husité začali své myšlenky šířit při "spanilých jízdách" dokonce i za hranice Čech. Tomu bylo třeba učinit přítrž. Začínal srpen léta Páně 1431. Od Norimberka překročila české hranice další křížová výprava. Na základě papežského pověření ji vedli markrabě Friedrich Braniborský a kardinál Giuliano Cesarini. Křižáci se nejprve bez úspěchu pokusili dobýt husitský Tachov, ale pak se raději obrátili k dalšímu městu husitského svazu, Domažlicím. Cestou loupili a porazili nepočetný houf Chodů, kteří se jim postavili na odpor. Obležené Domažlice netrpělivě čekaly na pomoc. Ta byla brzy na cestě. Pod vedením Prokopa Holého, zvaného též Veliký, vyrazila husitská armáda od Karlštejna a již 13. srpna stála před nedalekým chotěšovským…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Půvabné vyhlídky na Čechy, SW Travel 2006 a různé webové stránky), 9.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Luženičky

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Ždánov
 Tuhošť
 akvadukt u Hadrovce
 Nahošice
 Kubíčkova skála
 Trhanov
 Blížejov
 kostel sv. Vavřince
 Šibeniční vrch
 Horšovský Týn
 Přívozec
 Vdovský dům
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 Annaburg
 gloriet Klobouk
 Kout na Šumavě
 kostel sv. Jiří
 Chotiměř
 Lštění
 Výhledy
 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
 Rýzmberk
 židovský hřbitov
 Osvračín
 Příkopy
 Osvračín
 Kanice
 Netřeby
 synagoga
 Nový Herštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Květkovice
 Čerchovské hvozdy
 kaple sv. Václava
 Puclice
 Kurzova věž
 Tasnovice
 Tasnovické hradiště
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Koráb
 židovský hřbitov
 Starý Herštejn
 Ruchomperk
 Bukovec
 Hostouň
 Mutěnín
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lacembok
 vyhlídková plošina
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
Základní informace místa
ID místa: 16594
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama