zámek Chlumek

nový zámek
V letech 1893–94 nechali Nosticové postavit k příležitostným pobytům podle projektu vídeňského architekta Ernsta Fleissnera tzv. Nový zámek. Pseudobarokní patrová budova s užitným polopatrem. Po roce 1948 jej vlastnil Státní statek a zámek chátral. V 80. letech 20. století definitivně zbourán.
Hlavní obrázek místa
Fotografie Nového zámku v Chlumku z regionální vlastivědy z r. 1898.
© anon., před r. 1898

Graficke pismenko Nový zámek stával jihozápadně od dvora Chlumek (Perglas). Zatímco zámek byste dnes již hledali marně, dosud se můžete projít malebným parkem, který ho obklopoval.
Naleznete zde řadu zajímavých stromů - dva červenolisté buky západně od Starého zámku, pestrolistý javor na křižovatce cest západně od dvora, několik dubů červených na rozcestí v parku, pěkný solitérní dub západně od centrální loučky...
Park plynule přechází v les. Při procházce jenom pozor na bolševník!
Ťava, 2.6. 2004

  turistické

  Osada Chlumek je místní části obce Dasnice. Nachází se 9 km jihovýchodně od Sokolova. Nový zámek stával jihovýchodně od hospodářského dvora nad současnou železniční tratí. V současné době již neexistuje.
  Pavel Vítek, 18.1. 2015

  popis

  Majitelé panství, Nosticové, nechali v blízkosti hospodářského dvora a starého zámku v letech 1893 – 1894 vystavět nový zámek podle projektu vídeňského architekta Ernsta Fleissnera. Sloužil k občasným pobytům rodiny mimo hlavní své sídlo, které bylo ve Falknově, nyní Sokolově. Zámek byla jednopatrová pseudobarokní patrová budova s polopatrem. Průčelí zvýrazňoval střední zaoblený rizalit, zahradní průčelí doplňoval balkón s terasou. Po konfiskaci

  Pavel Vítek - zdroj: Jiří Úlovec - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech - Praha 2000, 18.1. 2015


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Dasnice
  OOO