Stavba farního kostela sv. Mikuláše byla zahájena v r. 1785 a kolem vznikl hřbitov. Na konci II. světové války kostel zasáhl dělostřelecký granát, který jej poškodil a v r. 1965 bylo rozhodnuto o demolici. V r. 2015 zdejší spolek vykopal ze suti podlahu kostela.
Hlavní obrázek místa
Místo kde stával kostel.
© Luděk Vláčil 10/2019
Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, ležící 5 km jihozápadně od města. Do roku 1949 bylo Podlesí středně velkou severomoravskou obcí nazývanou Šumvald - německy Schönwald. V současnosti zde žije již pouze 63 obyvatel a ves slouží převážně k rekreaci. Do r. 1965 na hřbitově u hlavní silnice stával kostel sv. Mikuláše, z něhož se zachovala pouze podlaha. Na místě oltáře je od r. 2015 umístěn balvan a na místě lodi lavičky. Dodnes se zachovalo schodiště a kamenný kříž. V údolí pod kostelem stojí Polzerova kaple. Nejstarší památkou je smírčí kříž ze 16.-17. století, umístěný ve svahu u č. p. 126.
Luděk Vláčil, 13.10. 2019
historie

Ves Šumvald (německy Schönwald) pravděpodobně vznikla již před koncem 13. století, v době německé kolonizace. Odedávna náležela k budišovskému statku a proto se stejně jako ostatní budišovské vsi poprvé připomíná teprve v listině biskupa Bohuše ze Zvole z roku 1456. V té době se uvádí jako Schonwald. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Vlastní duchovní správu měla vesnice od roku 1784, kdy zde byla zřízena kurácie. Do té doby náležel Šumvald ke guntramovické faře. Náboženským fondem byla vystavěna budova pro kněze a vyhradil si patronátní právo. V roce 1785 byla zahájena stavba farního kostela sv. Mikuláše, kolem kterého byl zřízen hřbitov. Inventář kostela byl přivezen ze zrušených kostelů augustiniánů ve Šternberku a z hostýnského kostela, z něhož byl přenesen také zvon. Do I. světové války měl kostel pět zvonů a nejstarší z nich byl z roku 1508. Ke kostelu patřila také tzv. Polzerova kaple,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz, http://www.budisov.eu další, 13.10. 2019

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Podlesí

Místa v okolí

 Polzerova kaple
 Stará Voda
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 radnice
 Halaška
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kaple
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Kružberk
 Klokočov
 Davidův mlýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Kerhartice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Medlice
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 Jánské Koupele
 Spálov
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Moravský Beroun
 Velká Střelná
 Vítkov
 dvoupatrový most
 Velká Střelná
 Švédská skála
 Nové Valteřice
 kostel Panny Marie
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Dubová
 kostel sv. Anny
 Bores
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 Melč
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Jiří
 sousoší Kalvárie
 Hluboký
 zvonice
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 Partutovice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 rychta
Základní informace místa
ID místa: 14458
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama