Suchořádská Zmola je hlavní vinařská sklepní ulička v obci Kobylí, kde se pořádají zdejší kulturní akce. V dolní části se nachází starodávný lis, zrekonstruovaný v roce 2012.
Hlavní obrázek místa
Sklípky ve Suchořádské Zmole
© Ivo Rozehnal 06/2018
Obec Kobylí náleží do Velkopavlovické vinařské oblasti, která je rozlohou největší v ČR, a co do počtu obyvatel je čtvrtou největší vinařskou obcí. Samotná obec je poprvé zmíněna roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II. Osídlení je však mnohem starší a spadá až do období neolitu. Obec leží asi 6 km severovýchodně od města Velké Pavlovice při říčce Trkmance. Okolní pahorkatina převážně s vinicemi se nazývá Modré hory. Pomyslným centrem je rozhledna Kraví hora, ke které vede zelená tur. značka z Kobylí. Obcí samotnou prochází naučná stezka, která upozorňuje na zdejší zajímavosti. Pro turisty a milovníky vína je v obci největším lákadlem sklepní ulička, zvaná Suchořádská Zmola. Ta vznikla jako centrum zdejšího vinařství. Zde se scházejí obyvatelé při kulturních akcích, hodech, srpnovém Zarážení hory, koštu zdejších vín a turisté zde mohou celoročně navštívit některý ze zdejších sklípků. V okolí obce Kobylí se daří převážně odrůdám bílých vín, hlavně Veltlínskému zelenému, Tramínu, Neuburskému a Mülleru Thurgau. Poskytuje také výjimečné podmínky pro pěstování modrých odrůd jako je Frankovka, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a André. V Suchořádské Zmole se v dolní části areálu nachází i pozoruhodný velký dřevěný lis. Jde o dar obci od pana Ludvíka Vrbase. V samotné obci je však ještě spousta dalších sklípků, některé jsou dokonce památkově chráněny. Mezi nejzajímavější patří např. Křižákův, Svobodův či Pekaříkův sklep „V kůtku“.
Rozehnal Ivo - zdroj: infotabule v místě, 20.6. 2018
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kobylí

Místa v okolí

 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kraví hora
 Vrbice
 kostel sv. Kunhuty
 Slunečná
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 sklepní ulička
 Boleradice
 Velké Pavlovice
 Všetrapy
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Nedánov
 Klobouky u Brna
 vyhlídka U obrázku
 Starý Poddvorov
 boží muka
 Na Podluží
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 Diváky
 boží muka
 Šardice
 Hustopeče
 dům U Synků
 větrný mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Šitbořice
 Dambořice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Dalibor
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Uhřice
 Jarohněvice
 Obelisk
 Bošovice
 kostel sv. Izidora
 Strážovice
 minaret
 Těšany
 Janův hrad
 Mezilesice
 Bulhary
 Nejdek
 Lovecký zámeček
 Zámecký mlýn
 Maurská vodárna
 Lednice
 Věteřov
 Kvášov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Jiljí
 Sobůlky
 Nechvalín
 Mikulčice
 Mikulčice
Základní informace místa
ID místa: 13914
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama