Reliéf hrádku, který měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Dnes nejsou po zástavbě žádné stopy. Písemné zprávy nejsou známé. Podle nálezů keramiky místo datujeme do 14.-15. st.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 08/2005
Reliéf hrádku, od jihu zdaleka viditelný, leží na plochém konci výšiny, na místě zvaném Zíkmarky, asi 3 km severně od středu obce Velké Bílovice. Hrádek leží uvnitř oblasti, kterou využívají vinohrady, je však volně přístupný. Měl však v poslední době dvakrát smůlu. Za prvé byly kvůli zemědělskému využití ještě koncem 19.století zarovnány příkopy, které dnes tvoří výrazný terénní stupeň. Po druhé se tak stalo v roce 2002, kdy na vrcholku jádra byla postavena kaple, zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi a štěrkem byla zavezena část pozůstatků příkopu, byly sem umístěny lavičky a ke kapličce vedou schody. Snad každé historické místo by si však zasloužilo větší úctu, než znehodnocení stavebními úpravami. Takových „vylepšených“ míst (a nejen jich) novodobou zástavbou je však mnohem víc a zasloužily by si minimálně respekt a stavby, spojené s nenávratnou úpravou terénu a znehodnocením zachované situace, mohou stát zcela jistě o kousek vedle. A myslím si, že právě v tomto konkrétním případě by historické místo moderní civilizaci ustupovat nemuselo. Ale zpátky k hrádku. Ten zaujal konec plochého vrcholu a měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Je také možné, že od pokračující, mírně se zvedající náhorní planiny na severozápadě, byl oddělen ještě jedním příkopem, kterým dnes vede úvozová cesta. Samotné jádro hrádku má dnes rozměry přibližně 20 x 15 m a oproti zavezenému příkopu má výšku asi 5 m. Stopy po zástavbě jsou dnes zcela setřeny. Podle mírných náznaků vnějšího valu, který je ještě vidět především na severu, měl příkop největší šířku asi 20 m. Jižně od vnější strany příkopu se rýsuje ještě velmi malá trojúhelníková plocha, využívaná podle umístění pravděpodobně jako předhradí. Z hrádku je vynikající výhled jižním a východním směrem, tedy velmi dobře i na hrad Děvičky v Pálavských vrších.…  číst dále
Roman Řezáč, 18.9. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Všetrapy
 Velké Bílovice
 Vrbice
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Slunečná
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Velké Pavlovice
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Kraví hora
 Podivín
 Kobylské jezero
 Obelisk
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Isidora
 boží muka
 minaret
 Janův hrad
 socha sv. Kajetána
 Lovecký zámeček
 výklenková kaple
 vila Kleinů
 kostel sv. Vendelína
 Dalibor
 Maurská vodárna
 Slovácká chalupa
 sklepní ulička
 Lednice
 kostel sv. Kateřiny
 Stará Břeclav
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Boleradice
 kaple sv. Anny
 Apollonův chrám
 chrám Spasitele
 Bulhary
 židovský hřbitov
 Rybniční zámeček
 Nedánov
 Nový dvůr
 boží muka
 městské hradby
 větrný mlýn
 Břeclav
 větrný mlýn
 dům U Synků
 kostel sv. Václava
 Chrám Tří Grácií
 boží muka
 Hustopeče
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Klobouky u Brna
 smírčí kámen
 Hustopeče
 boží muka
 Šardice
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 kaple sv. Rocha
 Týnec
 Diváky
 Aloch
 Jarohněvice
 Tvrdonice
 Randez-vous
 Belveder
 Mikulčice
 Mikulčice
 Stavěšice
 Šitbořice
 památník Křepice
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Strážovice
Základní informace místa
ID místa: 3458
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama