Stavba kostela datována k roku 1669. V roce 1760 stavební úpravy, které pokračovaly v letech 1763 a 1861. Celková rekonstrukce proběhla v nedávné době a dokončuje se v roce 2006.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Křinec se nachází zhruba necelých 15 kilometrů od Nymburka. Obec je na památky a historii velice bohatá. Kostel sv. Jiljí byl až do nedávné doby na seznamu Poškozených a zničených kostelů v České republice. Sama obec se snažila aktivně o opravu kostela a o dotace na opravy. V nedávné době začaly rekonstrukce a současná podoba (v roce 2006) je takřka u konce. Kostel dostal novou fasádu, jsou opraveny střechy a celkový vzhled je k nepoznání s původním. Kostel významně doplňuje vedlejší zámek, který je obklopen zbytky vzácného parku. Bohužel i zámek je silně zdevastovaný. Kromě toho je v obci ještě možno vidět několik soch na náměstíčku a za prohlédnutí stojí jistě také most čtyř živlů. I samotné okolí obce stojí za prohlédnutí, protože je historicky velice zajímavé.
Aleš Marek, 22.2. 2006
historie

Původní název byl kostel sv. Jiří. Stavba je původně raně barokní a postavená od stejného stavitele jako vedlejší zámek, snad okolo roku 1669. V dalších stavebních úpravách byl kostel upraven barokně v roce 1760 a byla současně stavebně upravovaná i okna kostela. V roce 1763 byl stavebně upravován vrch věže a v roce 1861 proběhly pozdně klasicistní úpravy. Budova je jednolodní, obdélníková s pravoúhlým presbytářem a s obdélníkovou oratoří. Dále potom s hranolovou věží s cibulí a se sakristií v přízemí na severní straně lodi. Okna jsou uzavřena půlkruhem a stěny členěny novoklasicistně. Presbytář je sklenut valeně s lunetami, sakristie je křížová a loď je plochostropá. Na stropě lodi je freska Prvního příjímání z roku 1911. Zařízení: pozdně barokní a klasicistní po roce 1760. Hlavní oltář je z roku 1761 a je rámový, andělé nesou obraz. Po stranách sochy sv. Petra a sv. Pavla. Boční…  číst dále

Aleš Marek /Umělecké památky Čech, svazek druhý. Kolektiv vědeckých a odborných autorů, ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze. Academia v Praze 1978, 22.2. 2006

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Křinec

Místa v okolí

 Křinec
 Kuncberk
 venkovská usedlost
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Romanka
 Nový Ronov
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 Dymokury
 Mcely
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 Krňovice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Loučeň
 pomník Helma
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 Újezdec u Pěčic
 zdymadlo Nymburk
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Husův sbor
 vodárenská věž
 městské opevnění
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 radnice
 Nymburk
 děkanství
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 Kovanice
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 silniční most
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 Kopidlno
 palmový skleník
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bolice
 pramen Trnka
 Žižkův pramen
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ducha
 Vlkava
 kaple sv. Jiljí
 synagoga
 Milkovice
 vila Kouřimka
 Pěčice
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 Riegrův pramen
 Smilovice
 gloriet
 pomník J. E. Purkyně
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 mariánský sloup
 stará radnice
 Bratronice
 Nová radnice
 děkanství
 inundanční most
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 socha sv. Václava
 kamenná kašna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 Čachovice
 Domousnice
 Svatojánský pramen
 kaple sv. Václava
 Údrnice
 Staré Hrady
 zdymadlo Poděbrady
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Mastnice
 Křižánky
 kostel sv. Prokopa
 Struhy
 hřbitov
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Stará Báň
 Češovské valy
 Dobrovická muzea
 trojiční sloup
 dům č. p. 7
 Dobrovice
 radnice
 kostel sv. Matouše
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Vinařice
 městská zvonice
 Jičíněves
 Jičíněves
 Choťovice
 Kolomuty
 Korce
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství Rožďalovice,
Tel: 325 593 217
http://www.biskupstvi-ltm.cz/
Základní informace místa
ID místa: 3877
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama