Při zřizování hřbitova v roce 1885 těžce narušený reliéf tvrze, nacházející se těsně nad kostelem. Dodnes patrná část oblouku vnější stěny příkopu a valu a náznak centrálního pahorku.
Hlavní obrázek místa
Zachovaná vnější stěna příkopu na jihovýchodě
© Roman Řezáč 07/2006
Místo tvrze se nachází na východní straně obce, nad kostelem sv. Martina. Její centrální část je dnes téměř o deset metrů níže. Přesto díky zachování vnější obruby okružního příkopu na východě a části valu tamtéž a zřejmě i dalšího, šíjového příkopu, jehož využívá úvozová cesta, nelze její místo považovat za zaniklé. Na jejím místě je dnes hřbitov. Náhrobky jsou stylově upraveny do kruhu a symbolizují tak polohu zaniklého centrálního pahorku. Předpolí zaujal zaniklý židovský hřbitov. Židovská obec zde má také dlouhou tradici.
Roman Řezáč, 10.2. 2008
popis

Téměř zaniklá tvrz v Dambořicích měla klasické utváření s centrálním pahorkem obtočeným příkopem a vnějším valem. Tvrziště záměrně neuvádím jako úplně zaniklé. A to i přesto, že bylo srovnáno téměř před 150 lety při zřízení hřbitova se zemí. Je to proto, že zůstala zachována část oblouku vnější stěny okružního příkopu i s částí valu na severovýchodě a patrně pozůstatek dalšího šíjového příkopu.Téměř zničený však byl zbytek tvrziště a centrální pahorek byl skoro celý odtěžený a terén srovnán a protažen do velkého terénního schodu. Terén v místě centrálního pahorku je však stále mírně vypouklý i po jeho odtěžení a srovnání okolního terénu. Toto umocňují pravidelně do kruhu kladené náhrobky. V pamětích obce se lze dočíst, že dnešní terén v místě tvrze je o téměř deset metrů níže, než původní. Tedy než původní výška centrálního pahorku v polovině 18. století. Můžeme tedy s jistou dávkou…  číst dále

Roman Řezáč, 10.2. 2008

historie

Osudy tvrze po jejím zániku

Tvrz byla patrně opuštěna v letech 1480–1490, kdy se výslovně zmiňuje jako pustá. Došlo k tomu patrně dobrovolně a nezanikla tak násilím. Některé prameny uvádějí její definitivní zánik už k roku 1466, neříkají však z jakého důvodu. To však vyvrací zmínka z roku 1480, kdy Václav Racek příbírá jako spolumajitele tvrze Jana Zeleného z Řičan. Patrně by nešlo v takovém případě o pustou tvrz. Tvrz byla prý byla později znovu obnovena a zanikla až v 16.století. Opět však toto tvrzení není podloženo žádnými skutečnostmi. Velmi dobře zachované tvrziště bylo v roce 1885 postiženo zničujícími úpravami. Při odtěžení centrálního pahorku a jeho snížení o téměř deset metrů došlo mimo odkopání kamenných základů k nálezům množství keramických a kovových předmětů. Při úpravách (z důvodů zřízení hřbitova) byla plocha také protažena na jihozápad, směrem ke kostelu, o téměř 15 m a okraj výběžku byl zarovnán. Do jižní…  číst dále

Roman Řezáč, 10.2. 2008

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys lokality dle M. Plačka
© Roman Řezáč 02/2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Uhřice
 Mezilesice
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Kvášov
 Bošovice
 Kobeřice
 Konůvky
 Kepkov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Rašovice
 Strážovice
 Nedánov
 Věteřov
 sklepní ulička
 Šitbořice
 Vážany nad Litavou
 Těšany
 Diváky
 hrádek v poloze Valy
 Nechvalín
 Šardice
 Boleradice
 Hrušky
 Sobůlky
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 synagoga
 Panský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Slavkov
 Vícemilice
 Bučovice
 Kraví hora
 Bukovanský mlýn
 větrný mlýn
 radnice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Bučovice
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Bohuslavice
 Hrádek u Snovídek
 Vrbice
 Haluzice
 kostel sv. Kunhuty
 Mohyla míru
 boží muka
 mariánský sloup
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Jarohněvice
 boží muka
 cihelna
 Hustopeče
 fara
 dům č. p. 329
 Slunečná
 cukrovar
 boží muka
 Kojátky
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 boží muka
 Sokolnice
 Blažovice
 vyhlídka U obrázku
 Milonice
 Milonice
 dům U Synků
 boží muka
 Nové Zámky
 Nemotice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
Základní informace místa
ID místa: 6016
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama