Dobře patrné tvrziště se zaniklou vsí na výběžku vybíhajícím do údolí přítoku rybníka. První zmínka je z let 1210 a 1237. Od 14. stol. v držení pánů z Mezilesic, kteří žijí ještě počátkem 17. stol, ačkoliv panství vlastní jen do r. 1450. Ves se uvádí r. 1497 jako pustá, r. 1531 je pustá i tvrz.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 02/2015
Tvrziště tvoří dobře zachované terénní situace vejčitého tvaru vůči hřebenu s useknutou špičkou. Byly opatřeny čelním valem, odděleným od hřebenu až 6 m širokým a 1,5 m hlubokým příkopem. Na opačném konci tvrziště je patrný předsunutý val. Na tvrzišti je možno nalézt požárem propálenou mazanici, což svědčí jak o dřevěné zástavbě, tak o tom, jak objekt zanikl. Nalezená keramika dokládá život na tvrzi v 14. a 15. století.
Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 22.10. 2015
historie

První zmínky o vsi jsou z let 1210 a 1237, kdy je majetkem zábrdovického kláštera. Ve 14. století přechází do šlechtických rukou. Od počátku 15. století se po Mezilesicích píše široce rozvětvený rod, který ještě žil na počátku 17. století, i když ves s tvrzí už nevlastnil. V roce 1446 zde sídlil Jindřich z Mezilesic. Vesnice zanikla za česko-uherských válek v druhé polovině 15. století. V roce 1497 se uvádí jako pustá. V roce 1535 bratři Jan a Václav z Kounic předávají pustou ves a tvrz v Mezilesicích bratrům Janovi a Jindřichovi z Mezilesic. V roce 1568 se stává součástí panství Milešovice a tvrz v druhé polovině 16. století zaniká.

Petr Nožička, čerpáno z: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001,Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 24.8. 2015

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Kobeřice u Brna

Místa v okolí

 Kobeřice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Uhřice
 Kepkov
 Konůvky
 Bošovice
 Kvášov
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Rašovice
 Vážany nad Litavou
 Újezd u Ždánic
 Hrušky
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 synagoga
 Palánek
 větrný mlýn
 Panský dům
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Slavkov
 Těšany
 Krchůvek
 židovský hřbitov
 Šitbořice
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
 Vícemilice
 Nedánov
 kostel sv. Jiljí
 Mohyla míru
 Diváky
 hrádek u Nevojic
 Věteřov
 Strážovice
 Nevojice
 Nechvalín
 boží muka
 cihelna
 hrádek v poloze Valy
 Boleradice
 Blažovice
 cukrovar
 fara
 dům č. p. 329
 panský pivovar
 Sobůlky
 Sokolnice
 Kobylské jezero
 sýpka
 boží muka
 sklepní ulička
 Sokolnice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hrádek u Snovídek
 Kojátky
 Šardice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Suchořádská Zmola
 Bukovanský mlýn
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Mikuláše
 Santon
 Šlapanice
 Nové Zámky
 boží muka
 Scholasterie
 Žuráň
 Šlapanice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Hustopeče
 Podolí
 dům U Synků
 Komorov
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Jarohněvice
 kostel Všech Svatých
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Líšeň
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 12087
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama