Tvrz byla založena koncem 15. stol. vedle dvora a místa zaniklé starší tvrze z počátku 14. stol. V r. 1580 Bohuš Morkovský ze Zástřizl tvrz renesančně přestavěl. Po třicetileté válce byla barokně přestavěna na zámek. Později upraven na sýpku a pivovar. Dnes je areál v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Areál dvora a bývalého zámku, z hlavní ulice, kde stávala již původní tvrz.
© Luděk Vláčil 03/2016
Svatobořice-Mistřín je velká obec vzniklá r. 1964 sloučením dvou původně samostatných vesnic. Nachází se v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji asi 4 km jihozápadně od Kyjova. U hlavní silnice v severovýchodní části obce, uprostřed areálu hospodářského dvora, stojí mnohokrát upravovaná budova svatobořického bývalého zámku. Areál je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný. Dvůr lze snadno nalézt podle typické dlouhé modrobílé fasády. Nad horním vchodem do dvora jsou takzvané "svatobořické opice'' z poloviny 17. století. Původně se tak měly nazývat dvě zvířecí sochy nesoucí zástřizlovské erby. Sochy však byly přemístěny do Milotic a erby byly zazděny v zámku. Poté se jejich lidový název přenesl na zachovalé zbytky sochy Januse, římského boha vrat, dveří, vchodů, začátků a konců, který byl zobrazován se dvěma opačnými tvářemi. Samotná budova zámku není od hlavní silnice téměř vidět, ale můžete ji spatřit, pokud areál obejdete. Před areálem je socha sv. Floriána z r. 1745 a dva památníky obětem světových válek. Dále je v obci k vidění kostel Navštívení Panny Marie z r. 1743, kaple a zvonice.
Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, http://www.turistik.cz, 14.3. 2016
historie

Původní tvrz ve Svatobořicích vznikla zřejmě na počátku 14. století. Prvně je zmiňována v roce 1355, kdy ji držela Bolka, manželka Mikše z Otaslavic. Tvrz zřejmě zanikla za husitských válek, protože v roce 1464 se uvádí pouze tvrziště, na němž měl být zbudován hospodářský dvůr. Novou tvrz založil vedle vzniklého dvora někdy koncem 15. století Václav z Ludanic. Po vynětí Svatobořic z milotického panství nechal kolem roku 1580 Bohuš Morkovský ze Zástřizl přestavět tvrz renesančně. Po třicetileté válce byla upravena na barokní zámek. Od roku 1692 patřily Svatobořice opět k Miloticím. V té době byl zámek poschoďovou budovou s dolní a horní jídelnou, kaplí, třemi pokoji a pokojem pro ženy. K jihozápadu přiléhala menší zahrada a jihovýchodním směrem byl velký rybník. Později zámek sloužil pouze jako hospodářská budova a krátce před polovinou 18. století byl upraven na pivovar. Poté sloužil jako sýpka zemědělského družstva.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, 12.3. 2016

Půdorys místa

Dvůr na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r. 1827
© zdroj: http://archivnimapy.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Svatobořice

Místa v okolí

 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kaple sv. Rocha
 Milotice
 Sobůlky
 Strážovice
 Vlkoš
 hrádek v poloze Valy
 Jarohněvice
 Věteřov
 Šardice
 Kostelec
 Bukovanský mlýn
 Bohuslavice
 Žádovice
 Nechvalín
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 sklepní ulička
 Haluzice
 Žeravice
 Palánek
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Vřesovice
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 Uhřice
 židovský hřbitov
 Koryčanská kaple
 Kvášov
 Újezd u Ždánic
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Osvětimany
 Hrádek u Snovídek
 Domanín
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Čejkovice
 kostel sv. Klimenta
 Templářské sklepy
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Slovácká chalupa
 Váté písky
 Kozel
 Starý Poddvorov
 Meandry Moravy
 Stezka nad vinohrady
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Kazatelna
 Konůvky
 Cimburk u Koryčan
 Vrbice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Potvorovice
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kepkov
 Na Podluží
 Mezilesice
 Plže
 Všetrapy
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 skanzen Strážnice
 Rašovice
 Velké Bílovice
Základní informace místa
ID místa: 12727
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama