Dobře patrné tvrziště se zaniklou vsí na výběžku vybíhajícím do údolí přítoku rybníka. První zmínka je z let 1210 a 1237. Od 14. stol. v držení pánů z Mezilesic, kteří žijí ještě počátkem 17. stol, ačkoliv panství vlastní jen do r. 1450. Ves se uvádí r. 1497 jako pustá, r. 1531 je pustá i tvrz.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 02/2015
Tvrziště tvoří dobře zachované terénní situace vejčitého tvaru vůči hřebenu s useknutou špičkou. Byly opatřeny čelním valem, odděleným od hřebenu až 6 m širokým a 1,5 m hlubokým příkopem. Na opačném konci tvrziště je patrný předsunutý val. Na tvrzišti je možno nalézt požárem propálenou mazanici, což svědčí jak o dřevěné zástavbě, tak o tom, jak objekt zanikl. Nalezená keramika dokládá život na tvrzi v 14. a 15. století.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 22.10. 2015
historie

První zmínky o vsi jsou z let 1210 a 1237, kdy je majetkem zábrdovického kláštera. Ve 14. století přechází do šlechtických rukou. Od počátku 15. století se po Mezilesicích píše široce rozvětvený rod, který ještě žil na počátku 17. století, i když ves s tvrzí už nevlastnil. V roce 1446 zde sídlil Jindřich z Mezilesic. Vesnice zanikla za česko-uherských válek v druhé polovině 15. století. V roce 1497 se uvádí jako pustá. V roce 1535 bratři Jan a Václav z Kounic předávají pustou ves a tvrz v Mezilesicích bratrům Janovi a Jindřichovi z Mezilesic. V roce 1568 se stává součástí panství Milešovice a tvrz v druhé polovině 16. století zaniká.

Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001,Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 24.8. 2015

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Kobeřice u Brna

Místa v okolí

 Kobeřice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Uhřice
 Kepkov
 Konůvky
 Kvášov
 Bošovice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Rašovice
 Vážany nad Litavou
 Újezd u Ždánic
 Hrušky
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 městské opevnění
 Panský dům
 větrný mlýn
 Palánek
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Slavkov
 Těšany
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 Šitbořice
 Bučovice
 radnice
 Vícemilice
 Bučovice
 Nedánov
 kostel sv. Jiljí
 Mohyla míru
 Diváky
 hrádek u Nevojic
 Strážovice
 Věteřov
 Nevojice
 Nechvalín
 boží muka
 cihelna
 Blažovice
 Boleradice
 hrádek v poloze Valy
 cukrovar
 fara
 dům č. p. 329
 panský pivovar
 Kobylské jezero
 Sobůlky
 Sokolnice
 sýpka
 boží muka
 sklepní ulička
 Sokolnice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kojátky
 Hrádek u Snovídek
 Šardice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Suchořádská Zmola
 Bukovanský mlýn
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Mikuláše
 Šlapanice
 Santon
 Nové Zámky
 boží muka
 Scholasterie
 Žuráň
 Šlapanice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Hustopeče
 kaple sv. Floriána
 Podolí
 dům U Synků
 Komorov
 Nové Hvězdlice
 Jarohněvice
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech Svatých
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Líšeň
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 12087
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama