Sotva patrný reliéf opevněného sídla a pravděpodobné druhé sídlo na dvou sousedících nevýrazných výběžcích do údolí Vrbičanky, kde stávala zaniklá ves Všetrapy v oblasti zvané Hrádky.
Hlavní obrázek místa
Dolní sídlo
Celkový pohled od jihozápadu, nad jádrem výrazné projmutí po příkopu s náznakem valu
© Roman Řezáč 01/2020
Má úvaha o opevněných sídlech s vazbou na zaniklou ves Všetrapy si neklade za cíl vyřešit všechny otázky, ale nabízí můj subjektivní pohled na danou lokalitu, který může být případným budoucím archeologickým výzkumem zcela pozměněn. Všetrapy a s ní související opevněná sídla jsou doposud blíže neprobádanou lokalitou. Středověká ves se, dle mně dostupné literatury a zmínek v pramenech, nacházela někde v mírném údolí potoka Vrbičanka. Údolí Vrbičanky počíná přibližně 2 km západně od Čejkovic a táhne se v délce asi 2 km směrem jižně až k oblasti Hrádky. Přesná lokalizace vsi není známa. Na dnešní mapě lze nalézt Šatrapské úlehle, na starších mapách pak oblast Šatrapky, situovanou však až na planinu východně nad údolím Vrbičanky. Středověká ves však téměř jistě stála podél vodního zdroje. Oblast Hrádky, resp. dva výběžky z náhorní planiny, které jsou obecně označovány za možná místa opevněných sídel (tvrzí) ke vsi příslušejících, ale doposud archeologicky nepotvrzených, se nacházejí níže po proudu potoka, téměř 3 km jihozápadně od Čejkovic, v místě dvou příležitostných pravobřežních přítoků Vrbičanky. Přímá fyzická vazba sídel na ves není známa, neboť kde přesně se ves nacházela nevíme a to může určit jen archeologický výzkum. Její přesná lokalizace by mohla vyřešit mnohé otázky. Prvně je třeba shrnout, co o tvrzích víme, respektive vím já. Z historickým pramenů známe dvě opevněná sídla, jež se v souvislosti se vsí zmiňují. V roce 1418 se uvádí místo tvrze v horní části vsi, obklopené vodními příkopy. V roce 1447 se uvádějí dva kopce. V zápise z roku 1464 se uvádí, že ve vsi fungují tři dvory a tvrz a v roce 1540 se zmiňují dvě pustá tvrziště a dva dvory. Taktéž se lze dočíst (ovšem až v pozdější literatuře) o tvrzi na čejkovické a tvrzi na bílovické straně. Zde možná stojí za to pozastavit se nad zápisy z let 1464 a 1540. Není…  číst dále
Roman Řezáč, 18.1. 2020
historie

Všetrapy se poprvé připomínají v roce 1349 v souvislosti s Markvartem z Morkovic, který koupil od Čeňka a Lvíka z Němčic tvrz s dvoupoplužním dvorem, dva a půl lánu, tři podsedky a horenské právo. Roku 1355 se zmiňuje Uluš z Čejkovic, r. 1360 Adam ze Všetrap, r. 1378 se uvádí Črnek, který držel díl do roku 1382. Jednotlivé podíly scelil, jistě ne bez násilí, Erhart z Kunštátu v roce 1412 a držel ves do roku 1418. V roce 1464 získal Všetrapy Heřman ze Zástřizl. Ves zanikla nejspíš jako mnoho dalších v uherských válkách a nebyla obnovena, jako pustá se uvádí v roce 1512.

Řezáč 2020, Plaček 2002, Jan 1998, 18.1. 2020

Půdorys místa


Miroslav Plaček 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Čejkovice

Místa v okolí

 Na Podluží
 Vrbice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Starý Poddvorov
 Čejkovice
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Slunečná
 kostel sv. Isidora
 Velké Pavlovice
 Kobylské jezero
 Kraví hora
 Slovácká chalupa
 Podivín
 sklepní ulička
 Janův hrad
 Obelisk
 minaret
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Markéty
 Stará Břeclav
 Maurská vodárna
 Lednice
 Boleradice
 Šardice
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 Apollonův chrám
 židovský hřbitov
 Nejdek
 větrný mlýn
 Jarohněvice
 kostel sv. Václava
 Týnec
 Břeclav
 Nedánov
 kostel sv. Vavřince
 Rybniční zámeček
 Klobouky u Brna
 ZOO Hodonín
 Bulhary
 Nový dvůr
 boží muka
 Chrám Tří Grácií
 Tvrdonice
 větrný mlýn
 dům U Synků
 Mikulčice
 Mikulčice
 boží muka
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 kaple sv. Huberta
 Stavěšice
 Hodonín
 Diváky
 Hraniční zámek
 Aloch
 Randez-vous
 Strážovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Šitbořice
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 14642
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama