Zcela zmizelé tvrziště poprvé zachycené roku 1408, kdy Hynek z Ronova a Letovic zapisoval obec Jarohněvice Vítoslavovi z Voděrad. Jako součást tehdejšího zboží se v zápise uvádí i tvrz. Po odprodeji Vilémem z Pernštejna v roce 1496 městu Hodonín tvrz zanikla.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo tvrze od jihu z břehu Kyjovky.
© Dušan Dohňanský 09/2018
V 1. polovině 14. století držel Jarohněvice jistý Rathman, jehož vdova Bonka je prodala Smilovi z Letovic. Pro správu panství bylo nutné vytvořit správní centrum, takže když v roce 1408 Hynek z Ronova a Letovic prodal Jarohněvice Vítoslavovi z Voděrad, tak se v zápise uvádí už i tvrz. Po husitských válkách byl držitelem Jan Rybníček ze Zdislavic, který po svém zadlužení byl nucen panství i s tvrzí přepustit Václavu Sudlicemu. Od něho je vykoupil král Ladislav, který Jarohněvice v roce 1453 daroval Jindřichovi z Lipé. V zápise z roku 1464 se pro svou poměrně velkou plochu označuje tvrz jako hrad. Po roce 1496, kdy ji Vilém z Pernštejna odprodal k Hodonínu, tvrz definitivně zanikla. Rovněž tvrziště v důsledku zemědělské činnosti povrchově zaniklo, ale díky M. Bálkovi, průkopníku tzv. letecké archeologie je tvrziště zachyceno s poměrně velkou přesnosti. Vidět je čtyřboký centrální pahorek o rozměrech 22 x 23 m, okružní příkop 9-12 m široký a násep napojující se na jižní pětiboké předhradí. Celý areál měl přibližně rozměry 75 x 125 m, proto se někdy označoval i jako hrad. Přiřazení tvrze k Jarohněvicím není úplně stoprocentní. Jako druhá možnost se jeví ta, že tvrz mohla patřit k zaniklé vsi Mokronosy.
Dohňanský Dušan podle M. Plaček : Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 21.7. 2020
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Dubňany

Místa v okolí

 Šardice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Milotice
 Strážovice
 sklepní ulička
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Vlkoš
 Kyjov
 kaple sv. Rocha
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 ZOO Hodonín
 Věteřov
 Slovácká chalupa
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Starý Poddvorov
 Kostelec
 Rohatec
 Bukovanský mlýn
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Potvorovice
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Hodonín
 Žádovice
 Na Podluží
 Vracov
 Vrbice
 Stezka nad vinohrady
 Nechvalín
 Bohuslavice
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Žarošice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Všetrapy
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Bzenec
 mariánský sloup
 kostel sv. Izidora
 Uhřice
 Palánek
 Žeravice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Skalica
 Meandry Moravy
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Dambořice
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Mittákovská kúria
 karner sv. Anny
 Kvášov
 Holíč
 Plže
 manufaktura
 megalitické kameny
 loretánská kaple
 Vřesovice
 evangelický kostel
 kaple sv. Floriána
 Velké Bílovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Mezilesice
Základní informace místa
ID místa: 15088
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama