Suchořádská Zmola je hlavní vinařská sklepní ulička v obci Kobylí, kde se pořádají zdejší kulturní akce. V dolní části se nachází starodávný lis, zrekonstruovaný v roce 2012.
Hlavní obrázek místa
Sklípky ve Suchořádské Zmole
© Ivo Rozehnal 06/2018
Obec Kobylí náleží do Velkopavlovické vinařské oblasti, která je rozlohou největší v ČR, a co do počtu obyvatel je čtvrtou největší vinařskou obcí. Samotná obec je poprvé zmíněna roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II. Osídlení je však mnohem starší a spadá až do období neolitu. Obec leží asi 6 km severovýchodně od města Velké Pavlovice při říčce Trkmance. Okolní pahorkatina převážně s vinicemi se nazývá Modré hory. Pomyslným centrem je rozhledna Kraví hora, ke které vede zelená tur. značka z Kobylí. Obcí samotnou prochází naučná stezka, která upozorňuje na zdejší zajímavosti. Pro turisty a milovníky vína je v obci největším lákadlem sklepní ulička, zvaná Suchořádská Zmola. Ta vznikla jako centrum zdejšího vinařství. Zde se scházejí obyvatelé při kulturních akcích, hodech, srpnovém Zarážení hory, koštu zdejších vín a turisté zde mohou celoročně navštívit některý ze zdejších sklípků. V okolí obce Kobylí se daří převážně odrůdám bílých vín, hlavně Veltlínskému zelenému, Tramínu, Neuburskému a Mülleru Thurgau. Poskytuje také výjimečné podmínky pro pěstování modrých odrůd jako je Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André. V Suchořádské Zmole se v dolní části areálu nachází i pozoruhodný velký dřevěný lis. Jde o dar obci od pana Ludvíka Vrbase. V samotné obci je však ještě spousta dalších sklípků, některé jsou dokonce památkově chráněny. Mezi nejzajímavější patří např. Křižákův, Svobodův či Pekaříkův sklep „V kůtku“.
Rozehnal Ivo - zdroj: infotabule v místě, 20.6. 2018
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kobylí

Místa v okolí

 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Kobylské jezero
 Stezka nad vinohrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kraví hora
 Vrbice
 kostel sv. Kunhuty
 Slunečná
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 sklepní ulička
 Boleradice
 Velké Pavlovice
 Všetrapy
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 vyhlídka U obrázku
 Starý Poddvorov
 boží muka
 Na Podluží
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Diváky
 boží muka
 Šardice
 Hustopeče
 dům U Synků
 větrný mlýn
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 boží muka
 Šitbořice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Dalibor
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Uhřice
 Jarohněvice
 Bošovice
 Obelisk
 kostel sv. Isidora
 Strážovice
 minaret
 Těšany
 Janův hrad
 Mezilesice
 Bulhary
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 Zámecký mlýn
 Maurská vodárna
 Lednice
 Věteřov
 Kvášov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Jiljí
 Sobůlky
 Nechvalín
 Mikulčice
 Mikulčice
Základní informace místa
ID místa: 13914
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama