Stavba farního kostela sv. Mikuláše byla zahájena v r. 1785 a kolem vznikl hřbitov. Na konci II. světové války kostel zasáhl dělostřelecký granát, který jej poškodil a v r. 1965 bylo rozhodnuto o demolici. V r. 2015 zdejší spolek vykopal ze suti podlahu kostela.
Hlavní obrázek místa
Místo kde stával kostel.
© Luděk Vláčil 10/2019
Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, ležící 5 km jihozápadně od města. Do roku 1949 bylo Podlesí středně velkou severomoravskou obcí nazývanou Šumvald - německy Schönwald. V současnosti zde žije již pouze 63 obyvatel a ves slouží převážně k rekreaci. Do r. 1965 na hřbitově u hlavní silnice stával kostel sv. Mikuláše, z něhož se zachovala pouze podlaha. Na místě oltáře je od r. 2015 umístěn balvan a na místě lodi lavičky. Dodnes se zachovalo schodiště a kamenný kříž. V údolí pod kostelem stojí Polzerova kaple. Nejstarší památkou je smírčí kříž ze 16.-17. století, umístěný ve svahu u č. p. 126.
Luděk Vláčil, 13.10. 2019
historie

Ves Šumvald (německy Schönwald) pravděpodobně vznikla již před koncem 13. století, v době německé kolonizace. Odedávna náležela k budišovskému statku a proto se stejně jako ostatní budišovské vsi poprvé připomíná teprve v listině biskupa Bohuše ze Zvole z roku 1456. V té době se uvádí jako Schonwald. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Vlastní duchovní správu měla vesnice od roku 1784, kdy zde byla zřízena kurácie. Do té doby náležel Šumvald ke guntramovické faře. Náboženským fondem byla vystavěna budova pro kněze a vyhradil si patronátní právo. V roce 1785 byla zahájena stavba farního kostela sv. Mikuláše, kolem kterého byl zřízen hřbitov. Inventář kostela byl přivezen ze zrušených kostelů augustiniánů ve Šternberku a z hostýnského kostela, z něhož byl přenesen také zvon. Do I. světové války měl kostel pět zvonů a nejstarší z nich byl z roku 1508. Ke kostelu patřila také tzv. Polzerova kaple,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.znicenekostely.cz, http://www.budisov.eu další, 13.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Podlesí

Místa v okolí

 Polzerova kaple
 Stará Voda
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 radnice
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kaple
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Kružberk
 Klokočov
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Kerhartice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Medlice
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 Jánské Koupele
 Spálov
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Moravský Beroun
 Velká Střelná
 Vítkov
 dvoupatrový most
 Velká Střelná
 Švédská skála
 Nové Valteřice
 kostel Panny Marie
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Dubová
 Slezská Harta
 kostel sv. Anny
 Bores
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 Melč
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Jiří
 sousoší Kalvárie
 Hluboký
 zvonice
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 Partutovice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 rychta
Základní informace místa
ID místa: 14458
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama