Goticko-renesanční stavba, jejíž výstavba proběhla v první pol. 14. stol. Věž přistavěna v 15. stol. a zvýšena v 17. stol. Kostel obklopen hřbitovem dodnes funkčním. Na stěně u kazatelny náhrobní deska z poč. 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích
Pohled na kostel od jihu.
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Uhřice se nachází 13 km severozápadně od Kyjova a 14 km jižně od Slavkova u Brna. Leží pod silnicí č. 54, vedoucí ze Slavkova přes Kyjov do Veselí nad Moravou. Kostel sv. Jana Křtitele leží na malé vyvýšenině na západním okraji obce, obklopený hřbitovem.
Pavel Vítek, 7.3. 2012
popis

Uhřický kostel sv. Jana Křtitele je krásnou, historicky cennou sakrální stavbou, nejstarší v regionu. Styl lidového baroka se projevil na oltáři a na kůru. V 15. století byla ke kostelu přistavěna kamenná věž se střílnami, které měly asi obrannou funkci. V 17. století došlo ke zvýšení věže cihlovou nástavbou. V této podobě přetrvala do dnešní doby. Asi uprostřed kostelní lodi je pohřben majitel uhřického panství Kryštof Jager, který skonal r. 1605. O tom svědčí zachovalá náhrobní deska umístěná ve stěně u kazatelny. Jedná se o habánskou práci z konce 16. a začátku 17. století. Pod kostelem je hrobka a v ní jsou umístěny rakve bývalých majitelů Uhřic.

Pavel Vítek, 7.3. 2012

historie

Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích je goticko-renesanční stavba s cyrilometodějskou tradicí, podle které byl založen na místě, kde věrozvěstové kázali. Výstavba kostela je řazena do 1. poloviny 14. století. Archivní prameny se zmiňují o kostele sv. Jana Křtitele v Uhřicích až v roce 1351.

Pavel Vítek, 7.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Uhřice

Místa v okolí

 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Mezilesice
 Konůvky
 Kepkov
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Kobeřice
 Bošovice
 Rašovice
 Strážovice
 Věteřov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nechvalín
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 sklepní ulička
 Šardice
 Vážany nad Litavou
 Bukovanský mlýn
 Vícemilice
 Nedánov
 hrádek u Nevojic
 Bučovice
 Nevojice
 radnice
 Hrušky
 Bučovice
 Šitbořice
 Haluzice
 Bohuslavice
 Hrádek u Snovídek
 Panský dům
 synagoga
 městské opevnění
 radnice
 socha sv. Floriána
 Těšany
 Svatobořice
 Slavkov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Diváky
 Boleradice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Stezka nad vinohrady
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Kyjov
 Krchůvek
 Jarohněvice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kojátky
 Kraví hora
 kostel sv. Jiljí
 Kostelec
 kaple sv. Rocha
 Milonice
 Milonice
 Nové Zámky
 Nemotice
 Mohyla míru
 Milotice
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Blažovice
 Brankovice
 Hustopeče
 Komorov
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 dům U Synků
 Žuráň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dambořice
696 35 Dambořice 13
Tel: 518 631 342
Základní informace místa
ID místa: 10740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama