Hrad poprvé zmíněn v predikátu Alberta a Bohuše roku 1322. Ve 2. pol. 15. století spory o vlastnictví hradu, po dobytí r. 1468 opraven. Za Zastřizlů postavena před r. 1538 tvrz ve městě a hrad opuštěn. Dochovány rozsáhlé terénní zbytky, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Dnes jediné patrné zbytky lícovaného zdiva v jádře hradu
© Roman Řezáč 01/2005
Reliéfní zbytky hradu ve Ždánicích leží nad severním okrajem města na kopci zvaném Palánek, kousek od hřbitova, od něhož také vedla přístupová cesta, dodnes používaná. Místo je však porostlé hustějším křovím a řadou vysokých stromů a i v zimě je většina plochy hradu neprůchozí a špatně viditelná. V jádru i jinde je vidět množství prohlubní po amatérských výkopech, díky nímž se možná objevil i kousek lícované zdi v jihozápadní části jádra. Ještě koncem 18.století zde však bylo možné spatřit zachované úseky zdiva i s okny, dnes po nich však není ani památky. Ještě před samotným vydělením jádra z výběžku se nachází lehce opevněné předpolí. Přístupovou šíji chránila patrně zděná průjezdná obdélná věž. Jádro bylo chráněno 16 - 20 m širokým příkopem, jehož částí dnes prochází naučná cesta, na přístupové straně byl příkop ještě zdvojen. Hrad dnes díky porostu a množství kopání možných hledačů pokladu nepřehledný a v létě z něj není vidět téměř nic.
Roman Řezáč, 1.2. 2005
historie

První zmínka o Ždánicích pochází z roku 1322, hrad se výslovně zmiňuje v roce 1349 v souvislosti s Bohušem a roku 1351 hrad vlastní Alšík z Fulštejna. Roku 1355 pak na hradě žil Pešek Štetina, po té se majitelé střídají a teprve v roce 1464 hrad získala Kateřina a také podle nálezů byl hrad dobýván a v roce 1468 opraven Janem Zeleným. Od roku 1500 patří Ždánice Pročkovi ze Zástřizl a Nemotic. Ten však již zřejmě postavil ve městě tvrz a hrad byl opuštěn.

Roman Řezáč, 1.2. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Ždánice

Místa v okolí

 Újezd u Ždánic
 Nechvalín
 Kvášov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Věteřov
 Konůvky
 Haluzice
 Hrádek u Snovídek
 Kepkov
 hrádek v poloze Valy
 Uhřice
 Bukovanský mlýn
 Sobůlky
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Bohuslavice
 Strážovice
 Vícemilice
 Rašovice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
 Mezilesice
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Nové Zámky
 Milonice
 Milonice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Koryčany
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Kojátky
 Kobeřice
 kaple sv. Rocha
 Brankovice
 Dolní Moštěnice
 Šardice
 Johanka
 Vřesovice
 Koryčanská kaple
 Vlkoš
 Komorov
 Žádovice
 Nové Hvězdlice
 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 kostel sv. Klimenta
 Vážany nad Litavou
 morový památník
 Nové Hvězdlice
 Bošovice
 Chvalkovice
 Cimburk u Koryčan
 sklepní ulička
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Slavkov
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 Kazatelna
 Milotice
 židovský hřbitov
 Klobouky u Brna
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech Svatých
 větrný mlýn
 Hrušky
 barokní hřbitov
 Chvalkovice
 Žeravice
 Střílky
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Kobylské jezero
 Chvalnov
 kostel sv. Vavřince
 Lísky
 Zástřizly
 kaple Panny Marie
 Vracov
 Čechyně
 židovský hřbitov
 Litenčice
 Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 2818
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama