"Zámeček"-typologicky architektonickou terminologií patrová vila včetně parku postavená v letech 1827-1841. Ve 2. polovině 20. století necitlivě upravována. Z doby její slávy zachována jen část východní fasády a zahradní dřevěný altán. I když není kulturní památkou, je uvedena v památkovém katalogu.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2022
Čejč - německy Czejtsch, Tscheitsch, Scheitz - je obec v okrese Hodonín. První zmínka o obci je z roku 1222, kdy patřila klášteru cisterciaček Porta Coeli u Tišnova. Během husitských válek zpustla a byla v roce 1771 znovuobsazena jednak Moravskými Slováky a jednak francouzskými kolonisty. Z pamětihodností kromě shora zmíněné vily (zámečku) je zde kostel sv. Vendelína z let 1729 - 1731, náhrobek pruského generálporučíka Friedricha von Clausewitz z roku 1866, sousoší sv. Rodiny z roku 1920, výklenková kaple u kostela z roku 1927, socha sv. Kajetána z roku 1722, výklenková kaple sv. Rocha u vlakového nádraží z 2. poloviny 19. století a několik křížů. V okolí jsou přírodní rezervace Špidláky a Výchoz. Autobusové spojení má obec se železniční stanicí, Kyjovem, Hodonínem, Ždánicemi a Brnem. Leží na železniční trati č. 255. Prochází jí červená turistická stezka a cyklotrasy Kyjovská, Mutěnická a č. 5064 Moravská vinná.
web obce; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 29.11. 2022
popis

Vila - "zámeček" - je z pohledu památkové péče cenným střípkem z hlediska poznání významné stavitelské podnikatelské rodiny Kleinů. Samotná stavba i přes necitlivé "rány", které utrpěla ve 2. polovině 20. století, je významným dokladem stavitelského a architektonického umu Kleinů. Disponovala náročně architektonicky provedenou eklektickou fasádou (částečně zachována východní fasáda) s okolní parkovou úpravou včetně sochy a pozdějšího zahradního dřevěného altánu. Interiér byl honosný zřejmě původními domovními vstupními dveřmi, vstupní chodbou, halou se schodištěm a svým vstupem do parku. Z hlediska dispozice sloužilo přízemí jako částečně kuchyňsko-sociální a částečně reprezentativní. Patro směrem do ulice plnilo funkci reprezentativní a směrem do dvora obytnou. I když není kulturní památkou, je uveden v památkovém katalogu NPÚ.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.11. 2022

historie

Rodina Kleinů patřila k významným podnikatelským rodinám Rakouska-Uherska v 1. polovině 19. století. Podílela se na řadě významných silničních a později i železničních staveb. V Čejči se Hubert Klein stal hnacím motorem - nechal zbourat staré kolonizační stavení a na jeho místě si postavil "zámeček" , typologicky architektonickou terminologií patrovou vilu s parkem, který jej odděloval od jím postaveného automatického "Amerikánského" mlýna. Podílel se významně na rozmachu obce (dal jí do vínku proces industrializace); kromě zmíněného mlýna ještě sklárnou a dalšími provozy. Po Hubertově smrti v roce 1859 objekt do konce 19. století rychle střídal majitele. Po 2. světové válce není vlastnictví objektu jasně doloženo s výjimkou majitelky A. Novotné. Druhá polovina 20. století se nesla v duchu socialismu a došlo k řadě necitlivých úprav. Ani v nynější době 21. století (psáno 2022) nevypadá o moc lépe, i když…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.11. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Čejč

Místa v okolí

 výklenková kaple
 kostel sv. Vendelína
 socha sv. Kajetána
 sklepní ulička
 chrám Spasitele
 boží muka
 smírčí kámen
 Stezka nad vinohrady
 Šardice
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Kobylské jezero
 Templářské sklepy
 kaple sv. Rocha
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Starý Poddvorov
 Stavěšice
 Jarohněvice
 Všetrapy
 Potvorovice
 Na Podluží
 Kraví hora
 Strážovice
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Slovácká chalupa
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Slunečná
 kostel sv. Josefa
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Věteřov
 Uhřice
 Boleradice
 Nedánov
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Velké Pavlovice
 Velké Bílovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Isidora
 mariánský sloup
 Kvášov
 vyhlídka U obrázku
 ZOO Hodonín
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Diváky
 boží muka
 Nechvalín
 Mezilesice
 kaple sv. Rocha
 Bukovanský mlýn
 Palánek
 Bošovice
 Vlkoš
 boží muka
 Šitbořice
 Bohuslavice
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Podivín
 Kostelec
 Hodonín
 kostel sv. Markéty
 Těšany
 Obelisk
 Haluzice
 minaret
 Zámecký mlýn
 Nejdek
 manufaktura
Základní informace místa
ID místa: 16871
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama