Torzo lípy u Spáleného mlýna, kde roku 1805 došlo k dohodě mezi Napoleonem a Františkem I. o ukončení války.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na lípu u Spáleného mlýna
© Roman Řezáč 07/2006
Lípa se nachází u Spáleného mlýna, u silnice mezi Žarošicemi a Následovice, u křižovatky s odbočkou k Dambořicím. Dnes však již stojí jen torzo stromu, pod nímž došlo k uzazvření významné dohody mezi císaři.
Roman Řezáč, 3.1. 2008
popis

Pod lípou, respektive dnes jejím torzem, které se však stále na jaře částečně zazelená, se 4. 12. 1805, dva dny po bitvě, setkali Napoleon s rakouským císařem Františkem I., aby domluvili příměří a tím ukončili válku, která znamenala ztrátu životů mnoha tisíc mužů. Následky války však místní obyvatele pronásledovaly ještě další měsíce. Především drancování vítěznou armádou a problémy s pohřbíváním tisíců těl a s tím spojené epidemie přinesly okolním vesnicím obrovské újmy. Příměří bylo pak podepsáno o dva dny později na zámku ve Slavkově. Rakousko bylo donuceno ke kapitulaci a tzv. Bratislavským mírem ze dne 26. 12. 1805 se zavázalo zaplatit válečné reparace a především přišlo o území o rozloze téměř 63 tisíc km2. Ruský car Alexander, který ani jednání 4. 12. 1805 přítomen nebyl, na příměří, jak bylo očekáváno, nepřistoupil a válka mezi Ruskem a Francií pokračovala ještě dva roky. U lípy se nachází informační cedule se…  číst dále

Roman Řezáč, 3.1. 2008

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Uhřice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Kvášov
 Stavěšice
 Strážovice
 Mezilesice
 Věteřov
 Palánek
 Újezd u Ždánic
 Konůvky
 Kepkov
 hrádek v poloze Valy
 sklepní ulička
 Šardice
 Sobůlky
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nechvalín
 Bošovice
 Kobeřice
 Kobylské jezero
 Rašovice
 Bukovanský mlýn
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Suchořádská Zmola
 Stezka nad vinohrady
 muzeum obce
 Nedánov
 kostel sv. Jiří
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 Jarohněvice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Haluzice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Boleradice
 Šitbořice
 kostel sv. Kunhuty
 Hrádek u Snovídek
 Vrbice
 Diváky
 Čejkovice
 kaple sv. Rocha
 Templářské sklepy
 Vícemilice
 Kraví hora
 hrádek u Nevojic
 Nevojice
 Vážany nad Litavou
 Kostelec
 Těšany
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
 Vlkoš
 Milotice
 Hrušky
 kostel Všech Svatých
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
 kostel sv. Vavřince
 Slunečná
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Milonice
 Nové Zámky
 Milonice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 Velké Pavlovice
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Mohyla míru
 Brankovice
Základní informace místa
ID místa: 5896
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama