Ocelodřevěná rozhledna na Hustopečském starém vrchu uprostřed mandloňového sadu byla pro veřejnost otevřena v březnu 2012 a od té doby je přístupná volně. Stavba vysoká 17,5 m má ve výši 12,5 m zastřešenou vyhlídkovou plošinu, k níž vede vřetenové schodiště. Výhled je především na jih a východ.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 05/2014
Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky vznikla v mandloňovém sadu na výrazném terénním bodě zvaném Hustopečský starý vrch severovýchodně nad městem Hustopeče. Stavba, kterou iniciovalo město, probíhala na přelomu let 2011 a 2012 podle projektu arch. Antonína Olšiny a Martina Nováka. Slavnostní otevření rozhledny se konalo poslední březnový den roku 2012. Volně přístupná rozhledna je 17,5 m vysoká a má ve výši 12,5 m zastřešenou vyhlídkovou plošinu, která je přístupná po kovovém vřetenovém schodišti se 63 schody. Otevírá se z ní výhled zejména na Bílé Karpaty nebo Pálavu a za dobré viditelnosti až do Rakouska. Z města k rozhledně vede zeleně značená turistická stezka, kterou kopíruje také Mandloňová naučná stezka. Cesta je dlouhá asi 2 km. Zcela ojedinělá je poloha rozhledny. Je totiž umístěna v mandloňovém sadu, který tu byl založen na rozloze 4 ha v r. 1948. Největší sad tohoto druhu ve střední Evropě byl určen k pěstování mandlí pro čokoládovnu v Olomouci. Po privatizaci čokoládovny už bylo jeho využívání nerentabilní a po dlouhém vyjednávání se ho městu podařilo odkoupit. Návštěva rozhledny v období květu mandloní tak poskytuje další, zcela ojedinělý zážitek.
Jaroslav Vavera (zdroj:rozhledny2.webzdarma.cz a další turistické stránky), 12.6. 2014
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 boží muka
 dům U Synků
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Diváky
 Boleradice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 Nedánov
 Velké Němčice
 Šitbořice
 Kraví hora
 Pouzdřany
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Dalibor
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Těšany
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Děvičky
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Markéty
 Topolany
 Kobylské jezero
 kostel sv. Jiří
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Linharta
 Bulhary
 sýpka
 Žabčice
 Akátová věž
 Stezka nad vinohrady
 Neuhaus
 Mušov
 zvonice
 kaple sv. Antonína
 Koválov
 Bošovice
 Židlochovice
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 Vrbice
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Nejdek
 Obelisk
 boží muka
 Všetrapy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Velké Bílovice
 jeskyně Na Turoldu
 Mezilesice
 Uhřice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 11742
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama