Při zřizování hřbitova v roce 1885 těžce narušený reliéf tvrze, nacházející se těsně nad kostelem. Dodnes patrná část oblouku vnější stěny příkopu a valu a náznak centrálního pahorku.
Hlavní obrázek místa
Zachovaná vnější stěna příkopu na jihovýchodě
© Roman Řezáč 07/2006
Místo tvrze se nachází na východní straně obce, nad kostelem sv. Martina. Její centrální část je dnes téměř o deset metrů níže. Přesto díky zachování vnější obruby okružního příkopu na východě a části valu tamtéž a zřejmě i dalšího, šíjového příkopu, jehož využívá úvozová cesta, nelze její místo považovat za zaniklé. Na jejím místě je dnes hřbitov. Náhrobky jsou stylově upraveny do kruhu a symbolizují tak polohu zaniklého centrálního pahorku. Předpolí zaujal zaniklý židovský hřbitov. Židovská obec zde má také dlouhou tradici.
Roman Řezáč, 10.2. 2008
popis

Téměř zaniklá tvrz v Dambořicích měla klasické utváření s centrálním pahorkem obtočeným příkopem a vnějším valem. Tvrziště záměrně neuvádím jako úplně zaniklé. A to i přesto, že bylo srovnáno téměř před 150 lety při zřízení hřbitova se zemí. Je to proto, že zůstala zachována část oblouku vnější stěny okružního příkopu i s částí valu na severovýchodě a patrně pozůstatek dalšího šíjového příkopu.Téměř zničený však byl zbytek tvrziště a centrální pahorek byl skoro celý odtěžený a terén srovnán a protažen do velkého terénního schodu. Terén v místě centrálního pahorku je však stále mírně vypouklý i po jeho odtěžení a srovnání okolního terénu. Toto umocňují pravidelně do kruhu kladené náhrobky. V pamětích obce se lze dočíst, že dnešní terén v místě tvrze je o téměř deset metrů níže, než původní. Tedy než původní výška centrálního pahorku v polovině 18. století. Můžeme tedy s jistou dávkou…  číst dále

Roman Řezáč, 10.2. 2008

historie

Osudy tvrze po jejím zániku

Tvrz byla patrně opuštěna v letech 1480–1490, kdy se výslovně zmiňuje jako pustá. Došlo k tomu patrně dobrovolně a nezanikla tak násilím. Některé prameny uvádějí její definitivní zánik už k roku 1466, neříkají však z jakého důvodu. To však vyvrací zmínka z roku 1480, kdy Václav Racek příbírá jako spolumajitele tvrze Jana Zeleného z Řičan. Patrně by nešlo v takovém případě o pustou tvrz. Tvrz byla prý byla později znovu obnovena a zanikla až v 16.století. Opět však toto tvrzení není podloženo žádnými skutečnostmi. Velmi dobře zachované tvrziště bylo v roce 1885 postiženo zničujícími úpravami. Při odtěžení centrálního pahorku a jeho snížení o téměř deset metrů došlo mimo odkopání kamenných základů k nálezům množství keramických a kovových předmětů. Při úpravách (z důvodů zřízení hřbitova) byla plocha také protažena na jihozápad, směrem ke kostelu, o téměř 15 m a okraj výběžku byl zarovnán. Do jižní…  číst dále

Roman Řezáč, 10.2. 2008

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys lokality dle M. Plačka
© Roman Řezáč 02/2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Uhřice
 Mezilesice
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Kvášov
 Bošovice
 Kobeřice
 Konůvky
 Kepkov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Rašovice
 Strážovice
 Nedánov
 Věteřov
 sklepní ulička
 Šitbořice
 Kobylské jezero
 Vážany nad Litavou
 Těšany
 Diváky
 hrádek v poloze Valy
 Nechvalín
 Šardice
 Boleradice
 Hrušky
 Sobůlky
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 synagoga
 Panský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Slavkov
 Vícemilice
 Bučovice
 Kraví hora
 Bukovanský mlýn
 větrný mlýn
 radnice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Bučovice
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Bohuslavice
 Hrádek u Snovídek
 Vrbice
 Haluzice
 kostel sv. Kunhuty
 Mohyla míru
 boží muka
 mariánský sloup
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Jarohněvice
 boží muka
 cihelna
 Hustopeče
 fara
 dům č. p. 329
 Slunečná
 cukrovar
 boží muka
 Kojátky
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 boží muka
 Sokolnice
 Blažovice
 vyhlídka U obrázku
 Milonice
 Milonice
 dům U Synků
 boží muka
 Nové Zámky
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Šlapanice
 Scholasterie
 Šlapanice
Základní informace místa
ID místa: 6016
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama