Zaniklá tvrz. V Sobůlkách bývala dvě sídla, „Turecký kopec“ patrně předcházel tvrzi „Valy“. Obecně se v l. 1346–1358 píše ze Sobůlek Veliš Dupník. R. 1387 je část Sobůlek prodána Velislavem z Ostrovánek Tasovi z Boskovic. Posledním známým pánem je Vlček. Tvrz zanikla pravděpodobně ve 14. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od jihu
© Roman Řezáč 10/2004
V Sobůlkách jsou pozůstatky hrádku a tvrze, což není vzhledem k významu místa obvyklé. Podle utváření se dá předpokládat, že "Turecký kopec" předcházel vzniku hrádku v poloze "Valy", ale archeologický výzkum ani prameny to zatím nepotvrdily.
Roman Řezáč, 9.10. 2004
turistické

Místo tvrze leží v západní stráni nad obcí a má velmi skromné provedení. Na místě je dnes ovocný sad, který však místo nějak nezakrývá a je volně přístupné a porostlé jen vyšší trávou. Okružní příkop je stále dobře patrný, i když do původní podoby už má daleko.

Roman Řezáč, 9.10. 2004

historie

Situaci v Sobůlkách znejasňuje zmiňovaná existence dvou sídel, obecně se po Sobůlkách píše v letech 1346 - 1358 Veliš Dupník. Další zmínkou je prodej části Sobůlek Velislavem z Ostrovánek Tasovi z Boskovic v roce 1387. Posledním se po místě píše Vlček, další prameny o sídle už mlčí. Předpokládá se, že tvrz zanikla v polovině 14.století.

Roman Řezáč, 9.10. 2004

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Sobůlky

Místa v okolí

 hrádek v poloze Valy
 Věteřov
 Strážovice
 Bukovanský mlýn
 Nechvalín
 mariánský sloup
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Bohuslavice
 Stavěšice
 kaple sv. Rocha
 Kostelec
 Vlkoš
 Palánek
 Haluzice
 Šardice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Milotice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Súsedská
 Jarohněvice
 Žádovice
 Újezd u Ždánic
 Kvášov
 Uhřice
 Hrádek u Snovídek
 Vřesovice
 sklepní ulička
 Koryčanská kaple
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Žeravice
 Dambořice
 Konůvky
 Vracov
 Kepkov
 hradisko sv. Klimenta
 Nemotice
 kostel sv. Klimenta
 Nevojice
 kostel sv. Václava
 hrádek u Nevojic
 Kozel
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Vícemilice
 Mezilesice
 Rašovice
 Bzenec
 Nové Zámky
 mariánský sloup
 Bzenec
 Brankovice
 židovský hřbitov
 Bučovice
 radnice
 Kobylské jezero
 Bučovice
 Čejkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Stezka nad vinohrady
 Templářské sklepy
 Kobeřice
 Střílky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Zástřizly
 Meandry Moravy
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 2637
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama