Zřícenina gotického kostela, dokončeného ve 14. st. a barokně přestavěného (závěr, přístavba věže) v 17. st. Jeho založení je připisováno pivoňskému klášteru. Dochována věž s osmibokou barokní nástavbou, zříceniny lodi a presbytář s got. portálkem.
Hlavní obrázek místa
Věž kostela s osmibokým barokním patrem
© Filip Matoušek 08/2005
Rychle se rozpadající zřícenina farního kostela sv. Mikuláše leží na severovýchodním okraji vesničky Šitboř, asi 2 km jihozápadně od Poběžovic. Odtud vede na Šitboř i modrá turistická značka, po níž lze pěknou cestou pokračovat na Valtířov a dále na Pivoň či Starý Herštejn. Kostel je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přesto jsou jeho dochované zbytky v havarijním stavu a naděje na celkovou záchranu této významné památky regionu se nezdá být příliš reálnou.
Filip Matoušek, 19.7. 2006
historie

Historie a popis kostela

Podle místních tradic patří kostel sv. Mikuláše k jednomu z nejstarších v celém kraji a jeho počátky lze zřejmě klást již do 2. poloviny 13. století, i když větší část dochovaného gotického zdiva pochází až ze 14. století . Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni, poněkud překvapující jsou na dobu vzniku značné rozměry kostelní lodi, jejíž zdivo je dodnes gotické a dosud nebylo prokázáno její případné prodloužení v mladších dobách. Dnes je kostelní loď bohužel ve zříceninách a značně zarostlá, z architektonických detailů se dochoval později zazděný lomený okosený portálek. Ve stejně žalostném stavu je dnes bohužel presbytář s valenou výsečovou klenbou, i když jej na rozdíl od lodi kryje stříška. Ve stěně presbytáře je umístěn zajímavý náhrobek a do sakristie odtud vede další lomený gotický portál. V 2. polovině 17. století byl kostel poměrně razantně barokně přestavěn,…  číst dále

pasportizace SÚRPMO, okres Domažlice, 1979, 19.7. 2006

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Šitboř

Místa v okolí

 Poběžovice
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Starý Herštejn
 Ždánov
 Hostouň
 Tasnovice
 Trhanov
 Annaburg
 Dianin Dvůr
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Apolináře
 kamenný most
 Vdovský dům
 Bělá nad Radbuzou
 Horšovský Týn
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Šibeniční vrch
 Čerchov
 Březinka
 Bernartice
 Walddorf
 Blížejov
 Nahošice
 Lomeček
 Bukovec
 gloriet Klobouk
 Diana
Základní informace místa
ID místa: 4417
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama