Tvrz, která se připomíná v r. 1397, kdy Klára z Věteřova předala tvrz a ves Hynkovi z Miličína. V r.1409 ji vlastnil Aleš Kužel ze Zeravic. Tvrz byla zničena za husitských válek. V r.1514 se uvádí jako pustá. Dodnes zbylo jen opevnění a valy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro od severozápadu
© Roman Řezáč 01/2005
Místo hrádku leží nad stejnojmennou obcí, nad koncem její jihovýchodní zástavby. Původně zřejmě kosoúhlé jádro o stranách 30 a 40m je dnes díky kopání i odvozu hlíny po mnoho generací nepravidelné a množství prohlubní a děr zcela znemožňuje určit původní zástavbu, která byla podle hojných nálezů přepálené mazanice dřevěná. Stejně tak příkop, který jádro obtáčel se nepatrně zachoval pouze na severovýchodě. Podobně dopadl vnější val, jeho náznak vymezuje částečně zachovalý příkop na severovýchodě, na ostatních stranách podlehl kopaní nebo se přirozenou cestou působení počasí postupně sesul po stráni. Za malé předhradí se považuje rozšířený val na jihovýchodě. Od mírně stoupajícího výběžku byl hrad vydělen ještě jedním příkopem, dnes však téměř srovnaným s okolím i díky tomu, že mezilehlý val, který ho odděloval od příkopu obtáčejícího jádro byl odkopán a téměř zmizel.
Roman Řezáč, 24.1. 2005
historie

Okolí Věteřova bylo osídleno již v době bronzové. Prvním kdo se patrně píše po tvrzi byl v roce 1340 Bušek z Věteřova. Roku 1355 pak kupuje tvrz Černín z Popovic. Jako pusté se místo uvádí s jistotou v roce 1447 při prodeji Jindřichu Mírkovi z Chlumu. Patrně však bylo pusté nebo poškozené dříve, protože v roce 1409 se o něm mluví jako o pozemku.

Roman Řezáč, 24.1. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Strážovice
 Nechvalín
 Bukovanský mlýn
 Stavěšice
 mariánský sloup
 Bohuslavice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Palánek
 kaple sv. Rocha
 Žarošice
 Kostelec
 kostel sv. Anny
 Haluzice
 Šardice
 Vlkoš
 Újezd u Ždánic
 Kvášov
 Uhřice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Jarohněvice
 Milotice
 Hrádek u Snovídek
 Súsedská
 Žádovice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 sklepní ulička
 Konůvky
 Vřesovice
 Kepkov
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Nevojice
 Nemotice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Václava
 Mezilesice
 kostel sv. Vavřince
 Žeravice
 Vracov
 Vícemilice
 Rašovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Nové Zámky
 Osvětimany
 Bučovice
 Cimburk u Koryčan
 radnice
 kostel sv. Havla
 Kazatelna
 Kobylské jezero
 Bučovice
 Milonice
 Milonice
 Kobeřice
 Brankovice
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 Bzenec
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Vážany nad Litavou
 Zástřizly
 Chvalnov
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 2819
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama