Zcela zmizelé tvrziště poprvé zachycené roku 1408, kdy Hynek z Ronova a Letovic zapisoval obec Jarohněvice Vítoslavovi z Voděrad. Jako součást tehdejšího zboží se v zápise uvádí i tvrz. Po odprodeji Vilémem z Pernštejna v roce 1496 městu Hodonín tvrz zanikla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo tvrze od jihu z břehu Kyjovky.
© Dušan Dohňanský 09/2018
V 1. polovině 14. století držel Jarohněvice jistý Rathman, jehož vdova Bonka je prodala Smilovi z Letovic. Pro správu panství bylo nutné vytvořit správní centrum, takže když v roce 1408 Hynek z Ronova a Letovic prodal Jarohněvice Vítoslavovi z Voděrad, tak se v zápise uvádí už i tvrz. Po husitských válkách byl držitelem Jan Rybníček ze Zdislavic, který po svém zadlužení byl nucen panství i s tvrzí přepustit Václavu Sudlicemu. Od něho je vykoupil král Ladislav, který Jarohněvice v roce 1453 daroval Jindřichovi z Lipé. V zápise z roku 1464 se pro svou poměrně velkou plochu označuje tvrz jako hrad. Po roce 1496, kdy ji Vilém z Pernštejna odprodal k Hodonínu, tvrz definitivně zanikla. Rovněž tvrziště v důsledku zemědělské činnosti povrchově zaniklo, ale díky M. Bálkovi, průkopníku tzv. letecké archeologie je tvrziště zachyceno s poměrně velkou přesnosti. Vidět je čtyřboký centrální pahorek o rozměrech 22 x 23 m, okružní příkop 9-12 m široký a násep napojující se na jižní pětiboké předhradí. Celý areál měl přibližně rozměry 75 x 125 m, proto se někdy označoval i jako hrad. Přiřazení tvrze k Jarohněvicím není úplně stoprocentní. Jako druhá možnost se jeví ta, že tvrz mohla patřit k zaniklé vsi Mokronosy.
Dohňanský Dušan podle M. Plaček : Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 21.7. 2020
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Dubňany

Místa v okolí

 Šardice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Milotice
 Stavěšice
 Strážovice
 sklepní ulička
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Vlkoš
 Kyjov
 kaple sv. Rocha
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 ZOO Hodonín
 Věteřov
 Slovácká chalupa
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Starý Poddvorov
 Kostelec
 Rohatec
 Bukovanský mlýn
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Potvorovice
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 Žádovice
 Na Podluží
 Vracov
 Vrbice
 Stezka nad vinohrady
 Nechvalín
 Bohuslavice
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Súsedská
 Kobylské jezero
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Žarošice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Všetrapy
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Bzenec
 mariánský sloup
 kostel sv. Isidora
 Uhřice
 Palánek
 Žeravice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Skalica
 Meandry Moravy
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Dambořice
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Kvášov
 Holíč
 Plže
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 Vřesovice
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Velké Bílovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Mezilesice
Základní informace místa
ID místa: 15088
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama