Zámek nechal postavit Chotěšovský klášter koncem 17.stol. v barokním stylu. V padesátých letech 20.stol. tehdejší vlastník JZD nechal zámek zpustnout a zdevastovat. V neutěšeném stavu je dodnes.
Přestavlky se nacházejí 8 km západně od Přeštic. První zpráva o obci pochází z roku 1243. Zámek ze 17. století stojí v centu obce proti Obecnímu úřadu v areálu bývalého dvora. Zámek se nachází v žalostném stavu a veřejnosti není přístupný. Vlastní zámek je opuštěný, nevyužívaný, i když v celém areálu i se zámkem působí několik společností.
Pavel Vítek, 23.11. 2006
historie

Nejstarší panské sídlo v Přestavlkách existovalo již v první polovině 13. století. Ovšem o jeho poloze a stavební stavební podobě není nic známo. A stejné lze říct i o jeho dalších podobách až do 17. století. Poslední zbytky tohoto sídla patrně zmizeli při požáru přestavlckého dvora koncem 17. století. Tehdy se vlastníkem přestavlckého zboží stal Chotěšovský klášter. Nový vlastník nechal obnovit poplužní dvůr a v jeho areálu vystavět zámeckou budovu, sloužící jako úřadovny správy majetku a k občasným pobytům členů řádu. Chotěšovský klášter držel přestavlcký statek až do svého zrušení v roce 1782. Majetek byl předán náboženskému fondu a od něj roku 1822 v dražbě koupil Karel Alexander Thurn-Taxis. V držení tohoto rodu zůstal až do pozemkové reformy v letech 1925 a 1926. Zbytkový statek koupily V. a M. Dostřelovy, v jejichž držení pak byl i zámek do čtyřicátých let, kdy byl převeden do majetku státu.…  číst dále

PhDr. Jiří Úlovec, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri 2005, 23.11. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Přestavlky

Místa v okolí

 Halter Valley
 Křížový vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Skočice
 Chlumčany
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Roupov
 Stará pošta
 boží muka
 Dolní Lukavice
 židovský hřbitov
 Lužany
 Příchovice
 židovský hřbitov
 Ptenín
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Křenice
 Skála
 kostel sv. Josefa
 vyhlídková plošina
 Červené Poříčí
 Lacembok
 Janovský mokřad
 Ježovy
 Řenče
 kostel sv. Matěje
 fara
 kostel sv. Václava
 Litice
 Netunice
 radnice
 Újezd
 kostel sv. Jiljí
 Švihov
 Štěnovice
 Nebílovy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kožich
 Zichov
 Kokšín
 Džbánek
 Rochlov
 Tyršův most
 Osvračín
 Chocomyšl
 Květkovice
 Měčín
 Osvračín
 kostel sv. Mikuláše
 Kanice
 Netřeby
 Lštění
Základní informace místa
ID místa: 4749
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama