Suchořádská Zmola je hlavní vinařská sklepní ulička v obci Kobylí, kde se pořádají zdejší kulturní akce. V dolní části se nachází starodávný lis, zrekonstruovaný v roce 2012.
Hlavní obrázek místa
Sklípky ve Suchořádské Zmole
© Ivo Rozehnal 06/2018
Obec Kobylí náleží do Velkopavlovické vinařské oblasti, která je rozlohou největší v ČR, a co do počtu obyvatel je čtvrtou největší vinařskou obcí. Samotná obec je poprvé zmíněna roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II. Osídlení je však mnohem starší a spadá až do období neolitu. Obec leží asi 6 km severovýchodně od města Velké Pavlovice při říčce Trkmance. Okolní pahorkatina převážně s vinicemi se nazývá Modré hory. Pomyslným centrem je rozhledna Kraví hora, ke které vede zelená tur. značka z Kobylí. Obcí samotnou prochází naučná stezka, která upozorňuje na zdejší zajímavosti. Pro turisty a milovníky vína je v obci největším lákadlem sklepní ulička, zvaná Suchořádská Zmola. Ta vznikla jako centrum zdejšího vinařství. Zde se scházejí obyvatelé při kulturních akcích, hodech, srpnovém Zarážení hory, koštu zdejších vín a turisté zde mohou celoročně navštívit některý ze zdejších sklípků. V okolí obce Kobylí se daří převážně odrůdám bílých vín, hlavně Veltlínskému zelenému, Tramínu, Neuburskému a Mülleru Thurgau. Poskytuje také výjimečné podmínky pro pěstování modrých odrůd jako je Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André. V Suchořádské Zmole se v dolní části areálu nachází i pozoruhodný velký dřevěný lis. Jde o dar obci od pana Ludvíka Vrbase. V samotné obci je však ještě spousta dalších sklípků, některé jsou dokonce památkově chráněny. Mezi nejzajímavější patří např. Křižákův, Svobodův či Pekaříkův sklep „V kůtku“.
Rozehnal Ivo - zdroj: infotabule v místě, 20.6. 2018
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kobylí

Místa v okolí

 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Kobylské jezero
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Kraví hora
 Vrbice
 kostel sv. Kunhuty
 Slunečná
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 sklepní ulička
 Boleradice
 Velké Pavlovice
 Všetrapy
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 vyhlídka U obrázku
 Starý Poddvorov
 boží muka
 Na Podluží
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Diváky
 boží muka
 Šardice
 Hustopeče
 dům U Synků
 větrný mlýn
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 boží muka
 Šitbořice
 Dambořice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Stavěšice
 Dalibor
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Anny
 Uhřice
 Žarošice
 Jarohněvice
 Obelisk
 Bošovice
 kostel sv. Isidora
 Strážovice
 minaret
 Těšany
 Janův hrad
 Mezilesice
 Bulhary
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 Zámecký mlýn
 Maurská vodárna
 Lednice
 Věteřov
 Kvášov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Jiljí
 Sobůlky
 Nechvalín
 Mikulčice
 Mikulčice
Základní informace místa
ID místa: 13914
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama