Goticko-renesanční stavba, jejíž výstavba proběhla v první pol. 14. stol. Věž přistavěna v 15. stol. a zvýšena v 17. stol. Kostel obklopen hřbitovem dodnes funkčním. Na stěně u kazatelny náhrobní deska z poč. 17. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích
Pohled na kostel od jihu.
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Uhřice se nachází 13 km severozápadně od Kyjova a 14 km jižně od Slavkova u Brna. Leží pod silnicí č. 54, vedoucí ze Slavkova přes Kyjov do Veselí nad Moravou. Kostel sv. Jana Křtitele leží na malé vyvýšenině na západním okraji obce, obklopený hřbitovem.
Pavel Vítek, 7.3. 2012
popis

Uhřický kostel sv. Jana Křtitele je krásnou, historicky cennou sakrální stavbou, nejstarší v regionu. Styl lidového baroka se projevil na oltáři a na kůru. V 15. století byla ke kostelu přistavěna kamenná věž se střílnami, které měly asi obrannou funkci. V 17. století došlo ke zvýšení věže cihlovou nástavbou. V této podobě přetrvala do dnešní doby. Asi uprostřed kostelní lodi je pohřben majitel uhřického panství Kryštof Jager, který skonal r. 1605. O tom svědčí zachovalá náhrobní deska umístěná ve stěně u kazatelny. Jedná se o habánskou práci z konce 16. a začátku 17. století. Pod kostelem je hrobka a v ní jsou umístěny rakve bývalých majitelů Uhřic.

Pavel Vítek, 7.3. 2012

historie

Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích je goticko-renesanční stavba s cyrilometodějskou tradicí, podle které byl založen na místě, kde věrozvěstové kázali. Výstavba kostela je řazena do 1. poloviny 14. století. Archivní prameny se zmiňují o kostele sv. Jana Křtitele v Uhřicích až v roce 1351.

Pavel Vítek, 7.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Uhřice

Místa v okolí

 Uhřice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Mezilesice
 Konůvky
 Kepkov
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Kobeřice
 Bošovice
 Stavěšice
 Rašovice
 Strážovice
 Věteřov
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nechvalín
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 sklepní ulička
 Šardice
 Vážany nad Litavou
 Bukovanský mlýn
 Vícemilice
 Kobylské jezero
 Nedánov
 hrádek u Nevojic
 Bučovice
 Nevojice
 radnice
 Hrušky
 Bučovice
 Haluzice
 Bohuslavice
 Šitbořice
 Hrádek u Snovídek
 městské opevnění
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 socha sv. Floriána
 Těšany
 Slavkov
 Svatobořice
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Diváky
 Boleradice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Stezka nad vinohrady
 židovský hřbitov
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Krchůvek
 Jarohněvice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kojátky
 Kraví hora
 kostel sv. Jiljí
 Kostelec
 kaple sv. Rocha
 Milonice
 Milonice
 Nové Zámky
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Mohyla míru
 Milotice
 boží muka
 kostel Všech Svatých
 Blažovice
 Brankovice
 Hustopeče
 Komorov
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 dům U Synků
 Žuráň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dambořice
696 35 Dambořice 13
Tel: 518 631 342
Základní informace místa
ID místa: 10740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama