V letech 1893–94 nechali Nosticové postavit k příležitostným pobytům podle projektu vídeňského architekta Ernsta Fleissnera tzv. Nový zámek. Pseudobarokní patrová budova s užitným polopatrem. Po roce 1948 jej vlastnil Státní statek a zámek chátral. V 80. letech 20. století definitivně zbourán.
Hlavní obrázek místa
Fotografie Nového zámku v Chlumku z regionální vlastivědy z r. 1898.
© anon., před r. 1898
Nový zámek stával jihozápadně od dvora Chlumek (Perglas). Zatímco zámek byste dnes již hledali marně, dosud se můžete projít malebným parkem, který ho obklopoval. Naleznete zde řadu zajímavých stromů - dva červenolisté buky západně od Starého zámku, pestrolistý javor na křižovatce cest západně od dvora, několik dubů červených na rozcestí v parku, pěkný solitérní dub západně od centrální loučky... Park plynule přechází v les. Při procházce jenom pozor na bolševník!
Ťava, 2.6. 2004
turistické

Osada Chlumek je místní části obce Dasnice. Nachází se 9 km jihovýchodně od Sokolova. Nový zámek stával jihovýchodně od hospodářského dvora nad současnou železniční tratí. V současné době již neexistuje.

Pavel Vítek, 18.1. 2015

popis

Majitelé panství, Nosticové, nechali v blízkosti hospodářského dvora a starého zámku v letech 1893 – 1894 vystavět nový zámek podle projektu vídeňského architekta Ernsta Fleissnera. Sloužil k občasným pobytům rodiny mimo hlavní své sídlo, které bylo ve Falknově, nyní Sokolově. Zámek byla jednopatrová pseudobarokní patrová budova s polopatrem. Průčelí zvýrazňoval střední zaoblený rizalit, zahradní průčelí doplňoval balkón s terasou. Po konfiskaci zámku po roce 1948 sloužil potřebám místního státního statku. Byly v něm umístěny kanceláře a jídelna pro zaměstnance, později sloužil jako sýpka a nakonec jen jako skladiště. Budova zámku díky „péči“ tohoto majitele silně zchátrala, v 80. letech 20. století byla již v takovém stavu, že byla definitivně zbourána. Po bývalém zámku zbyl pouze park a zbytky alejí, ve kterých lze vidět krásné stromy.

Pavel Vítek - zdroj: Jiří Úlovec - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech - Praha 2000, 18.1. 2015

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Dasnice

Místa v okolí

 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Arnoltov
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Kaceřov
 Lítov
 radnice
 Sokolov
 mariánský sloup
 Mostov
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 Hard
 Plikenštejn
 Těšovice
 kostel sv. Jiljí
 Hartenberg
 Týn
 statek Bernard
 Okrouhlá
 Boučí
 Krudum
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Manský dvůr
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Lipnice
 Kladská
 Kynžvart
 Kladský rybník
 radnice
 Loket – MPR
 silniční most
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Kynžvart
 pramen Richard
 Chlumeček
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Dudácká kašna
 PR Smraďoch
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Siarda
 Starý Hrozňatov
 Luby
 Luby
Základní informace místa
ID místa: 2432
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama