Původní českobratrský kostel postaven v roce 1564. Po vypuzení nekatolíků přestavěn v letech 1765–67 na katolický v pozdně barokním stylu. V roce 1925 provedena jeho oprava a v roce 1966 nově vymalován interiér.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie ve Velkých Bílovicích
© Pavel Vítek 08/2009
Město Velké Bílovice leží 10 km severně od Břeclavi a 17 km západně od Hodonína. Nejsnadnější příjezd do Velkých Bílovic je po dálnici D2, exit 41 a z něj asi 2 km severovýchodně. Kostel Narození Panny Marie stojí na mírném návrší v jihovýchodní části obce.
Pavel Vítek, 8.9. 2009
popis

Kostel je jednolodní orientovaná stavba. Na východní straně je ukončen polygonálním závěrem kněžiště. Obdélná sakristie je umístěna při jeho jižní stěně. Patrová kaple s točitým schodištěm přiléhá k severní straně kněžiště. Západnímu průčelí vévodí mohutná čtyřboká věž s hlavním vstupem do kostela. Kostel je dlouhý 30 metrů, široký 11 metrů. V roce 1925 byla provedena jeho důkladná oprava. Obraz na hlavním oltáři představuje Narození Panny Marie a byl vysvěcen v roce 1784, sochy na oltáři pocházejí z 19. století. Původní varhany z roku 1785 byly nahrazeny novými v roce 1952. Interiér kostela byl nově vymalován v roce 1966.

Pavel Vítek, 8.9. 2009

historie

Původní kostel byl postaven jako českobratrský v roce 1564 Janem ml. ze Žerotína. Po vypuzení nekatolíků v průběhu a hlavně po třicetileté válce byl kostel opuštěn, chátral a hrozil zřícením. V letech 1765–67 nechal kostel od základů přestavět jako katolický v pozdně barokním stylu kníže Josef Václav z Lichtenštejna. Stavbu vedl vídeňský knížecí stavitel Johann Ferdinand Modlhammer.

Pavel Vítek, 8.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Velké Bílovice

Místa v okolí

 Velké Bílovice
 Všetrapy
 Na Podluží
 Potvorovice
 Starý Poddvorov
 Janův hrad
 kostel sv. Izidora
 Lovecký zámeček
 Vrbice
 minaret
 Obelisk
 Templářské sklepy
 Stará Břeclav
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Maurská vodárna
 Lednice
 Apollonův chrám
 kostel sv. Markéty
 Stezka nad vinohrady
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Zámecký mlýn
 muzeum obce
 Kraví hora
 Břeclav
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Václava
 Nejdek
 Suchořádská Zmola
 Rybniční zámeček
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Dalibor
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Huberta
 Týnec
 Bulhary
 Tvrdonice
 Hraniční zámek
 sklepní ulička
 Aloch
 Randez-vous
 Pohansko
 Pohansko
 Boleradice
 Belveder
 Lanžhot
 Lány
 Mikulčice
 Mikulčice
 větrný mlýn
 Hustopeče
 dům U Synků
 boží muka
 radnice
 Brána na náměstí
 boží muka
 židovský hřbitov
 Valtice
 Nedánov
 Šardice
 Hustopeče
 Kolonáda - Reistna
 Jarohněvice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Velké Bílovice
Žerotínovo nám. 234
691 02 Velké Bílovice
Tel: 519 346 234
Základní informace místa
ID místa: 8290
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama