Dřevěná rozhledna z roku 2007 výšky cca 7 m s krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 3 m na návrší mezi vinohrady. Z rozhledny je kruhový rozhled na nejjižnější části Moravy, na oblast kolem Pálavských vrchů, Novomlýnských nádrží a Břeclavsko.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© David Hamza, 04/2010
Výstavba rozhledny proběhla v období květen až říjen 2007. Rozhledna patří spíše k těm menším – celková výška je cca 7 m, vyhlídková plošina je ve výšce 3 m. Rozhledna je celodřevěná a v jejím sousedství se nachází odpočinkové místo a informační tabule. Rozhledna se nachází na kopci nad obcí Starovičky, mezi vinohrady, takže i přes malou výšku je z rozhledny vynikající výhled všemi směry, necloněný žádnými vyššími dominantami. Vzhledem k převýšení je nejlepší výhled zejména směrem na západ – na oblast Pálavy a Novomlýnských nádrží, a dále na jih a jihozápad. Přístup je možný pěšky nebo na kole polními cestami, které se zde kříží. V blízkosti prochází i vinařské cyklostezky. Autem je možný přístup od obce Starovičky zpevněnou komunikací, po které jde dojet až k nedalekým božím mukám pod kopcem, kde lze auto zaparkovat u odpočívadla. Závěrečný úsek cesty je však špatně sjízdný a jedná se spíše o nezpevněnou polní cestu. U odbočky za dálničním mostem je nutno dát si pozor na vybetonovaný rigol, který však lze objet. Od božích muk je nutné posledních cca 350 m dojít k rozhledně pěšky. Po cestě se však lze obdivovat skvělým výhledům na Pálavu.
David Hamza , 22.5. 2010
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Starovičky

Místa v okolí

 boží muka
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 větrný mlýn
 dům U Synků
 boží muka
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kraví hora
 Hustopeče
 Dalibor
 Boleradice
 kostel sv. Markéty
 Nedánov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Diváky
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 Bulhary
 Kobylské jezero
 Archeopark Pavlov
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Barbory
 Vrbice
 Obelisk
 Děvičky
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Nejdek
 Vysoká zahrada
 Klobouky u Brna
 Všetrapy
 mlýn
 Šitbořice
 Zámecký mlýn
 Velké Bílovice
 Podivín
 minaret
 Pouzdřany
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Velké Němčice
 Čejkovice
 Neuhaus
 kamenný kruh
 kostel sv. Rozálie
 boží muka
 Maurská vodárna
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Lednice
 Janův hrad
 kostel sv. Jiří
 Lovecký zámeček
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Linharta
 Na Podluží
 kostel sv. Jakuba
 Starý Poddvorov
 Mušov
 Nosislav
 Těšany
 sklepní ulička
 Potvorovice
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 kostel sv. Jiljí
 Hraniční zámek
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Jiljí
 Topolany
 kaple sv. Šebestiána
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Stará Břeclav
 Sedlec
 Dambořice
 židovský hřbitov
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Isidora
 Akátová věž
 Koválov
 zvonice
 Židlochovice
 Uhřice
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 9154
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama