Pozdně barokní kaple na obdélném půdorysu s půlkruhovým závěrem. Postavena v roce 1890 nákladem Apolleny Jankujové. Před průčelím umístěn kamenný kříž na odstupňovaném soklu a podstavci z roku 1912. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 11/2022
Šardice (německy Scharditz) jsou obec v okrese Hodonín, 8 km jihozápadně od Kyjova. První písemná zmínka o ní je z roku 1286. Z pamětihodností jsou v obci kromě shora zmíněné kaple ještě augustiniánská rezidence ze druhé čtvrtiny 18. století, kostel sv. Michaela archanděla z roku 1286, kaple sv. Jana Nepomuckého, několik soch a 11 datovaných křížů z 2. poloviny 19. století až do počátku 20. století, pomník zahynulým horníkům v šardických dolech při povodni v roce 1970 z roku 1994, pomník šardickým občanům umučeným v koncentračních táborech a zahynulým při přechodu fronty za 2. světové války, pomník padlým za 2. světové války z roku 1945 a za obcí u silnice směrem na Nenkovice smírčí kámen z roku 1605 a boží muka Nejsvětější Trojice z roku 1749. V okolí jsou stopy po dolování lignitu v 19. a 20. století (těžba ukončena v roce 1993). Je významnou vinařskou obcí (viniční tratě doloženy již ve 13. století) a prochází jí Mutěnická vinařská stezka (cyklotrasa) a zelená turistická stezka. Zajímavostí jsou v okolí tzv. Šardické biopásy. Prochází jí silnice II/422 a autobusové spojení má s Kyjovem a železniční stanicí v Čejči (trať 255).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 18.11. 2022
popis

Kaple stojí u silnice směr Svatobořice-Mistřín na východním okraji obce. Byla postavena v roce 1890 nákladem Apolleny Jankujové, která zakoupila do kaple i obrazy morových patronů - sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Rozálie. Je to zděná, omítaná stavba obdélného půdorysu s půlkruhovým závěrem. Průčelí je zdobeno redukovaným lizénovým rámcem. V jeho středu je prolomen pravoúhlý vstup s půlkruhovým záklenkem. Zakončeno je hladkým štítem akcentovaným profilovaným rámem. Boční fasády jsou členěny rovněž lizénovými rámci a prolomeny dvěma drobnými okny s půlkruhovým zaklenutím. Kryta je sedlovou, nad závěrem půlkuželovou taškovou střechou. Na vrcholu je v průčelí umístěn dvouramenný železný křížek s blesky. Vnitřní prostor kaple je prostý, plochostropý, hladké stěny jsou ukončeny v závěru půlkruhově. V zadní části kaple je původní zděný oltář. Kamenný kříž před průčelím kaple byl postaven v roce 1912. V průčelí je…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 18.11. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Šardice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16844
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama