Lazníčky

Švrčov, Nad Pančavou
Bývalý větrný mlýn holandského typu z roku 1865 v němž se mlelo do r. 1890. V 60. letech 20. století zpustnul. Dnes je mlýn v soukromém vlastnictví a slouží jako rekreační objekt.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na větřák
od aut. zastávky " Pančava ", ze silnice z Výklek do Lazníček
© Ondřej Štěpánek 06/2006
Větrný mlýn " Nad Pančavou " nebo " Větřák " se nachází v polích mezi obcí Lazníčky (asi 700 m severovýchodně od obce) a osadou Švrčov na místě, kde dochází k velkému mísení větrných proudů. Na místo se lze dostat po zelené turistické značce a cyklostezce č. 5024. Mlýn je svým založením tzv. holandského typu, což znamená, že na rozdíl od mlýnů tzv. německého typu, které se ze větrem natáčely celou svou hmotou (tyto mlýny musely být proto stavěny ze dřeva ), byly mlýny holandského typu stavěny z pevných materiálů (většinou z kamene) a po větru se natáčela jen samotná střecha s větrnými lopatami, tzv. větrné kolo. Mlýn "Nad Pančavou" je dnes společně s dřevěnou nádstavbou vysoký cca 9 m a jeho budova je postavena z lomového kamene, který byl nalámán v lomu ve Výklekách. Šířka zdiva se pohybuje mezi 1,35 m, kruhová stavba má zřetelný kónický tvar. Větrných mlýnů na území Olomouckého kraje se do dnešních časů dochovalo asi jen patnáct, u jedenácti z nich se dochovala celá stavba a u tří i jejich kompletní vybavení.
Ondřej Štěpánek, 4.6. 2006
historie

Historie mlýna

Mlýn nechal postavit v letech 1863-65 původně vodní mlynář Karel Nekoksa, který předtím provozoval svou živnost na jednom z několika mlýnů postavených na potoku Říka protíkající v blízkém okolí. Důvodem stavby větrného mlýna byla značná nestabilita průtoku tohoto potoka, což bylo způsobeno hydrologickým charakterem celé oblasti. Za těchto podmínek bylo mnohdy znemožněno mletí, a proto se Karel Nekoksa rozhodl pro stavbu tohoto větřáku. Dalšími majiteli byli: od roku 1869 Josef Nekoksa, od roku 1875 Jan Nekoksa a Hedvika Nekoksová, od roku 1879 Karel Vodička, od roku 1881 Anna Vodičková, od roku 1886 Karel Vodička a Jenovefa Vodičková. Roku 1890 se v mlýně přestalo mlýt, prý z důvodu nevhodných větrů. Od roku 1913 byli majiteli objektu Karel Vodička a Matylda Vodičková a konečně roku 1948 Karel Vodička a Marie Vodičková. Ještě po II. světové válce měl mlýn větrné kolo. V 60. letech 20. století se však proměnil v ruinu…  číst dále

Ondřej Štěpánek, 4.6. 2006

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 4274
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama