Zřícenina gotického kostela, dokončeného ve 14. st. a barokně přestavěného (závěr, přístavba věže) v 17. st. Jeho založení je připisováno pivoňskému klášteru. Dochována věž s osmibokou barokní nástavbou, zříceniny lodi a presbytář s got. portálkem.
Hlavní obrázek místa
Věž kostela s osmibokým barokním patrem
© Filip Matoušek 08/2005
Rychle se rozpadající zřícenina farního kostela sv. Mikuláše leží na severovýchodním okraji vesničky Šitboř, asi 2 km jihozápadně od Poběžovic. Odtud vede na Šitboř i modrá turistická značka, po níž lze pěknou cestou pokračovat na Valtířov a dále na Pivoň či Starý Herštejn. Kostel je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přesto jsou jeho dochované zbytky v havarijním stavu a naděje na celkovou záchranu této významné památky regionu se nezdá být příliš reálnou.
Filip Matoušek, 19.7. 2006
historie

Historie a popis kostela

Podle místních tradic patří kostel sv. Mikuláše k jednomu z nejstarších v celém kraji a jeho počátky lze zřejmě klást již do 2. poloviny 13. století, i když větší část dochovaného gotického zdiva pochází až ze 14. století . Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni, poněkud překvapující jsou na dobu vzniku značné rozměry kostelní lodi, jejíž zdivo je dodnes gotické a dosud nebylo prokázáno její případné prodloužení v mladších dobách. Dnes je kostelní loď bohužel ve zříceninách a značně zarostlá, z architektonických detailů se dochoval později zazděný lomený okosený portálek. Ve stejně žalostném stavu je dnes bohužel presbytář s valenou výsečovou klenbou, i když jej na rozdíl od lodi kryje stříška. Ve stěně presbytáře je umístěn zajímavý náhrobek a do sakristie odtud vede další lomený gotický portál. V 2. polovině 17. století byl kostel poměrně razantně barokně přestavěn,…  číst dále

pasportizace SÚRPMO, okres Domažlice, 1979, 19.7. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Šitboř

Místa v okolí

 Poběžovice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Starý Herštejn
 Ždánov
 Hostouň
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Trhanov
 Výhledy
 Annaburg
 kostel Všech svatých
 Dianin Dvůr
 akvadukt u Hadrovce
 kamenný most
 kostel sv. Apolináře
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 Bělá nad Radbuzou
 Chodský hrad
 Domažlická věž
 Šibeniční vrch
 Kurzova věž
 Čerchovské hvozdy
 Kubíčkova skála
 Březinka
 Bernartice
 Walddorf
 Nahošice
 Blížejov
 Tuhošť
 kostel sv. Vavřince
 Bukovec
 gloriet Klobouk
 Diana
Základní informace místa
ID místa: 4417
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama