Tvrz, která se připomíná v r. 1397, kdy Klára z Věteřova předala tvrz a ves Hynkovi z Miličína. V r.1409 ji vlastnil Aleš Kužel ze Zeravic. Tvrz byla zničena za husitských válek. V r.1514 se uvádí jako pustá. Dodnes zbylo jen opevnění a valy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro od severozápadu
© Roman Řezáč 01/2005
Místo hrádku leží nad stejnojmennou obcí, nad koncem její jihovýchodní zástavby. Původně zřejmě kosoúhlé jádro o stranách 30 a 40m je dnes díky kopání i odvozu hlíny po mnoho generací nepravidelné a množství prohlubní a děr zcela znemožňuje určit původní zástavbu, která byla podle hojných nálezů přepálené mazanice dřevěná. Stejně tak příkop, který jádro obtáčel se nepatrně zachoval pouze na severovýchodě. Podobně dopadl vnější val, jeho náznak vymezuje částečně zachovalý příkop na severovýchodě, na ostatních stranách podlehl kopaní nebo se přirozenou cestou působení počasí postupně sesul po stráni. Za malé předhradí se považuje rozšířený val na jihovýchodě. Od mírně stoupajícího výběžku byl hrad vydělen ještě jedním příkopem, dnes však téměř srovnaným s okolím i díky tomu, že mezilehlý val, který ho odděloval od příkopu obtáčejícího jádro byl odkopán a téměř zmizel.
Roman Řezáč, 24.1. 2005
historie

Okolí Věteřova bylo osídleno již v době bronzové. Prvním kdo se patrně píše po tvrzi byl v roce 1340 Bušek z Věteřova. Roku 1355 pak kupuje tvrz Černín z Popovic. Jako pusté se místo uvádí s jistotou v roce 1447 při prodeji Jindřichu Mírkovi z Chlumu. Patrně však bylo pusté nebo poškozené dříve, protože v roce 1409 se o něm mluví jako o pozemku.

Roman Řezáč, 24.1. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Strážovice
 Nechvalín
 Bukovanský mlýn
 mariánský sloup
 Bohuslavice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Palánek
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Kostelec
 Haluzice
 Šardice
 Vlkoš
 Újezd u Ždánic
 Kvášov
 Uhřice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Jarohněvice
 Milotice
 Hrádek u Snovídek
 Žádovice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 sklepní ulička
 Konůvky
 Vřesovice
 Kepkov
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Nevojice
 Nemotice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Vavřince
 Mezilesice
 Žeravice
 Vracov
 Vícemilice
 Rašovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Nové Zámky
 Osvětimany
 Bučovice
 Cimburk u Koryčan
 radnice
 kostel sv. Havla
 Kazatelna
 Kobylské jezero
 Bučovice
 Milonice
 Milonice
 Brankovice
 Kobeřice
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 Bzenec
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Suchořádská Zmola
 mariánský sloup
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 sklepní ulička
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Vážany nad Litavou
 Zástřizly
 Chvalnov
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 2819
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama