Poprvé dnes již neexistující hrad byl zmíněn roku 1373, ale jeho původ je starší a nejasný. V případě ohrožení se bránil pasivně svou hmotou. Zakladatel byl Lev z Klobouk. Po r. 1471 byl asi 10 let v rukách Uhrů. Po r. 1536 jej zřejmě zničili Turci.
Hlavní obrázek místa
Zaoblení zachované části vnějšího valu na východě
© Roman Řezáč 05/2005
Na kopci Paseky vede naučná stezka s mnoha výhledy na obec a okolí včetně popisků. Je to příjemné zpestření pro návštěvníky obce i cykloturisty. Nástup na stezku je ze silnice směrem na Bojanovice a Hustopeče.
24.8. 2003
historie

Hrad pánů z Klobouk

Na kopci "Paseky" stával hrad. Je to těsně nad vesnicí, na jejím jižním okraji. Jeho poloha nebyla nijak výhodná, a rozloha svědčí, že byl malý. Nemohl být tedy nijak významný, ale byl jediný v tomto kraji. Jeho půdorys je obdélníkového tvaru, což je pro středovrěký hrad naprosto nepřirozené. Snad proto poutal pozornost spisovatele historických románů a znalce moravských hradů a tvrzí Antonína Kolka. Ten se o něj soustavně zajímal a pokoušel se rozluštit záhadu jeho vzniku. Zůstal však jen u hypotéz. Na základě svého zkoumání se pokusil o jeho rekonstrukci, ne o jeho věrnou podobu. První zmínka o boleradickém hradě je v zemských deskách v roce 1373. Podle jednoduchého půdorysu lze soudit, že byl postaven mnohem dříve. Neměl výhodnou polohu, pouze od severu a západu byl méně přístupný. Byl obehnán vysokýrn valem, na němž stála palisáda z dubových klád, za ní byl suchý příkop, pak další palisáda a teprve potom…  číst dále

web, 18.7. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Nedánov
 Diváky
 boží muka
 Kraví hora
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Hustopeče
 vyhlídka U obrázku
 Šitbořice
 dům U Synků
 boží muka
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Slunečná
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Těšany
 Vrbice
 Bošovice
 kostel sv. Jiljí
 Velké Němčice
 Popice
 Dalibor
 sklepní ulička
 kostel sv. Kunhuty
 Dambořice
 Templářské sklepy
 židovský hřbitov
 Čejkovice
 Všetrapy
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Uhřice
 Mezilesice
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 Velké Bílovice
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 kostel sv. Barbory
 Starý Poddvorov
 Bulhary
 Vysoká zahrada
 Děvičky
 Na Podluží
 Kobeřice
 mlýn
 Obelisk
 Potvorovice
 Akátová věž
 mariánský sloup
 radnice
 zvonice
 Kvášov
 Židlochovice
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Kepkov
 Konůvky
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 Újezd u Ždánic
 kostel sv. Izidora
 stará pila
Základní informace místa
ID místa: 1550
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama