V minulosti asi naše největší jezero u obce Kobylí s rozlohou 10 km2 se slanou vodou. Několikrát vysoušeno pro vznik kvalitní zemědělské půdy, Zánik r. 1835 a definitivně r. 1965. Dnes vybudováno Biocentrum - ostrůvek s mokřady a jezírky. Výskyt unikátní fauny a flóry.
Hlavní obrázek místa
Biocentrum Ostrůvek
© Ivo Rozehnal 07/2021
Severně od obce Kobylí při říčce Trkmance najdeme mokřady a několik menších vodních ploch. Právě zde bývalo ještě v době středověku asi největší jezero v Českých zemích. Vzniklo v době holocénu. V jeho těsném sousedství bývalo ještě jedno menší, u nedaleké obce Čejč. Samotné Kobylské jezero mělo rozlohu asi 10 km2 a hloubku až 10 m, tj. velikosti asi jako vodní nádrž Rozkoš ve východních Čechách. Poprvé jsou obě jezera popsána v roce 1464. Původně šlo o jezera s poloslanou vodou, kdy v jejich okolí bývala četná slaniska. Čejčské mělo být velmi slané a oproti Kobylskému téměř bez ryb. Od 15. do 18. století byla jezera zanášena, takže se začala vysoušet. Čejčské jezero zaniklo v letech 1823-1824. Kobylské mělo delší trvání, i když mělo namále již v roce 1637, kdy majitel panství hrabě Zdeněk ze Žampachu a Potštejna kvůli dluhům jezero vypustil s vidinou zisku z ryb. Samotné jezero tehdy odtékalo sedm týdnů. Celý podnik však skončil naprostým fiaskem, kdy tuny leklých ryb zůstaly v bahně a nakonec zamořily celé okolí. Po této podnikatelské akci zůstalo třináct let vyschlé. Naplněno bylo až v roce 1650 díky velmi deštivému roku. Zánik Kobylského jezera přišel po roce 1835, kdy byl místními zemědělci prokopán odvodňovací systém. Přes všechnu snahu o vysušení však zůstal alespoň menší mokřad, který tak zajistil alespoň minimum prostoru pro unikátní faunu a flóru. Odvodněné plochy pak byly využity hlavně k pěstování cukrové řepy. Příroda však chtěla jezero opět zpět. Protože odvodňovací systém nebyl udržován, docházelo k jeho zanášení. V roce 1965 bylo Kobylské jezero opět částečně naplněné. Zdejší soudruzi se však chopili strojů a unikátní přírodní prostor definitivně zničili. Dnes je z celé lokality pouhé torzo, ale díky aktivitám ochránců přírody a iniciativy okolních obcí je místo zachráněno. Dnes zde vzniklo Biocentrum…  číst dále
Rozehnal Ivo - zdroj - weby botany.cz, brno.rozhlas.cz/jak-honba-za-snadnym-vydelkem-hrabete-zpustosila-kobylske-jezero, časopis Reflex 16.4.2017, 22.1. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj, Kobylí

Místa v okolí

 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kraví hora
 Vrbice
 socha sv. Kajetána
 vila Kleinů
 výklenková kaple
 kostel sv. Vendelína
 sklepní ulička
 kostel sv. Kunhuty
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Slunečná
 Boleradice
 Nedánov
 chrám Spasitele
 Všetrapy
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Starý Poddvorov
 smírčí kámen
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Šardice
 Diváky
 Na Podluží
 Potvorovice
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Velké Bílovice
 Stavěšice
 Šitbořice
 Hustopeče
 městské hradby
 dům U Synků
 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 boží muka
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 Bošovice
 Jarohněvice
 Strážovice
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Markéty
 památník Křepice
 Dalibor
 Mezilesice
 Těšany
 Podivín
 kostel sv. Isidora
 Kvášov
 Věteřov
 Obelisk
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 minaret
 kostel sv. Jiljí
 Bulhary
 Nejdek
 Palánek
 Zámecký mlýn
 Nechvalín
 Bukovanský mlýn
Kontaktní informace
Muzeum a infocentrum obce Kobylí
691 10 Kobylí 135
Tel: 606 934 331
http://www.kobyli.cz
muzeum@kobyli.cz
Základní informace místa
ID místa: 15486
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama