Tvrz byla založena koncem 15. stol. vedle dvora a místa zaniklé starší tvrze z počátku 14. stol. V r. 1580 Bohuš Morkovský ze Zástřizl tvrz renesančně přestavěl. Po třicetileté válce byla barokně přestavěna na zámek. Později upraven na sýpku a pivovar. Dnes je areál v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Areál dvora a bývalého zámku, z hlavní ulice, kde stávala již původní tvrz.
© Luděk Vláčil 03/2016
Svatobořice-Mistřín je velká obec vzniklá r. 1964 sloučením dvou původně samostatných vesnic. Nachází se v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji asi 4 km jihozápadně od Kyjova. U hlavní silnice v severovýchodní části obce, uprostřed areálu hospodářského dvora, stojí mnohokrát upravovaná budova svatobořického bývalého zámku. Areál je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný. Dvůr lze snadno nalézt podle typické dlouhé modrobílé fasády. Nad horním vchodem do dvora jsou takzvané "svatobořické opice'' z poloviny 17. století. Původně se tak měly nazývat dvě zvířecí sochy nesoucí zástřizlovské erby. Sochy však byly přemístěny do Milotic a erby byly zazděny v zámku. Poté se jejich lidový název přenesl na zachovalé zbytky sochy Januse, římského boha vrat, dveří, vchodů, začátků a konců, který byl zobrazován se dvěma opačnými tvářemi. Samotná budova zámku není od hlavní silnice téměř vidět, ale můžete ji spatřit, pokud areál obejdete. Před areálem je socha sv. Floriána z r. 1745 a dva památníky obětem světových válek. Dále je v obci k vidění kostel Navštívení Panny Marie z r. 1743, kaple a zvonice.
Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, http://www.turistik.cz, 14.3. 2016
historie

Původní tvrz ve Svatobořicích vznikla zřejmě na počátku 14. století. Prvně je zmiňována v roce 1355, kdy ji držela Bolka, manželka Mikše z Otaslavic. Tvrz zřejmě zanikla za husitských válek, protože v roce 1464 se uvádí pouze tvrziště, na němž měl být zbudován hospodářský dvůr. Novou tvrz založil vedle vzniklého dvora někdy koncem 15. století Václav z Ludanic. Po vynětí Svatobořic z milotického panství nechal kolem roku 1580 Bohuš Morkovský ze Zástřizl přestavět tvrz renesančně. Po třicetileté válce byla upravena na barokní zámek. Od roku 1692 patřily Svatobořice opět k Miloticím. V té době byl zámek poschoďovou budovou s dolní a horní jídelnou, kaplí, třemi pokoji a pokojem pro ženy. K jihozápadu přiléhala menší zahrada a jihovýchodním směrem byl velký rybník. Později zámek sloužil pouze jako hospodářská budova a krátce před polovinou 18. století byl upraven na pivovar. Poté sloužil jako sýpka zemědělského družstva.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, 12.3. 2016

Půdorys místa

Dvůr na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r. 1827
© zdroj: http://archivnimapy.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Svatobořice

Místa v okolí

 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kaple sv. Rocha
 Milotice
 Sobůlky
 Strážovice
 Vlkoš
 hrádek v poloze Valy
 Jarohněvice
 kaple sv. Rocha
 Věteřov
 Stavěšice
 Šardice
 Kostelec
 Bukovanský mlýn
 smírčí kámen
 boží muka
 kostel sv. Josefa
 Bohuslavice
 Žádovice
 Nechvalín
 chrám Spasitele
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Súsedská
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple sv. Anny
 sklepní ulička
 kostel sv. Vendelína
 výklenková kaple
 vila Kleinů
 Haluzice
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Kajetána
 Žeravice
 Palánek
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Vřesovice
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 Uhřice
 židovský hřbitov
 Koryčanská kaple
 Kvášov
 Újezd u Ždánic
 ZOO Hodonín
 Rohatec
 Osvětimany
 Hrádek u Snovídek
 Domanín
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Vavřince
 Čejkovice
 kostel sv. Klimenta
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Templářské sklepy
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Slovácká chalupa
 Váté písky
 Kozel
 Starý Poddvorov
 Meandry Moravy
 Kobylské jezero
 Stezka nad vinohrady
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Kazatelna
 Konůvky
 Cimburk u Koryčan
 Vrbice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Potvorovice
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Kepkov
 Na Podluží
 Mezilesice
 Plže
 Všetrapy
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Rašovice
 Velké Bílovice
Základní informace místa
ID místa: 12727
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama