Lokalita hrádku v nepříliš výhodné poloze poničená v 30. letech 20. stol. Jeho vznik doložen v 13. stol., první zmínka o existenci pochází z r. 1322, kdy ho prodávají Fricek a Vilém z Egenberka. Jeho zánik lze předpokládat již za markraběcích válek, dle nejmladších nálezů počátkem 15. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo kde se nacházel hrad
© Petr Nožička 02/2015
První zmínkou o Kvášově je listina z roku 1322, kdy Fricek a Vilém z Egenberka prodávají Hustopeče, Žarošice a další zboží královně Elišce, která vše vyjma Kvášova po své smrti v roce 1330 odkazuje klášteru cisterciaček na Starém Brně. V roce 1399 se uvádí Vít z Kvášova, jenž byl s dalšími přívrženci makraběte Prokopa uvržen do klatby. K zániku hradu došlo pravděpodobně v době makraběcích válek, pokud je přestál, skončila jeho existence za válek husitských. Nálezy na dané lokalitě dokazují existenci od 13. století do počátku 15. století. Došlo zde ke dvěma požárům; první by teoreticky mohl souviset se zmatky kolem vymření Přemyslovců počátkem 14. století, druhý s konečným zánikem hradu. Lokalita je silně narušena amatérskými a devastujícími výkopy, které proběhly v letech 1931 a 1932.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 28.4. 2015
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Archlebov

Místa v okolí

 Konůvky
 Uhřice
 Újezd u Ždánic
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Kepkov
 Palánek
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 Rašovice
 Kobeřice
 Nechvalín
 Věteřov
 Vícemilice
 Strážovice
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 hrádek v poloze Valy
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
 Sobůlky
 Bošovice
 Hrádek u Snovídek
 Vážany nad Litavou
 Bukovanský mlýn
 Haluzice
 Bohuslavice
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 Hrušky
 větrný mlýn
 Kojátky
 Milonice
 Milonice
 Šardice
 židovský hřbitov
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 sklepní ulička
 Nemotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Krchůvek
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Nedánov
 Koryčany
 Těšany
 Šitbořice
 Brankovice
 Komorov
 židovský hřbitov
 Nové Hvězdlice
 Jarohněvice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Diváky
 Suchořádská Zmola
 Vlkoš
 Nové Hvězdlice
 muzeum obce
 Boleradice
 kostel Všech Svatých
 Mohyla míru
 morový památník
 Chvalkovice
 Blažovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 Chvalkovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Santon
Základní informace místa
ID místa: 12088
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama