Suchořádská Zmola je hlavní vinařská sklepní ulička v obci Kobylí, kde se pořádají zdejší kulturní akce. V dolní části se nachází starodávný lis, zrekonstruovaný v roce 2012.
Hlavní obrázek místa
Sklípky ve Suchořádské Zmole
© Ivo Rozehnal 06/2018
Obec Kobylí náleží do Velkopavlovické vinařské oblasti, která je rozlohou největší v ČR, a co do počtu obyvatel je čtvrtou největší vinařskou obcí. Samotná obec je poprvé zmíněna roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II. Osídlení je však mnohem starší a spadá až do období neolitu. Obec leží asi 6 km severovýchodně od města Velké Pavlovice při říčce Trkmance. Okolní pahorkatina převážně s vinicemi se nazývá Modré hory. Pomyslným centrem je rozhledna Kraví hora, ke které vede zelená tur. značka z Kobylí. Obcí samotnou prochází naučná stezka, která upozorňuje na zdejší zajímavosti. Pro turisty a milovníky vína je v obci největším lákadlem sklepní ulička, zvaná Suchořádská Zmola. Ta vznikla jako centrum zdejšího vinařství. Zde se scházejí obyvatelé při kulturních akcích, hodech, srpnovém Zarážení hory, koštu zdejších vín a turisté zde mohou celoročně navštívit některý ze zdejších sklípků. V okolí obce Kobylí se daří převážně odrůdám bílých vín, hlavně Veltlínskému zelenému, Tramínu, Neuburskému a Mülleru Thurgau. Poskytuje také výjimečné podmínky pro pěstování modrých odrůd jako je Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André. V Suchořádské Zmole se v dolní části areálu nachází i pozoruhodný velký dřevěný lis. Jde o dar obci od pana Ludvíka Vrbase. V samotné obci je však ještě spousta dalších sklípků, některé jsou dokonce památkově chráněny. Mezi nejzajímavější patří např. Křižákův, Svobodův či Pekaříkův sklep „V kůtku“.
Rozehnal Ivo - zdroj: infotabule v místě, 20.6. 2018
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kobylí

Místa v okolí

 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Kraví hora
 Vrbice
 kostel sv. Kunhuty
 Slunečná
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 sklepní ulička
 Boleradice
 Velké Pavlovice
 Všetrapy
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Nedánov
 Klobouky u Brna
 vyhlídka U obrázku
 Starý Poddvorov
 boží muka
 Na Podluží
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Diváky
 boží muka
 Šardice
 Hustopeče
 dům U Synků
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 Šitbořice
 Dambořice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Dalibor
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Uhřice
 Jarohněvice
 Bošovice
 Obelisk
 kostel sv. Izidora
 Strážovice
 minaret
 Těšany
 Janův hrad
 Mezilesice
 Bulhary
 Lovecký zámeček
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 Maurská vodárna
 Lednice
 Kvášov
 Věteřov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Jiljí
 Sobůlky
 Nechvalín
 Mikulčice
 Mikulčice
Základní informace místa
ID místa: 13914
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama