Větrný mlýn byl postaven v 80. l. 19. stol. Poslední majitel, mlynář J. Sláma, zde mlel do r. 1926. Od té doby mlýn chátral. V 2. pol. 60. let 20. stol. instalace náznak. rekonstrukce větrného kola Památkovým ústavem. R. 1970 mlýn opravilo místní lovecké sdružení, kterému slouží jako lovecká chata.
Hlavní obrázek místa
mlýn po rekonstrukci
© Pavel Zany Komárek 08/2022

Jediný dochovaný slovenský větrný mlýn

Větrný mlýn v Holíči se nachází u staré sýpky v lesíku nedaleko městečka. Jedná se o jediný dochovaný slovenský větrný mlýn. Na Slovensku se větrné mlýny moc nestavěly – vzhledem k hojné síti řek a charakteru krajiny byly upřednostňovány mlýny vodní. Většina větrných mlýnů byla postavena v polovině 19. století. Větrný mlýn v Holíči je typem holandského zděného větrného mlýna. Byl postaven v 80. letech 19. století. Na místě stál původně dřevěný větrný mlýn, který je zachycený na rytině L. Schmalhofera z roku 1801. Pravděpodobně vyhořel a byl nahrazen novým kamenným mlýnem. Kamenná třípodlažní budova kruhového půdorysu má tvar válce, původně s otáčivou kopulovitou stříškou s dřevěným větrným vertikálním kolem. Stříška se podle potřeby automaticky natáčela ve směru větru. Mlýn pracoval na principu vodních mlýnů, ale místo vodního kola ho pohánělo větrné kolo na společném hřídeli s palečným kolem. Palečné kolo otáčelo ozubením pastorku na vřetenu a zároveň i mlecím horním kamenem. V přízemí mlýna byl byt mlynáře, výše byla mlýnice. Posledním majitelem mlýna byl Jaromír Sláma, který mlel ve zdejším mlýně do r. 1926. Poté větrný mlýn v Holíči skončil svůj provoz, ve 30. letech 20. století byl rozebrán (původní technické vybavení se nedochovalo) a od té doby chátral. V 2. polovině 60. let 20. století byl mlýn částečně obnoven Památkovým ústavem instalací náznakové rekonstrukce zničeného větrného kola. Roku 1970 mlýn opravilo místní lovecké sdružení, které ho využívá jako loveckou chatu. V okolí mlýna se příležitostně pořádají společenské akce.
KK, E.H. podle Kultúrne krásy Slovenska - Technické pamiatky, L. Mlynka a K. Haberlandová, Dajama r. 2007; http://www.cestomila.cz (Petr Nejedlý), 5.2. 2013

Komentáře

Slovensko, Trnavský,  Skalica  ( SI ),

Místa v okolí

 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 megalitické kameny
 manufaktura
 Holíč
 Hodonín
 Mikulčice
 Hodonín
 Mikulčice
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 radnice
 Mittákovská kúria
 Skalica
 Gvadányiho kúria
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Gbely
 Plže
 Týnec
 Slovácká chalupa
 Tvrdonice
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Isidora
 Svatý obrázek
 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 skanzen Strážnice
 Rohov
 Meandry Moravy
 Průžkův mlýn
 městské opevnění
 Bílá věž
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Travičná
 vrchnostenský pivovar
 synagoga
 židovský hřbitov
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Lanžhot
 Potvorovice
 Váté písky
 Brodské
 Starý Poddvorov
 Vnorovy
 Senica
Základní informace místa
ID místa: 11085
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama