Současný jednolodní kostel sv. Mikuláše vznikl v letech 1764-1765 barokní přestavbou starší středověké stavby. Stavitelem kostela byl Anton Matzner. Od r. 1785 byla ve vsi také fara. Mše svaté nejsou v kostele pro špatný technický stav budovy a nezájem místních obyvatel běžně slouženy.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše
© Luděk Vláčil 10/2019
Nové Těchanovice (dříve též Nové Čechovice, německy Neuzechsdorf) jsou místní částí města Vítkov v okrese Opava v jižním Slezsku. Ve vesnici v současnosti žije pouze asi 94 obyvatel. Dominantou Nových Těchanovic je značně zanedbaný kostel sv. Mikuláše z 18. stol. Mše svaté se v kostele běžně nekonají. Nedaleko chrámu stojí dvě kaple z 2. poloviny 19. stol.
Luděk Vláčil, 27.12. 2019
historie

Poprvé jsou Nové Těchanovice písemně doloženy roku 1414. Kostel zde stával již ve středověku. Současný jednolodní neorientovaný kostel sv. Mikuláše vznikl v letech 1764 - 1765 barokní přestavbou starší stavby. Stavitelem kostela byl Anton Matzner. Kostel obklopuje hřbitov ohrazený kamennou zdí a doplněný márnicí. Od roku 1785 byla ve vsi také fara. Žádné podrobnější informace o kostele ani farnosti bohužel nejsou známy. Podle sčítání lidu z roku 1921 ze žilo 408 obyvatel z čehož se 400 hlásilo k německé národnosti. Po odsunu většinového německého obyvatelstva nebyl o sakrální areál zájem a tak značně zchátral. V současnosti má ves jen okolo 90 obyvatel. Mše svaté v kostele nebývají běžně slouženy, především pro špatný technický stav budovy a nezájem místních obyvatel.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://www.vitkov.info, https://cs.wikipedia.org a další, 21.11. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Nové Těchanovice

Místa v okolí

 kaple
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Davidův mlýn
 kostel sv. Trojice
 Kružberk
 Dubová
 Vítkov
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 kostel sv. Floriána
 Melč
 Klokočov
 fara
 kamenný most
 vodní mlýn
 radnice
 Kerhartice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Martina
 Františkův Dvůr
 Halaška
 Vildštejn
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Weisshuhnův kanál
 Šternek
 Litultovice
 Švédská skála
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Štáblovice
 Mladecko
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 kostel sv. Michala
 Choltice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice
 kostel sv. Jiljí
 Hanuše
 Hlavnice
 kostel sv. Markéty
 Stará Voda
 Hradec nad Moravicí
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Jezdkovice
 zvonice
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Staré Heřminovy
 Jakubčovické šance
 Šance
 Stěbořice
 Lukavec
 Velký Roudný
 kamenný most
 větrný mlýn
 Děrné
 loretánská kaple
 radnice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Fulnek
 kaple sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Michala
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 synagoga
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 Obecní dům
 socha Petra Bezruče
 Sobkův palác
 kostel sv. Alžběty
 Blücherův palác
 městské hradby
 Obchodní dům Breda
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Opava
 kaple sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 14486
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama