Na místě původního kostela vystavěn nový barokní kostel v l. 1729–1731. Z původního raně barokního kostela zachovány zbytky zdí a věž, která ale byla ranně barokně přestavěna. Ve věži zvon, ulitý r.1558.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Šebestiána a Rocha v Archlebově
Pohled na kostel z jižní strany, ze hřbitova
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Archlebov leží 12 km severozápadně od Kyjova a 3 km jihozápadně od Ždánic při silnici č. 54 Slavkov – Nové Mesto nad Váhom. Kostel sv. Šebestiána a Rocha se nachází ve východní části obce a je její dominantou.
Pavel Vítek, 9.12. 2010
popis

Kostel sv. Šebestiána a Rocha je podélná, orientovaná, jednolodní stavba. Ukončena je na východní straně půlkruhovým presbytářem a na západní straně hranolovitou věží. Jejím z boků otevřeným podvěžím vede hlavní vchod do kostela. Zařízení chrámu je jednotné z poloviny 18. století s doplňky z 19. století. K původnímu vybavení kostela patří přízední kazatelna s dvojicí andílků. Na vrcholu stříšky nad kazatelnou socha sv. Pavla. Ve věži zavěšen zvon, ulitý v roce 1558. Na jižní straně kostela se rozkládá hřbitov.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 9.12. 2010

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Současný chrám sv. Šebestiána a Rocha byl postaven v letech 1729 až 1731 v barokním slohu. Stojí na místě staršího kostela, pocházejícího asi z roku 1447. Z něho se zachovaly zbytky pevnostních zdí a věž, která ale byla ranně barokně přestavěna. Vnitřní úpravy nového kostela byly provedeny v letech 1740–1746. Při dalších úpravách v roce 1836 byla přistavěna nová sakristie.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 9.12. 2010

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Archlebov

Místa v okolí

 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Palánek
 Kvášov
 Věteřov
 Uhřice
 Strážovice
 Újezd u Ždánic
 Stavěšice
 Nechvalín
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Konůvky
 Bukovanský mlýn
 Kepkov
 Bohuslavice
 Mezilesice
 Haluzice
 Šardice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 mariánský sloup
 Rašovice
 Hrádek u Snovídek
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 sklepní ulička
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Kostelec
 Kobeřice
 kaple sv. Rocha
 Vícemilice
 Bučovice
 radnice
 Jarohněvice
 Vlkoš
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Bučovice
 Bošovice
 větrný mlýn
 Dolní Moštěnice
 Nemotice
 Johanka
 kostel sv. Václava
 Milotice
 Koryčany
 Kobylské jezero
 kostel sv. Vavřince
 Nové Zámky
 Súsedská
 kostel Všech Svatých
 Milonice
 Milonice
 Žádovice
 Vřesovice
 Kojátky
 Vážany nad Litavou
 Koryčanská kaple
 Stezka nad vinohrady
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Brankovice
 Nedánov
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
 větrný mlýn
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Hrušky
 sklepní ulička
 Kozel
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Boleradice
 kostel sv. Vavřince
 Kraví hora
 Krchůvek
 Střílky
 barokní hřbitov
 Slunečná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Archlebov
696 33 Archlebov 1
Tel: 608 257 183; 518 631 616
http://www.farnost-archlebov.wz.cz
farnostarchlebov@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 9604
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama