Větrný mlýn byl postaven v 80. l. 19. stol. Poslední majitel, mlynář J. Sláma, zde mlel do r. 1926. Od té doby mlýn chátral. V 2. pol. 60. let 20. stol. instalace náznak. rekonstrukce větrného kola Památkovým ústavem. R. 1970 mlýn opravilo místní lovecké sdružení, kterému slouží jako lovecká chata.
Hlavní obrázek místa
Větrný mlýn - pohled zepředu
© Karel Kašík, 05/2012

Jediný dochovaný slovenský větrný mlýn

Větrný mlýn v Holíči se nachází u staré sýpky v lesíku nedaleko městečka. Jedná se o jediný dochovaný slovenský větrný mlýn. Na Slovensku se větrné mlýny moc nestavěly – vzhledem k hojné síti řek a charakteru krajiny byly upřednostňovány mlýny vodní. Většina větrných mlýnů byla postavena v polovině 19. století. Větrný mlýn v Holíči je typem holandského zděného větrného mlýna. Byl postaven v 80. letech 19. století. Na místě stál původně dřevěný větrný mlýn, který je zachycený na rytině L. Schmalhofera z roku 1801. Pravděpodobně vyhořel a byl nahrazen novým kamenným mlýnem. Kamenná třípodlažní budova kruhového půdorysu má tvar válce, původně s otáčivou kopulovitou stříškou s dřevěným větrným vertikálním kolem. Stříška se podle potřeby automaticky natáčela ve směru větru. Mlýn pracoval na principu vodních mlýnů, ale místo vodního kola ho pohánělo větrné kolo na společném hřídeli s palečným kolem. Palečné kolo otáčelo ozubením pastorku na vřetenu a zároveň i mlecím horním kamenem. V přízemí mlýna byl byt mlynáře, výše byla mlýnice. Posledním majitelem mlýna byl Jaromír Sláma, který mlel ve zdejším mlýně do r. 1926. Poté větrný mlýn v Holíči skončil svůj provoz, ve 30. letech 20. století byl rozebrán (původní technické vybavení se nedochovalo) a od té doby chátral. V 2. polovině 60. let 20. století byl mlýn částečně obnoven Památkovým ústavem instalací náznakové rekonstrukce zničeného větrného kola. Roku 1970 mlýn opravilo místní lovecké sdružení, které ho využívá jako loveckou chatu. V okolí mlýna se příležitostně pořádají společenské akce.
KK, E.H. podle Kultúrne krásy Slovenska - Technické pamiatky, L. Mlynka a K. Haberlandová, Dajama r. 2007; http://www.cestomila.cz (Petr Nejedlý), 5.2. 2013
Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 Hodonín
 Mikulčice
 Mikulčice
 Hodonín
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 radnice
 karner sv. Anny
 Skalica
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kostel sv. Izidora
 skanzen Strážnice
 Rohov
 Průžkův mlýn
 Meandry Moravy
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 Travičná
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 Lanžhot
 Potvorovice
 Váté písky
 Brodské
 Starý Poddvorov
 Vnorovy
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 11085
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama