Původně gotická kaple připomínána roku 1361, později kostel. Četné přestavby, zejména na poč. 17. století po velkém požáru. Orientovaná stavba s dlouhou obdélnou lodí a polygonálním závěrem, za ním hranolová věž s jehlancovou střechou. Mobiliář převážně barokní, na vnější zdi renesanční náhrobníky.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel z Kraslické ulice
© Jan Boukal, 04/2012
Obec Lomnice leží 4 km severně od Sokolova. Těžební činností během let došlo k devastaci krajiny v okolí, obec se nachází na jižním okraji bývalého hnědouhelného lomu, nyní Velké podkrušnohorské výsypky. Jihovýchodně až východně od obce se nachází bývalý lom Lomnice, který dnes postupně přetěžuje mohutný povrchový důl Jiří, který začíná nedaleko za zahradami několika domů. Kostel sv. Jiljí je v centru obce.
Pavel Vítek, 27.11. 2013
popis

Kaple a později kostel byl v průběhu let mnohokrát přestavován. Kostel sv. Jiljí je jednolodní obdélníková stavba s dlouhou obdélnou lodí a polygonálním presbytářem. Za ním stojí věž, na vrcholu s empirovými štíty a jehlancovou střechou. Na obě strany lodi navazují obdélné přístavky. Náhrobníky s renesančními reliéfy a erby umístěné zvenku u kostelní zdi pocházejí z let 1568 a 1570. Třetí je nedatovaný. Interiér kostela je většinou barokní.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 27.11. 2013

historie

První zmínka o Lomnici je z roku 1339. V místech nynějšího kostela stála původně gotická kaple, která se připomíná již roku 1361 jako farní. Fara v průběhu třicetileté války zanikla a byla v roce 1661 obnovena. Ale již od roku 1672 byla podřízena sokolovskému arciděkanství. Fara pak byla znovu zřízena až v roce 1852. V průběhu let kaple a později kostel prošly mnoha přestavbami. Největší přestavbou prošel kostel na počátku 17. století po velkém požáru.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (K – O), Poche a kol., Academia Praha 1982, 27.11. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Lomnice

Místa v okolí

 Týn
 Jubilejní kašna
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 radnice
 statek Bernard
 Sokolov
 Hartenberg
 Boučí
 Lipnice
 Hard
 Těšovice
 Šibeniční vrch
 Jindřichovice
 Rusov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 silniční most
 Šabina
 radnice
 Lítov
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 Loket
 městské hradby
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 Arnoltov
 kostel sv. Mikuláše
 Favorit
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Krudum
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Kaceřov
 Jeskynní vyhlídka
 Plikenštejn
 vysoká pec
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Svatošské skály
 Kamenný Dvůr
 Doubí
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Mostov
 kostel sv. Jiří
 hornické muzeum
 Děpoltovice
 kostel sv. Kateřiny
 Děpoltovice
 Kraslice
 Krásenský vrch
 Tisovský vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 11057
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama