Ocelodřevěná rozhledna na Hustopečském starém vrchu uprostřed mandloňového sadu byla pro veřejnost otevřena v březnu 2012 a od té doby je přístupná volně. Stavba vysoká 17,5 m má ve výši 12,5 m zastřešenou vyhlídkovou plošinu, k níž vede vřetenové schodiště. Výhled je především na jih a východ.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 05/2014
Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky vznikla v mandloňovém sadu na výrazném terénním bodě zvaném Hustopečský starý vrch severovýchodně nad městem Hustopeče. Stavba, kterou iniciovalo město, probíhala na přelomu let 2011 a 2012 podle projektu arch. Antonína Olšiny a Martina Nováka. Slavnostní otevření rozhledny se konalo poslední březnový den roku 2012. Volně přístupná rozhledna je 17,5 m vysoká a má ve výši 12,5 m zastřešenou vyhlídkovou plošinu, která je přístupná po kovovém vřetenovém schodišti se 63 schody. Otevírá se z ní výhled zejména na Bílé Karpaty nebo Pálavu a za dobré viditelnosti až do Rakouska. Z města k rozhledně vede zeleně značená turistická stezka, kterou kopíruje také Mandloňová naučná stezka. Cesta je dlouhá asi 2 km. Zcela ojedinělá je poloha rozhledny. Je totiž umístěna v mandloňovém sadu, který tu byl založen na rozloze 4 ha v r. 1948. Největší sad tohoto druhu ve střední Evropě byl určen k pěstování mandlí pro čokoládovnu v Olomouci. Po privatizaci čokoládovny už bylo jeho využívání nerentabilní a po dlouhém vyjednávání se ho městu podařilo odkoupit. Návštěva rozhledny v období květu mandloní tak poskytuje další, zcela ojedinělý zážitek.
Jaroslav Vavera (zdroj:rozhledny2.webzdarma.cz a další turistické stránky), 12.6. 2014
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 boží muka
 dům U Synků
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Diváky
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Boleradice
 Popice
 Nedánov
 Velké Němčice
 Šitbořice
 Kraví hora
 Pouzdřany
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Dalibor
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 Těšany
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Děvičky
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Topolany
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Linharta
 sýpka
 Žabčice
 Bulhary
 Stezka nad vinohrady
 Akátová věž
 Mušov
 Neuhaus
 zvonice
 kaple sv. Antonína
 Koválov
 Židlochovice
 Bošovice
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Nejdek
 Obelisk
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Všetrapy
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Dambořice
 Velké Bílovice
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Mezilesice
 Uhřice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 11742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama