Reliéf hrádku, který měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Dnes nejsou po zástavbě žádné stopy. Písemné zprávy nejsou známé. Podle nálezů keramiky místo datujeme do 14.-15. st.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 08/2005
Reliéf hrádku, od jihu zdaleka viditelný, leží na plochém konci výšiny, na místě zvaném Zíkmarky, asi 3 km severně od středu obce Velké Bílovice. Hrádek leží uvnitř oblasti, kterou využívají vinohrady, je však volně přístupný. Měl však v poslední době dvakrát smůlu. Za prvé byly kvůli zemědělskému využití ještě koncem 19.století zarovnány příkopy, které dnes tvoří výrazný terénní stupeň. Po druhé se tak stalo v roce 2002, kdy na vrcholku jádra byla postavena kaple, zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi a štěrkem byla zavezena část pozůstatků příkopu, byly sem umístěny lavičky a ke kapličce vedou schody. Snad každé historické místo by si však zasloužilo větší úctu, než znehodnocení stavebními úpravami. Takových „vylepšených“ míst (a nejen jich) novodobou zástavbou je však mnohem víc a zasloužily by si minimálně respekt a stavby, spojené s nenávratnou úpravou terénu a znehodnocením zachované situace, mohou stát zcela jistě o kousek vedle. A myslím si, že právě v tomto konkrétním případě by historické místo moderní civilizaci ustupovat nemuselo. Ale zpátky k hrádku. Ten zaujal konec plochého vrcholu a měl podobu klasického jednoduchého sídla se zaobleným jádrem, které obtáčel příkop a val. Je také možné, že od pokračující, mírně se zvedající náhorní planiny na severozápadě, byl oddělen ještě jedním příkopem, kterým dnes vede úvozová cesta. Samotné jádro hrádku má dnes rozměry přibližně 20 x 15 m a oproti zavezenému příkopu má výšku asi 5 m. Stopy po zástavbě jsou dnes zcela setřeny. Podle mírných náznaků vnějšího valu, který je ještě vidět především na severu, měl příkop největší šířku asi 20 m. Jižně od vnější strany příkopu se rýsuje ještě velmi malá trojúhelníková plocha, využívaná podle umístění pravděpodobně jako předhradí. Z hrádku je vynikající výhled jižním a východním směrem, tedy velmi dobře i na hrad Děvičky v Pálavských vrších.…  číst dále
Roman Řezáč, 18.9. 2005

Půdorys místa

půdorys hrádku
© J. Unger, J. Culek, R. Kolářová (in J. Unger: Archeologické památky na okrese Břeclav, Regionální muzeum Mikulov, 1988)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Všetrapy
 Velké Bílovice
 Vrbice
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Slunečná
 Na Podluží
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Velké Pavlovice
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 Kraví hora
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Obelisk
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Izidora
 boží muka
 minaret
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Dalibor
 Maurská vodárna
 sklepní ulička
 Slovácká chalupa
 Lednice
 Stará Břeclav
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 Boleradice
 Apollonův chrám
 Bulhary
 Rybniční zámeček
 židovský hřbitov
 Nedánov
 Nový dvůr
 boží muka
 větrný mlýn
 Břeclav
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 dům U Synků
 Chrám Tří Grácií
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Hustopeče
 Šardice
 kaple sv. Huberta
 Hraniční zámek
 Týnec
 Diváky
 Aloch
 Tvrdonice
 Jarohněvice
 Randez-vous
 Belveder
 Mikulčice
 Mikulčice
 Šitbořice
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Strážovice
Základní informace místa
ID místa: 3458
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama