Současný jednolodní kostel sv. Mikuláše vznikl v letech 1764-1765 barokní přestavbou starší středověké stavby. Stavitelem kostela byl Anton Matzner. Od r. 1785 byla ve vsi také fara. Mše svaté nejsou v kostele pro špatný technický stav budovy a nezájem místních obyvatel běžně slouženy.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše
© Luděk Vláčil 10/2019
Nové Těchanovice (dříve též Nové Čechovice, německy Neuzechsdorf) jsou místní částí města Vítkov v okrese Opava v jižním Slezsku. Ve vesnici v současnosti žije pouze asi 94 obyvatel. Dominantou Nových Těchanovic je značně zanedbaný kostel sv. Mikuláše z 18. stol. Mše svaté se v kostele běžně nekonají. Nedaleko chrámu stojí dvě kaple z 2. poloviny 19. stol.
Luděk Vláčil, 27.12. 2019
historie

Poprvé jsou Nové Těchanovice písemně doloženy roku 1414. Kostel zde stával již ve středověku. Současný jednolodní neorientovaný kostel sv. Mikuláše vznikl v letech 1764 - 1765 barokní přestavbou starší stavby. Stavitelem kostela byl Anton Matzner. Kostel obklopuje hřbitov ohrazený kamennou zdí a doplněný márnicí. Od roku 1785 byla ve vsi také fara. Žádné podrobnější informace o kostele ani farnosti bohužel nejsou známy. Podle sčítání lidu z roku 1921 ze žilo 408 obyvatel z čehož se 400 hlásilo k německé národnosti. Po odsunu většinového německého obyvatelstva nebyl o sakrální areál zájem a tak značně zchátral. V současnosti má ves jen okolo 90 obyvatel. Mše svaté v kostele nebývají běžně slouženy, především pro špatný technický stav budovy a nezájem místních obyvatel.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://www.vitkov.info, https://cs.wikipedia.org a další, 21.11. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Nové Těchanovice

Místa v okolí

 kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 kostel sv. Trojice
 Kružberk
 Roderichova kaple
 Vítkov
 Dubová
 Vikštejn
 kostel sv. Floriána
 Melč
 Klokočov
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Vildštejn
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Jakartovice-Deštné
 Weisshuhnův kanál
 Šternek
 Švédská skála
 Štáblovice
 Litultovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kostel sv. Vavřince
 Mladecko
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 Spálov
 Choltice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Stará Voda
 Hlavnice
 Hradec nad Moravicí
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Slezská Harta
 zvonice
 Jezdkovice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Anny
 Jakubčovické šance
 Šance
 Stěbořice
 Lukavec
 Velký Roudný
 kamenný most
 větrný mlýn
 loretánská kaple
 Děrné
 Knurrův dům
 kaple sv. Anny
 Fulnek
 kostel sv. Michala
 Obecní dům
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 městské hradby
 Blücherův palác
 nová radnice
 Opava
 kaple sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 14486
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama