Reliéf hrádku, který měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Dnes nejsou po zástavbě žádné stopy. Písemné zprávy nejsou známé. Podle nálezů keramiky místo datujeme do 14.-15. st.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 08/2005
Reliéf hrádku, od jihu zdaleka viditelný, leží na plochém konci výšiny, na místě zvaném Zíkmarky, asi 3 km severně od středu obce Velké Bílovice. Hrádek leží uvnitř oblasti, kterou využívají vinohrady, je však volně přístupný. Měl však v poslední době dvakrát smůlu. Za prvé byly kvůli zemědělskému využití ještě koncem 19.století zarovnány příkopy, které dnes tvoří výrazný terénní stupeň. Po druhé se tak stalo v roce 2002, kdy na vrcholku jádra byla postavena kaple, zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi a štěrkem byla zavezena část pozůstatků příkopu, byly sem umístěny lavičky a ke kapličce vedou schody. Snad každé historické místo by si však zasloužilo větší úctu, než znehodnocení stavebními úpravami. Takových „vylepšených“ míst (a nejen jich) novodobou zástavbou je však mnohem víc a zasloužily by si minimálně respekt a stavby, spojené s nenávratnou úpravou terénu a znehodnocením zachované situace, mohou stát zcela jistě o kousek vedle. A myslím si, že právě v tomto konkrétním případě by historické místo moderní civilizaci ustupovat nemuselo. Ale zpátky k hrádku. Ten zaujal konec plochého vrcholu a měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Je také možné, že od pokračující, mírně se zvedající náhorní planiny na severozápadě, byl oddělen ještě jedním příkopem, kterým dnes vede úvozová cesta. Samotné jádro hrádku má dnes rozměry přibližně 20 x 15 m a oproti zavezenému příkopu má výšku asi 5 m. Stopy po zástavbě jsou dnes zcela setřeny. Podle mírných náznaků vnějšího valu, který je ještě vidět především na severu, měl příkop největší šířku asi 20 m. Jižně od vnější strany příkopu se rýsuje ještě velmi malá trojúhelníková plocha, využívaná podle umístění pravděpodobně jako předhradí. Z hrádku je vynikající výhled jižním a východním směrem, tedy velmi dobře i na hrad Děvičky v Pálavských vrších.…  číst dále
Roman Řezáč, 18.9. 2005

Půdorys místa

půdorys hrádku
© J. Unger, J. Culek, R. Kolářová (in J. Unger: Archeologické památky na okrese Břeclav, Regionální muzeum Mikulov, 1988)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Všetrapy
 Velké Bílovice
 Vrbice
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Slunečná
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Velké Pavlovice
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Kraví hora
 Podivín
 Kobylské jezero
 Obelisk
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Isidora
 minaret
 boží muka
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Maurská vodárna
 Dalibor
 sklepní ulička
 Slovácká chalupa
 Lednice
 Stará Břeclav
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Boleradice
 Apollonův chrám
 Bulhary
 Rybniční zámeček
 židovský hřbitov
 Nedánov
 Nový dvůr
 boží muka
 větrný mlýn
 větrný mlýn
 Břeclav
 dům U Synků
 kostel sv. Václava
 Chrám Tří Grácií
 boží muka
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Hustopeče
 Šardice
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Týnec
 Diváky
 Aloch
 Tvrdonice
 Jarohněvice
 Randez-vous
 Belveder
 Mikulčice
 Mikulčice
 Stavěšice
 Šitbořice
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Strážovice
Základní informace místa
ID místa: 3458
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama