Původní kaple sv. Izidora vystavěna r. 1712. V letech 1751–1758 přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Kostelní zvony zrekvírovány za první i druhé svět. války. V současnosti v kostelní věži zavěšeny 4 zvony.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel ze silnice procházející obcí
© Pavel Vítek 07/2009
Prušánky patří mezi významné vinařské obce náležející k národopisné oblasti Podluží. Nacházejí se 11 km jihozápadně od Hodonína a 11 km severovýchodně od Břeclavi. Asi 1 km severně od obce leží areál asi 500 tradičních vinných sklepů nazvaný Nechory, vinařská vesnička tvořená výhradně z vinných sklepů.
Pavel Vítek, 18.9. 2009
historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261. V roce 1712 byla postavena kaple sv. Izidora. V letech 1751–1758 byla kaple přestavěna na kostel ve stylu vrcholného baroka. Ještě koncem roku 1758 byl povýšen na kostel farní. Původní, šindeli krytý kostel, byl často opravován. Poslední oprava chrámu byla provedena v roce 1995. V letech 1996–1997 byla dostavěna nová sakristie a kolem kostela vybudován park. Na počátku roku 2003 proběhla rekonstrukce vitrážovaných oken. Kostelní zvony byly dvakrát zrekvírovány. Poprvé v roce 1917, podruhé v roce 1942. V současnosti jsou v kostelní věži zavěšeny 4 zvony. Obraz sv. Izidora umístěný nad oltářem pochází z 18. stol a je dílem olomouckého jezuity Raaba. Kaplička Panny Marie umístěná v parku u kostela sem byla přemístěna ze svého původního stanoviště v centru obce.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecprusanky.cz/index.php?page=/historie/farnost, 18.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Potvorovice
 Na Podluží
 Slovácká chalupa
 Starý Poddvorov
 Týnec
 Velké Bílovice
 Všetrapy
 Tvrdonice
 Stará Břeclav
 Mikulčice
 Mikulčice
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Podivín
 židovský hřbitov
 Vrbice
 ZOO Hodonín
 kostel sv. Václava
 Břeclav
 Hodonín
 Hodonín
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Lanžhot
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 minaret
 Apollonův chrám
 Pohansko
 Pohansko
 Holíč
 Maurská vodárna
 kostel sv. Jiří
 Obelisk
 Lednice
 megalitické kameny
 manufaktura
 Lány
 muzeum obce
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 Suchořádská Zmola
 kaple sv. Floriána
 Slunečná
 sklepní ulička
 Nový dvůr
 Velké Pavlovice
 Rybniční zámeček
 větrný mlýn
 Kobylské jezero
 Jarohněvice
 Chrám Tří Grácií
 Brodské
 kaple sv. Huberta
 Zámecký mlýn
 Kraví hora
 kostel sv. Markéty
 Šardice
 Gbely
 Randez-vous
 Aloch
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Boleradice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Prušánky
Hlavní 480
696 21 Prušánky
Tel: 511 111 733
Základní informace místa
ID místa: 8314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama