Zámek nechal postavit Chotěšovský klášter koncem 17.stol. v barokním stylu. V padesátých letech 20.stol. tehdejší vlastník JZD nechal zámek zpustnout a zdevastovat. V neutěšeném stavu je dodnes.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek od jihozápadu
© Pavel Vítek 11/2006
Přestavlky se nacházejí 8 km západně od Přeštic. První zpráva o obci pochází z roku 1243. Zámek ze 17. století stojí v centu obce proti Obecnímu úřadu v areálu bývalého dvora. Zámek se nachází v žalostném stavu a veřejnosti není přístupný. Vlastní zámek je opuštěný, nevyužívaný, i když v celém areálu i se zámkem působí několik společností.
Pavel Vítek, 23.11. 2006
historie

Nejstarší panské sídlo v Přestavlkách existovalo již v první polovině 13. století. Ovšem o jeho poloze a stavební stavební podobě není nic známo. A stejné lze říct i o jeho dalších podobách až do 17. století. Poslední zbytky tohoto sídla patrně zmizeli při požáru přestavlckého dvora koncem 17. století. Tehdy se vlastníkem přestavlckého zboží stal Chotěšovský klášter. Nový vlastník nechal obnovit poplužní dvůr a v jeho areálu vystavět zámeckou budovu, sloužící jako úřadovny správy majetku a k občasným pobytům členů řádu. Chotěšovský klášter držel přestavlcký statek až do svého zrušení v roce 1782. Majetek byl předán náboženskému fondu a od něj roku 1822 v dražbě koupil Karel Alexander Thurn-Taxis. V držení tohoto rodu zůstal až do pozemkové reformy v letech 1925 a 1926. Zbytkový statek koupily V. a M. Dostřelovy, v jejichž držení pak byl i zámek do čtyřicátých let, kdy byl převeden do majetku státu.…  číst dále

PhDr. Jiří Úlovec, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri 2005, 23.11. 2006

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přestavlky

Místa v okolí

 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Skočice
 Chlumčany
 kaple sv. Anny
 Roupov
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Stará pošta
 Dolní Lukavice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Lužany
 Příchovice
 židovský hřbitov
 Ptenín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Křenice
 Skála
 kostel sv. Josefa
 Červené Poříčí
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 Ježovy
 Řenče
 kostel sv. Matěje
 fara
 kostel sv. Václava
 Litice
 Netunice
 Újezd
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Štěnovice
 synagoga
 Nebílovy
 židovský hřbitov
 Kožich
 Zichov
 Kokšín
 Rochlov
 Tyršův most
 Osvračín
 Chocomyšl
 Květkovice
 Měčín
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Kanice
 Netřeby
 Lštění
Základní informace místa
ID místa: 4749
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama