Zaniklý hrad, na němž se v letech 1318 - 41 píše Hynek, po něm jeho syn Ondřej a r. 1407 vnuk Čeněk. Po něm se majitelé střídali velmi často, poslední byl zmiňován r. 1505 Václav z Pačlavic. Po té se už mluví jen o pusté tvrzi.
Hlavní obrázek místa
Západní část příkopu pod jádrem
© Roman Řezáč 10/2004
Dobře patrné a zdaleka viditelné reliéfní zbytky hrádku leží jihozápadně nad stejnojmennou obcí. Protože místo je téměř bez stromů a keřů, je stále dobře čitelné a příkopy dosahují místy i třímetrové hloubky. Lidově se mu také říká Klobouk. A že se mu tak říká oprávněně a kloubouk při celkovém pohledu opravdu připomíná, je vidět už z dálky.
Roman Řezáč, 2.10. 2004
historie

Oblast kolem Nechvalína byla osídlena už v době Velké Moravy, po Nechvalíně se v letech 1318 - 41 píše Hynek, poté jeho syn Ondřej a také vnuk Čeněk 1407. Po něm se majitelé střídali velmi často, posledním byl Václav z Pačlavic 1505. Po té se už mluví jen o pusté tvrzi. Nálezy na místě pocházejí především ze 14 a počátku 15.století.

Roman Řezáč, 2.10. 2004

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Nechvalín

Místa v okolí

 Bukovanský mlýn
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Bohuslavice
 Sobůlky
 Palánek
 Haluzice
 Strážovice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Hrádek u Snovídek
 Kostelec
 Újezd u Ždánic
 Stavěšice
 kaple sv. Rocha
 socha sv. Floriána
 Žarošice
 Svatobořice
 kostel sv. Anny
 Kvášov
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Vlkoš
 Súsedská
 Uhřice
 Nemotice
 Nevojice
 Vřesovice
 kostel sv. Václava
 Koryčanská kaple
 Konůvky
 hrádek u Nevojic
 Žádovice
 Kepkov
 Šardice
 Vícemilice
 kostel sv. Klimenta
 Nové Zámky
 hradisko sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Kozel
 Dambořice
 Milotice
 Rašovice
 kostel Všech Svatých
 Cimburk u Koryčan
 Brankovice
 Milonice
 Bučovice
 radnice
 Milonice
 Jarohněvice
 Kazatelna
 Žeravice
 Bučovice
 Mezilesice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 sklepní ulička
 Vracov
 Kojátky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Komorov
 Kobeřice
 morový památník
 Chvalkovice
 Zástřizly
 Chvalnov
 větrný mlýn
 Lísky
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Kobylské jezero
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
 Stezka nad vinohrady
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Cetechovice
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jakuba
 Meandry Moravy
Základní informace místa
ID místa: 2631
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama