Kostel sv. Filipa a Jakuba z r. 1755 na místě staršího dřevěného. Jednolodní barokní stavba s půlkruhovým závěrem, hranolovou věží nad západním průčelím a čtyřhrannou sakristií od jihu. Vyhořel r. 1954, v r. 1958 vysvěcen kostel nový, vystavěný v původní podobě. Rekonstruován v letech 1984 a 1996.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Moravici
Pohled na kostel ze severu ze silnice
© Pavel Vítek 06/2013
Moravice je obec v okrese Opava. Leží v jeho jihozápadní části. Je vzdálena 13 km severním směrem od města Vítkov a 18 km jihozápadně od okresního města. Dominantou obce je kostel svatého Filipa a Jakuba, který se nachází téměř v centru obce nad silnicí vedoucí do Nových Lublic. Obec je součástí přírodního parku Moravice, blízko údolí stejnojmenné řeky, která však obcí neprotéká. Nachází se jižně od obce.
Pavel Vítek, 28.6. 2013
historie

První písemný doklad o obci pochází z doby okolo roku 1300. Již v této době stál na místě kostelík, který byl celý dřevěný, od roku 1525 to byl kostel farní. V roce 1755 Lichtejnštejnové, kterým zdejší panství v té době patřilo, pomohli v obci vybudovat zděný kostel sv. Filipa a Jakuba, který nahradil původní dřevěný kostel. Byl postaven v barokním slohu v půdorysu, jak jej známe i dnes. Po dostavbě byla kostelní věž osazena třemi zvony. K původnímu zvonu z dřevěného kostelíku z roku 1697 byly přidány dva nové. V roce 1777 pak byla ke kostelu přistavěna budova fary. V roce 1914 byly všechny zvony zrekvírovány pro válečné účely a nahrazeny zvony ocelovými, které byly na věži až do roku 1928, kdy byly vysvěceny zvony nové. V roce 1954 kostel vyhořel a zbylo z něj pouze obvodové zdivo. Zničeny byly i kostelní zvony. Zachovala se pouze socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století.…  číst dále

Pavel Vítek, 28.6. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Moravice

Místa v okolí

 Jánské Koupele
 kostel sv. Floriána
 Melč
 Davidův mlýn
 Kružberk
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 Mladecko
 Litultovice
 kaple
 kaple
 kostel Panny Marie
 Dolní Životice
 Dubová
 Choltice
 Dolní Životice
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 kostel sv. Michala
 Medlice
 Hlavnice
 Jakartovice
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 Jezdkovice
 Vítkov
 Šternek
 Weisshuhnův kanál
 Vildštejn
 Nový Dvůr
 arboretum
 Halaška
 Nový Dvůr
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Hanuše
 Staré Heřminovy
 Slezská Harta
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Šibenice
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Jiljí
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Heraltice
 kaple sv. Anny
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Jakubčovické šance
 Štemplovec
 Velký Roudný
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 Justiční palác
 Sosnová
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Hedviky
 evangelický kostel
 Loděnice
 socha Petra Bezruče
 Obecní dům
 Slezská univerzita
 synagoga
 městské koupaliště
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 městské hradby
 Sobkův palác
 nová radnice
 Blücherův palác
 Opava
 Neplachovice
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Stará Voda
 Držkovice
 Držkovice
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 Lukavec
 Děrné
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Moravice
Moravice 49
747 84 Melč
Tel: 733 459 696
rkf.melc@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11284
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama