Zaniklá tvrz Stavěšice z konce 14. stol. pobořena r. 1410. Poté snad obnovena. Její sklepení údajně dochováno po úpravě na vinné sklípky.
Hlavní obrázek místa
Stavěšice
© ubytovanimoravsketoskansko 7/2017
Stavěšice jsou slovácká vinařská obec asi 7 km západně od Kyjova. Žije zde přes 350 obyvatel. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1389. Obec patřila od r. 1692 milotickému panství, které vlastnili Serényiové (1692–1811) a Seilernové (1811–1945). V obci pramení Šardický potok s jižně ležící vodní nádrží Zápověď. Od r. 2002 jsou Stavěšice členem mikroregionu Babí lom.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.1. 2022
historie

Tvrz byla postavena patrně na konci 14. století. Do dnešní doby se z ní údajně zachovalo jen sklepení, které bylo později přestavěno na vinné sklepy.

Lukáš Novotný, 6.11. 2021

pověsti

Tvrz Stavěšice se nacházela v části obce zvané Hejda, zřejmě po šlechtici, kterému zdejší tvrz patřila. Roku 1410 byla tvrz pobořena a později zase opravena. Do dnešní doby se z ní údajně zachovalo pouze sklepení, které bylo upraveno na vinné sklípky.

Lukáš Novotný, 30.10. 2021

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Stavěšice

Místa v okolí

 Strážovice
 Věteřov
 Šardice
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 sklepní ulička
 Nechvalín
 Jarohněvice
 mariánský sloup
 Bukovanský mlýn
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Uhřice
 Palánek
 kaple sv. Rocha
 Bohuslavice
 Kvášov
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Milotice
 Vlkoš
 Kostelec
 Újezd u Ždánic
 Haluzice
 Kobylské jezero
 Konůvky
 Stezka nad vinohrady
 Dolní Moštěnice
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Johanka
 kostel sv. Kunhuty
 Kepkov
 Mezilesice
 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Vavřince
 Žádovice
 kostel sv. Jiří
 Súsedská
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Snovídek
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Vavřince
 Rašovice
 Vřesovice
 Vracov
 Bošovice
 Kobeřice
 Nevojice
 Slovácká chalupa
 Potvorovice
 Nedánov
 Kraví hora
 hrádek u Nevojic
 Na Podluží
 Koryčany
 Všetrapy
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Nemotice
 ZOO Hodonín
 kostel sv. Václava
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Slunečná
 Rohatec
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Velké Pavlovice
 Vážany nad Litavou
 Hrušky
 Střílky
Základní informace místa
ID místa: 16037
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama