Lokalita hrádku v nepříliš výhodné poloze poničená v 30. letech 20. stol. Jeho vznik doložen v 13. stol., první zmínka o existenci pochází z r. 1322, kdy ho prodávají Fricek a Vilém z Egenberka. Jeho zánik lze předpokládat již za markraběcích válek, dle nejmladších nálezů počátkem 15. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo kde se nacházel hrad
© Petr Nožička 02/2015
První zmínkou o Kvášově je listina z roku 1322, kdy Fricek a Vilém z Egenberka prodávají Hustopeče, Žarošice a další zboží královně Elišce, která vše vyjma Kvášova po své smrti v roce 1330 odkazuje klášteru cisterciaček na Starém Brně. V roce 1399 se uvádí Vít z Kvášova, jenž byl s dalšími přívrženci makraběte Prokopa uvržen do klatby. K zániku hradu došlo pravděpodobně v době makraběcích válek, pokud je přestál, skončila jeho existence za válek husitských. Nálezy na dané lokalitě dokazují existenci od 13. století do počátku 15. století. Došlo zde ke dvěma požárům; první by teoreticky mohl souviset se zmatky kolem vymření Přemyslovců počátkem 14. století, druhý s konečným zánikem hradu. Lokalita je silně narušena amatérskými a devastujícími výkopy, které proběhly v letech 1931 a 1932.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 28.4. 2015
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Archlebov

Místa v okolí

 Konůvky
 Uhřice
 Újezd u Ždánic
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kepkov
 Palánek
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 Rašovice
 Kobeřice
 Nechvalín
 Věteřov
 Vícemilice
 Strážovice
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 hrádek v poloze Valy
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
 Sobůlky
 Bošovice
 Hrádek u Snovídek
 Vážany nad Litavou
 Bukovanský mlýn
 Haluzice
 Bohuslavice
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 Hrušky
 větrný mlýn
 Kojátky
 Milonice
 Milonice
 Šardice
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 sklepní ulička
 Nemotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Krchůvek
 Kostelec
 Kobylské jezero
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Nedánov
 Koryčany
 Těšany
 Šitbořice
 Brankovice
 Komorov
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Nové Hvězdlice
 Jarohněvice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Diváky
 Suchořádská Zmola
 Vlkoš
 Nové Hvězdlice
 muzeum obce
 Boleradice
 kostel Všech Svatých
 Mohyla míru
 morový památník
 Chvalkovice
 Blažovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 Chvalkovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Santon
Základní informace místa
ID místa: 12088
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama