Sotva patrný reliéf opevněného sídla a pravděpodobné druhé sídlo na dvou sousedících nevýrazných výběžcích do údolí Vrbičanky, kde stávala zaniklá ves Všetrapy v oblasti zvané Hrádky.
Hlavní obrázek místa
Dolní sídlo
Celkový pohled od jihozápadu, nad jádrem výrazné projmutí po příkopu s náznakem valu
© Roman Řezáč 01/2020
Má úvaha o opevněných sídlech s vazbou na zaniklou ves Všetrapy si neklade za cíl vyřešit všechny otázky, ale nabízí můj subjektivní pohled na danou lokalitu, který může být případným budoucím archeologickým výzkumem zcela pozměněn. Všetrapy a s ní související opevněná sídla jsou doposud blíže neprobádanou lokalitou. Středověká ves se, dle mně dostupné literatury a zmínek v pramenech, nacházela někde v mírném údolí potoka Vrbičanka. Údolí Vrbičanky počíná přibližně 2 km západně od Čejkovic a táhne se v délce asi 2 km směrem jižně až k oblasti Hrádky. Přesná lokalizace vsi není známa. Na dnešní mapě lze nalézt Šatrapské úlehle, na starších mapách pak oblast Šatrapky, situovanou však až na planinu východně nad údolím Vrbičanky. Středověká ves však téměř jistě stála podél vodního zdroje. Oblast Hrádky, resp. dva výběžky z náhorní planiny, které jsou obecně označovány za možná místa opevněných sídel (tvrzí) ke vsi příslušejících, ale doposud archeologicky nepotvrzených, se nacházejí níže po proudu potoka, téměř 3 km jihozápadně od Čejkovic, v místě dvou příležitostných pravobřežních přítoků Vrbičanky. Přímá fyzická vazba sídel na ves není známa, neboť kde přesně se ves nacházela nevíme a to může určit jen archeologický výzkum. Její přesná lokalizace by mohla vyřešit mnohé otázky. Prvně je třeba shrnout, co o tvrzích víme, respektive vím já. Z historickým pramenů známe dvě opevněná sídla, jež se v souvislosti se vsí zmiňují. V roce 1418 se uvádí místo tvrze v horní části vsi, obklopené vodními příkopy. V roce 1447 se uvádějí dva kopce. V zápise z roku 1464 se uvádí, že ve vsi fungují tři dvory a tvrz a v roce 1540 se zmiňují dvě pustá tvrziště a dva dvory. Taktéž se lze dočíst (ovšem až v pozdější literatuře) o tvrzi na čejkovické a tvrzi na bílovické straně. Zde možná stojí za to pozastavit se nad zápisy z let 1464 a 1540. Není…  číst dále
Roman Řezáč, 18.1. 2020
historie

Všetrapy se poprvé připomínají v roce 1349 v souvislosti s Markvartem z Morkovic, který koupil od Čeňka a Lvíka z Němčic tvrz s dvoupoplužním dvorem, dva a půl lánu, tři podsedky a horenské právo. Roku 1355 se zmiňuje Uluš z Čejkovic, r. 1360 Adam ze Všetrap, r. 1378 se uvádí Črnek, který držel díl do roku 1382. Jednotlivé podíly scelil, jistě ne bez násilí, Erhart z Kunštátu v roce 1412 a držel ves do roku 1418. V roce 1464 získal Všetrapy Heřman ze Zástřizl. Ves zanikla nejspíš jako mnoho dalších v uherských válkách a nebyla obnovena, jako pustá se uvádí v roce 1512.

Řezáč 2020, Plaček 2002, Jan 1998, 18.1. 2020

Půdorys místa


Miroslav Plaček 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Čejkovice

Místa v okolí

 Na Podluží
 Vrbice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Starý Poddvorov
 Čejkovice
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 kostel sv. Izidora
 Velké Pavlovice
 Kobylské jezero
 Kraví hora
 Slovácká chalupa
 sklepní ulička
 Janův hrad
 Obelisk
 minaret
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Markéty
 Stará Břeclav
 Maurská vodárna
 Lednice
 Boleradice
 Šardice
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 Apollonův chrám
 židovský hřbitov
 Nejdek
 větrný mlýn
 Jarohněvice
 kostel sv. Václava
 Týnec
 Břeclav
 Nedánov
 kostel sv. Vavřince
 Rybniční zámeček
 Klobouky u Brna
 ZOO Hodonín
 Bulhary
 Nový dvůr
 boží muka
 Chrám Tří Grácií
 Tvrdonice
 větrný mlýn
 dům U Synků
 Mikulčice
 Mikulčice
 boží muka
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 kaple sv. Huberta
 Hodonín
 Diváky
 Hraniční zámek
 Aloch
 Randez-vous
 Strážovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Šitbořice
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 14642
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama