boží muka

sloup Nejsvětější Trojice
Pozdně barokní architektonicky hodnotná boží muka z poloviny 18. století. Sloup Nejsvětější Trojice osazený na zděnou kruhovou základnu ukončenou kamennými bloky. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2022
Boží muka z roku 1749 stojí ve svahu u silnice směrem na Nenkovice cca 1,2 km severně za obcí Šardice. Prochází tudy zelená turistická stezka. Sloup Nejsvětější Trojice je osazen na zděnou kruhovou základnu ukončenou kamennými bloky. Do jejího středu je vsazen trojboký podstavec sloupu s hladkou patkou. Jeho střední část je zdobena ve vpadlých částech kartušemi a ve vystouplých částech zvonečkovým ornamentem. Je ukončen vyloženou profilovanou římsou. Střední část dříku ve tvaru kartuše je ve spodní části zdobena zvonečkovým ornamentem a završena plasticky vystupujícími volutami. Vlastní dřík sloupu ve tvaru trojbokého komolého jehlanu je ve vrcholu ukončen kovovou zlacenou svatozáří. Pata dříku je akcentována plasticky rámovanými kartušemi se zlacenou výplní. Boží muka náleží k hodnotným a významným pozdně barokním sochařským sakrálním památkám na jihovýchodu Moravy a jsou památkově chráněná od 3. 5. 1958.
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 20.11. 2022
historie

Boží muka byla postavena v roce 1749 veselským rodákem Antonínem Karlem Postavkou, lichtenštejnským úředníkem v Uherském Ostrohu jako poděkování za záchranu života. Na cestě z Brna na tomto místě spadl z koně do vodní nádrže. Sloup ve tvaru trojboké pyramidy měl původně v horních třech polích tři božské osoby a ve spodní části Anděla Strážce.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 20.11. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Šardice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16861
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama