Původně templářská komenda. Po zrušení řádu v roce 1312 se zde střídali majitelé. V 16. st. upravena na renesanční zámek. V r. 1773 koupil zámek císař Josef ll. a spojil jej s hodonínským panstvím. Dnes je zámek majetkem obce a slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2005
Zámek stojí v Čejkovicích na malém návrší nad kostelem. V Čejkovicích byla v letech 1248 až 1312 komenda templářů a ti také položili základy tvrze. K přestavbě tvrze na zámek došlo v průběhu 16. stol. Zámek prošel poměrně složitým vývojem a to se zobrazuje i na jeho stavbě. Nejstarší jsou zřejmě základy čtvercové věže. K níž byla nejprve přistavěna obytná obloukovitá část. Později byla vybudována dvě na sebe kolmá křídla uzavírající nádvoří od jihozápadu až k jihovýchodu. V 18. století zámek doplnily budovy jižního předzámčí připojené nádvorní chodbou. Pod zámkem jsou rozsáhlé sklepy. Kolem zámku byl již dříve zřízen park.
25.4. 2005
historie

Počátky čejkovické tvrze - předchůdkyně dnešního zámku - jsou spjaty s řádem templářů, jehož komenda, dříve mylně kladená do Šakvic, byla v Čejkovicích. První zpráva o komendě, která stávala v místech nynějšího zámku, je z r. 1248; v r. 1308 se připomíná naposledy. 22. března 1312 byl řád templářů zrušen a Čejkovice připadly králi, ale krátce poté již byly v rukou pánů z Lipé. Čeněk z Lipé odevzdal v r. 1353 tvrz, městečko Čejkovice a později zaniklou ves Senstráž i s patronáty tamních kostelů bratrům Albertu a Vilému ze Šternberka z moravské větve rodu. V r. 1437 předali bratři Jiří a Lacek Lukovští ze Šternberka Čejkovice s tvrzištěm, s dvorem a s patronátem Smilu ze Zástřizl a z Nemotic a Protivci z Pavlovic. To znamená, že tvrz byla za husitských válek pobořena. V r. 1512 Heřman ze Zástřizl postoupil tvrz a městečko Čejkovice, Vrbici, pustou ves…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Svoboda, Praha 1981 (doplněno redakcí hrady.cz), 26.4. 2005

Půdorys místa

Čejkovice - vývojové schéma zámku, 1. raně gotické zdivo, 2. pozdně gotické zdivo, 3. parkán odkrytý výkopem, 4. renesanční, 5. barokní a pozdější, 6. obrys stojícího zdiva, 7. archeologicky zjištěné zdi, 8. hypotetický průběh zdiva
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2001, str. 125, obr. 129
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Čejkovice

Místa v okolí

 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Vrbice
 Starý Poddvorov
 Všetrapy
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 sklepní ulička
 Kobylské jezero
 Velké Bílovice
 Slovácká chalupa
 Kraví hora
 Slunečná
 Šardice
 kostel sv. Izidora
 Velké Pavlovice
 Jarohněvice
 větrný mlýn
 Boleradice
 vyhlídka U obrázku
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 ZOO Hodonín
 Nedánov
 Obelisk
 Strážovice
 kostel sv. Markéty
 Janův hrad
 minaret
 Stará Břeclav
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 boží muka
 Dalibor
 Diváky
 Maurská vodárna
 Týnec
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Mikulčice
 Dambořice
 Milotice
 Žarošice
 Lednice
 kostel Všech Svatých
 Mikulčice
 dům U Synků
 Hustopeče
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Sobůlky
 Apollonův chrám
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 mariánský sloup
 Nový dvůr
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Chrám Tří Grácií
 kaple sv. Rocha
 Bukovanský mlýn
 Hraniční zámek
 Těšany
 Kostelec
Kontaktní informace
Zámek
Čejkovice 1
696 15 Čejkovice
Tel: ++420 518 362 538
http://www.zamek-cejkovice.cz/
info@zamek-cejkovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3040
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama